Zápasy mezi hokejisty Lanškrouna a České Třebové od teď možná budou jako nejcitlivější třaskavina. Stačí mírně zaklepat a prásk. Bouchnou emoce. Ptáte se proč?

Už tak velká rivalita se vyostřila po semifinálovém utkání krajské soutěže, které sice vyhrála Česká Třebová 2:0 na zápasy, jenže Lanškroun podal protest pro neoprávněný start jejich nových posil a do finále se nakonec podívá po kontumaci celé série Lanškroun.

„Poté, co Třebová posílila, tak jsme jenom čekali, jakou formou. Kdyby šlo o hostování, nemohli by hrát v Trutnově. Čekal jsem, jestli půjde o střídavý start. Do naší soutěže totiž hráče takto přivést nelze,“ říká trenér Lanškrouna MIROSLAV VICENEC, který teď bude svoje Orly připravovat na nedělní finálový zápas v Poličce.

To jste musel mít přestupní řády pořádně nastudované, když jste si byl tak jistý…
Hlavně jsem podobnou věc řešil vloni. Po negativním postoji Prahy, že střídavé starty do naší soutěže udělat nelze, to bylo jasné. Hned jsem do toho sáhl.

A čekal jste, že budou bez nějakého protahování kontumována ve váš prospěch obě dvě utkání?
Pokud je jednoznačně dané, že do naší soutěže nelze přivést hráče na střídavý start, tak v tu chvíli ano. Letos, když jsem to zjistil, schválně jsem ještě volal do Prahy, jestli střídavé starty jsou možné. Tam mi řekli, že jednoznačné ne.

V České Třebové teď ale Lanškroun asi příliš v oblibě nebude, viďte?
Už jsme to pocítili, když jsme tam hráli se žáky. Bylo to až zbytečně vyhrocené. Emoce z utkání play off hrály ještě svoji roli a pak ta kontumace… No bylo to docela vyhrocené.

Myslíte, že přes léto se atmosféra aspoň trochu uklidní?
Netroufám si říct, co bude přes léto. Čas ale určitě některé věci dokáže zahojit. Další sezona je ještě daleko.

Kdyby se Lanškroun s Českou Třebovou utkaly i za rok, je jasné, že vyhrocený bude zápas určitě…

Asi ano, ale to bývalo i před play off. Jsme na patnácti kilometrech, derby se hodně prožívá. Když jsme hráli o třetí místo, potkával jsem lidi, kteří mi říkali, že musíme vyhrát. Ale nešlo o třetí místo, hlavně jim šlo o to být před Českou Třebovou. Je to tady veliké derby.

Asi budete mít radost, že jste ve finále, ale přesto si rýpnu. Je radost u vás stejně, i když jste nevyhráli na ledě jediný zápas?
Upřímně, radost z toho nemáme vůbec. Na ledě jsme si postup nevybojovali a mrzí to. Chtěli jsme domácí utkání odmakat, odjezdit, ale nešly nám nohy ani ruce. Nevím, možná zaúřadovala nervozita. Zase takovou radost z finále nemáme.

Ale jste v něm. Chcete alespoň už postoupit, když máte šanci?

V každém případě chceme vyhrát soutěž. Co by bylo potom, bych nechal na období po sezoně. Rozhodnout by měl i výbor.

Sledoval jste v krajské lize Skuteč, jak si vedla?
Výsledky jsem si hlídal. Hráli jsme s ní před sezonou přátelské utkání a i v oslabené sestavě jsme s ní sehráli docela podařený zápas. Když ale vidím, jak teď hrají, je to pro mě zklamání. Dva zápasy třeba prohrají o gól, jenže příště jsou klidně třídu za soupeřem.

Určitě se z výsledků Skutče dá soudit, že mezi soutěžemi je velký rozdíl, že?

To ano, jednoznačně. Kotouče chodí rychleji z hole, hokej je tam takticky vyzrálejší a přesnější.

Říkal jste, že záleží i na vedení, ale kdybyste měl rozhodovat jenom vy, zahrál byste si za rok krajskou ligu?
Rád bych si ji vyzkoušel. I když je pravda, že by byla potřeba tým o dva, tři hráče, hlavně vzadu, posílit. Když jsme soutěž vyhráli, říkal jsem si, že ještě tak tři, čtyři roky bychom měli v přeboru zůstat. Ale teď fakt těžko říct, co bude za rok.

A hlavně, je před vámi finále. Nebude Polička o něco snazší soupeř než Česká Třebová?

Myslím si, že od Vánoc předváděla nejlepší hokej, plný pohybu, důrazu… Takže jednoduchý zápas nebude. Je pravda, že Třebová, když posílila, šlapala taky jako hodinky. Byla agresivní, hrála dobře. Nejde říct, jestli je lepší Polička, nebo Třebová.

Pozor si musíte dát především na Vápeníka. Na koho ještě budete hráče upozorňovat?

Abych řekl pravdu, moc hráče Poličky neznám. Vím, že jsou šikovní ti mladíci, co tým táhnou. Všichni hrají takový hurá styl a hrnou soupeře před sebou. My se budeme snažit o kombinační hokej a budeme se muset vyrovnat s důrazem.

Přišlo mi, že Polička má slabinu v brance. Bude tedy jeden z hlavních taktických pokynů před finále častá střelba z jakékoliv pozice?
Střelba je trochu náš problém. Máme hráče, kteří si myslí, že všechno dovezou až do branky, a to je špatně. Musíme se snažit víc střílet. Ať je v brance kdokoliv, musíme se o střelbu snažit co nejvíce.