"V minulých dnech orlickoústečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání tří mladíků ve věku od 20 do 23 let, kteří během dvou měsíců společně měnili k obrazu svému vzhled různých objektů na Orlickoústecku. Svou 'uměleckou' činnost realizovali na zdech budov v Letohradu, Horní Dobrouči, Klášterci nad Orlicí, Mistrovicích, Jamném nad Orlicí nebo v obci Lukavice. Jako plátno posloužily zdi např. vysílače, objekty vodojemu, prodejny potravin, řadové garáže, bývalý mlýn či plechové dveře nebo vrata trafostanic, na které různými barvami a spreji tvořili různě velké nápisy nebo nečitelné tagy. Největší nápis vytvořili o rozměrech 2,3 x 7,9 m na plechových vratech a rampě objektu trafostanice," uvedla policejní mluvčí Andrea Muzikantová.

Z tohoto výčtu a fotodokumentace vyplývá, že mladíci nehyzdili historické budovy, nýbrž industriální a účelové objekty. Zároveň nešlo o ledabylé klikyháky, jejich výtvory mohou mít určitou uměleckou hodnotu nebo mohlo být cílem mladíků vyzdobit unylé fasády neuměleckých objektů. Co si myslíte vy? Měl by soud k tomu přihlédnout a snížit či dokonce prominout mladíkům tresty?


Nahrává se anketa ...

Místa měli podle policejní mluvčí předem vytipovaná a jednalo se o objekty, které skupinka považovala za bezpečné. "Nicméně v jednom případě byli mladíci během sprejování třech nápisů na garáž vyrušeni a z místa museli utéct," uvedla.

Všichni tři obvinění se k činům při výslechu přiznali a svého jednání litovali. "Jeden z nich ve své výpovědi uvedl, že spreje již vyměnil za pastelky a umělecky realizovat se bude jen na papír."

V případě pravomocného odsouzení jim za trestný čin poškození cizí věci hrozí trest odnětí svobody až na 1 rok.

Díla dopadených sprejerů