Květen a červen letošního roku, to byly z pohledu Společnosti přátel čs. opevnění takřka hororové měsíce. Jak králická tvrz Hůrka, tak pevnostní areál Bouda poblíž Těchonína a další přilehlé sruby zely prázdnotou a turistická sezona se rýsovala, s trochou nadsázky, v těch nejčernějších barvách. Celé oblasti ale výrazně pomohlo znovuotevření zmodernizovaného Vojenského muzea Králíky. Komplex, který sedmdesáti miliony podpořily fondy Evropské unie, nalákal o prázdninách do regionu tisíce příznivců vojenské historie. A co víc, jejich příliv neustal ani na podzim.

Po čtyřech měsících atakují rekord


„Říjen s návštěvností přes devět set lidí, skoro tisíc, to ještě nepamatujeme!“ mne si spokojeně ruce šéf místních bunkrologů Martin Ráboň.
Jeho, projektanta muzea Marka Bartoše i další spolupracovníky musí pohled do statistik těšit. Vojenské muzeum s novou tváří totiž za necelý půlrok provozu atakuje celoroční rekord, který leží nad hranicí sedmnácti tisíc návštěvníků. „Za pouhé čtyři měsíce jsme se dostali bez sto padesáti lidí na sedmnáct tisíc, což je úžasný výsledek. Pakliže se přes ně přehoupneme, bude to v historii muzea rekord, a to prosím za půlku sezony!“ neskrývá hrdost Ráboň, který už dvacet let vrací prvorepublikovým pevnostem na Orlickoústecku jejich bývalou slávu.

Že se rok 2010 zapíše do kroniky muzea jako dosud nejúspěšnější, je téměř jisté. Počasí turistům přeje, otvírací doba také. ⋌…3pokračování ze strany 1
Z Králík se totiž provozovatelé obou historických atrakcí nehnou ani v zimních měsících. „Jak Vojenské muzeum Králíky, tak Tvrz Hůrka budou kromě pondělků, vánočních svátků a Silvestra otevřeny do konce roku stále,“ informuje Martin Ráboň.

Muzeum prospělo dalším bunkrům

Pronikavý úspěch muzea, nedávného vítěze prestižní Ceny ředitele agentury CzechTourism 2010, pomohl okolním vojenským objektům, které v květnu a červnu zápasily s nedostatkem příchozích.

Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá: na Hůrku je to od Cihelny coby kamenem dohodil, do Těchonína něco přes patnáct kilometrů, turisté tedy mohli za den absolvovat hned několik prohlídek. Křivku návštěvnosti na Hůrce popisuje Martin Ráboň následovně: „Květen, červen byl špatný, ale v červenci a srpnu jsme to srovnali. Na konci prázdnin jsme na tom byli líp než loni a pokud se do konce roku nic nezhroutí, tak Hůrku navštíví víc lidí než v roce 2009.“
Ani na Boudě není důvod k pesimismu: přestože květen a červen byly co do množství prodaných vstupenek doslova tristní, předběžné propočty odhadují pro letošek třináct a půl tisíce návštěvníků. „Byl by to dobrý výsledek, odpovídající loňskému,“ míní Ráboň.

Další akce v plném proudu

V králickém výběžku rozhodně neusnuli na vavřínech, Martin Ráboň upozorňuje na další podnik, o němž Deník již informoval. „Momentálně jsme zaseknuti megaakcí, přesunem tisíce rozsocháčů, bere nám to síly. Máme na to ještě deset dnů,“ řekl předevčírem a přiznal určité problémy, které náročný transport provázejí: „Z Doupova u Karlových Varů to jde přes půl republiky. Nákladní vlak bude mít minimálně třiatřicet vagónů. Jsme v těžkém skluzu ne vlastní vinou.“

JAN POKORNÝ