Údery pěstí, kopance, svazování do kozelce nebo podávání vysokých dávek pervitinu. Možností, jaká mohla být příčina smrti mladého muže, je více. Na co skutečně v domě hrůzy na Pohodlí zemřel, se už ale nikdo nedozví.

Pachatelé tělo důkladně zlikvidovali, nenašly se ani žádné ostatky. „Nemohu se jednoznačně vyjádřit, jaká poranění poškozený utrpěl, nebo neutrpěl. Pravděpodobnou příčinu úmrtí z dostupného spisového materiálu nelze přesně určit. Ve znaleckém posudku popisuji několik možných mechanismů,“ uvedl před senátem soudu lékař Jan Rejthárek.

Kauza Pohodlí pokračuje u soudu v Pardubicích.
Agresivita a nezvládnuté emoce. Znalkyně "rozebraly" obžalované v kauze Pohodlí

Svědci i obžalovaný Alexandr G. popsali agresivní chování vůči poškozenému. Ze spisu tak vyplývá, že mladík dostal mnoho úderů pěstí do obličeje a hlavy. Ty mohly podle soudního lékaře způsobit komplikované zlomeniny obličejového skeletu nebo život ohrožující poranění lebky a krvácení do mozku. Stejně tak mladík trpěl, když mu obžalovaní uštědřili několik kopanců a ran do hrudníku, které ho mohly vážně ohrozit na životě a způsobit poškození orgánů.

Ještě než dvojice Pavel J. a Alexandr G. převezla mladého muže do domu na Pohodlí, stavila se u kamaráda na Lubné. Ani tady si však poškozený neoddychl. Podle soudního spisu se na něm násilníci vyřádili s elektrickým křovinořezem, který poměrně snadno způsobí těžká zranění, pokud zasáhne tepny, žíly, potom hrozí masivní krvácení.

Alexandr G. je ve světlé košili. Podle obžaloby se Pavel J. z Litomyšlska a A. G. z Brna dopustili vraždy a na svém kontě mají i další trestné činy
Svědectví masakru v Pohodlí. Obžalovaný popsal soudu nebývalou krutost kumpána

Ani pobyt ve studeném sklepě v domě na Pohodlí, kam pachatelé polonahého mladíka umístili, mu moc nepřidal. Navíc tady ho násilníci přivázali provazy za ruce a jídlo a pití dostával jen poskrovnu. „Ze spisu vyplývá, že u poškozeného došlo ke snížení příjmu potravy a tekutin, v takovém případě hrozí smrt obvykle do několika dnů. Během pobytu ve sklepě měl dostávat pervitin, který tlumí pocit hladu. Po odeznění účinku dochází k útlumu a celkovému vyčerpání. Při předávkování pervitinem hrozí bezprostřední ohrožení života,“ doplnil Rejthárek.

Podíl na úmrtí poškozeného měl pravděpodobně i lék Questax, který mu násilníci podali. „Lék se užívá při léčbě schizofrenie. Způsobuje zrychlení srdeční činnosti, zvýšení tělesné teploty, může dojít k rozvoji křečí a následně ke svalové ztuhlosti,“ popsal lékař účinky léku.

U Krajského soudu v Hradci Králové pokračuje hlavní líčení v kauze brutální vraždy v Pohodlí u Litomyšle.
Svědek v kauze Pohodlí: Pavel si chtěl vždy vyzkoušet, jaké to je zabít člověka

Pokud k jednání v domě v Lubné i na Pohodlí došlo, jak je popisováno v soudním spisu, je jasné, že si mladík před smrtí hodně vytrpěl. „Jednání ze strany obou obviněných vykazuje rysy mučivých útrap, významného fyzického i psychického strádání a ohrožení života. Lze to vyčíst i z mechanizmu svázání do kozelce i při krucifixaci ve sklepě v domě na Pohodlí,“ podotkl lékař.

Zdroj: Iveta Nádvorníková

Proces s obžalovanými Pavlem J. a Alexandrem G. pokračuje i ve čtvrtek, kdy je přizván na hlavní líčení psycholog a soudní znalec Jan Lašek. Vyslechnuti budou i další svědci.

Mohlo by vás zajímat: Speed Marathon je tu. Víme, kde bude v pátek policie měřit na Svitavsku

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvorníková