Brankáři

Ondřej Pavelec (Winnipeg/NHL)
26 let, 191 cm, 100 kg: V reprezentaci dokázal pokaždé zazářit, skvěle chytal na MS na Slovensku (2011), vynikající byl i před rokem ve Švédsku. Jenže v NHL dostává sem tam naloženo za nevyrovnané výkony. Ano, ve Winnipegu to má za ementálem, zvaným obrana, těžké. Jenže ani on zatím nemá formu snů. V Soči nebude neohroženou jedničkou.

Jakub Kovář (Jekatěrinburg/ KHL)
25 let, 184 cm, 91 kg: Jednička pro olympiádu? Klidně! Bez přehánění, na posledním turnaji Euro Hockey Tour chytal jako Hašek v Naganu. V podprůměrném Jekatěrinburgu se mu daří parádně, nemá tam jediného Čecha, na práci zůstává jenom hokej a jde mu to k duhu. Vyniká i zdravým sebevědomím a rozhodně si nesedne na zadek, pokud na něho bude střílet „nějaký" Crosby.

Alexander Salák (Petrohrad/KHL)
27 let, 186 cm, 86 kg: Pan „Mrštný Rozklek". Dole je hodně silný, po betonech se v brankovišti pohybuje jako kočka a nedostává hloupé góly. Po úspěšných sezonách ve Švédsku se vydal do Ruska a… Petrohrad mu leží u nohou. A že dvakrát neuspěl za mořem? Tohle ho nakopne, jestli se dostane do branky, bude chtít ukázat, jakou v Chicagu a na Floridě udělali botu, že ho nechtěli.

Obránci

Radko Gudas (Tampa Bay/NHL)
23 let, 183 cm, 93 kg: Policajt z Floridy. Stačí se zle podívat na nějakou z českých hvězd a už ji od něj koupíte. V Soči se nestane, že si z „taťky Jágra" udělají soupeři lovnou zvěř. Všichni vědí, že pokud si něco dovolí, počká si na ně vousaté zvíře a vyrobí z nich fašírku. Umí hodně tvrdé hity i shodit rukavice. Snad si rychle zvykne na široké hřiště…

Zbyněk Michálek (Phoenix/ NHL)
31 let, 188 cm, 95 kg: I kdyby na českou branku vypálila raketu Severní Korea, on si do ní lehne. Na první pohled nenápadný válečník, ale neexistuje trenér, který by ho nechtěl mít v týmu. Navíc na posledním MS ukázal, že není jen defenzivní pes, ale umí si poradit i při přesilovce. Jediný problém? Není zatím fit, zranil se na konci prosince a je otazník, jestli bude na 100 procent v pořádku.

Michal Rozsíval (Chicago/NHL)
35 let, 188 cm, 96 kg: Léta, kdy byl elitním ofenzivním bekem v New York Rangers, jsou dávno pryč. S přibývajícím věkem se hodně změnil, je mnohem zodpovědnější, skvěle hraje hlavně před svojí brankou. Jednoznačně skvělá volba trenéra! Sice na ledě netráví tolik času, ale nastupuje za úřadujícího šampiona NHL, získal Stanley Cup.

Ladislav Šmíd (Calgary/NHL)
27 let, 191 cm, 95 kg: Nečekejte od něj, že bude po hřišti létat jako Bobby Orr. Jeho řemeslo je špinavé, bolí, ale bez něj to nejde – poctivý defenzivní zadák, kterému je nejlépe ve vlastní obranné třetině. Je to podobný typ jako Michálek. Pravda, sice není tak zručný s pukem, zato umí vycenit zuby a s protihráčem švihnout o mantinel, to se taky cení.

Marek Židlický (New Jersey/NHL)
36 let, 180 cm, 85 kg: Moc toho nenamluví, ale jinak jeden z nejdůležitějších hráčů v týmu. S pukem na hokejce by chladnokrevně prokličkoval i minové pole! Těšte se na jeho pasy do jízdy, střely a výlety… Jestli se po zápasech New Jersey válí na zemi popcorn, tak za to může on. Při sledování jeho kousků totiž otevíráte pusu a vše pouštíte z rukou.

Michal Barinka (Vítkovice)
29 let, 192 cm, 104 kg: Bude to mít těžké, hodně těžké. Každou chybu mu v Česku omlátí o hlavu dvakrát a trenéru Hadamczikovi desetkrát, že nečekaně vzal svého zetě. Je to další defenzivní pes, který když soupeře chytne, kouše. Otázkou je, jak bude stačit v bruslení, ani v extralize nepatří k nejobratnějším. Na druhou stranu, trenér asi ví, proč ho sebou bere.

Tomáš Kaberle (Kladno)
35, 185 cm, 97 kg: Ano, hraje bezkontaktní hokej, jistě, nepatří k nejrychlejším hráčům na světě a pravda, jeho střely netrhají sítě. Jenže v nominaci být musí, pořád mu to v hlavě pálí. Jeho hlavní zbraní je nahrávka. Navíc, co kdyby se něco stalo se Židlickým? Defenzivní vazouni nemohou šéfovat přesilovku, on ano. Když k sobě dostane bouchače, nebude mít problém.

Lukáš Krajíček (Minsk/KHL)
30 let, 189 cm, 93 kg: Po Barinkovi překvapení číslo dva. Hraje KHL za Minsk, tam české oči moc nevidí, je mimo hlavní pozornost. Ale se svým slušným pohybem a dobrou poziční hrou by neměl mít mezi hvězdami z NHL problémy. V zámoří sám navíc odehrál přes 300 zápasů. A že působí na ledě nenápadně? Ono není občas na škodu, když si beka při zápase nevšimnete…

Útočníci

Patrik Eliáš (New Jersey/NHL)
37 let, 185 cm, 88 kg: Osobnost, přirozený lídr, neskutečný sympaťák… A ach ano, stále báječný hokejista. Umí zahrát na křídle, i postavit se do středu útoku. Dovede tečovat puk před brankou, vystřelit přesně zápěstím, má výjimečný cit pro přihrávku a na 37 let pořád slušnou rychlost. Je moc dobře, že zranění ramene, které se mu stalo 31. prosince, nebylo vážné. Chyběl by, a hodně.

Michael Frolík (Winnipeg/NHL)
25 let, 185 cm, 90 kg: Dříve moc rád s pukem vyšíval, přezdívalo se mu „Baby Jágr" a sám možná čekal, že v NHL bude hlavně ukazovat svoje ofenzivní kejkle. Omyl, stobodovou hranici asi nikdy nepřekoná, ale našel v sobě novou schopnost – makat nadoraz, nevypustit jediné střídání… Ve Winnipegu s ním jsou moc spokojeni. Navíc pořád má ty svoje šikovné ruce.

Martin Hanzal (Phoenix/NHL)
26 let, 197 cm, 107 kg: Náklaďák! Je to expert na hnusné góly bruslí, kalhotami… Ale to není urážka! On prostě chodí do míst, kde to bolí, cloní před brankou a nedostane ho z daného prostoru ani stádo volů. Úlohy rozbíječe se musí držet, v ní je extrémně silný. Jakmile sklouzne k něčemu jinému, je na velkém hřišti vidět jeho slabší pohyb, jak tomu bylo na posledním MS.

Aleš Hemský (Edmonton/NHL)
30 let, 183 cm, 84 kg: Na rozdíl od Hanzala ošklivé góly střílet neumí. Jedna klička, druhá, beci padají na led jak shnilá jablka, ve finále udělá blbce i z gólmana a zasune. Pardubický odchovanec pak nuceně zvedne paži: normálka ne? V Edmontonu to vyhlášenému hračičkovi sice moc nelepí, ale jeho až do nebe volající chladnokrevnost se bude hodit.

Jaromír Jágr (New Jersey/NHL)
41 let, 192 cm, 104 kg: Česko má jen dva poklady – korunovační klenoty a osmašedesátku z Hnidous. Je potřeba k němu něco dodávat? Snad jen, že v Soči oslaví dvaačtyřicáté narozeniny, v New Jersey suverénně vládne klubové produktivitě, boří historické milníky NHL a hraje přes dvacet minut za zápas. Stačí?

David Krejčí (Boston/NHL)
27 let, 183 cm, 85 kg: Ve skupině se možná bude rozjíždět pomaleji, ale až dojde na play off, bude stát s kulovnicí v ruce připravený v první linii. V zápasech o vše je nenahraditelný. Dokazuje to každoročně ve Stanley Cupu. Kvízová otázka: Kdo rozhodl v prodloužení osmifinále s Lotyšskem na minulých Hrách ve Vancouveru? Nějaký David Krejčí…

Milan Michálek (Ottawa/NHL)
29 let, 189 cm, 98 kg: Běda, jestli nad ním budete lámat hůl! Že mu to v Ottawě nestřílí tolik jako v předešlých letech? To je toho. Pořád je schopný najít neviditelnou mezírku v gólmanově výstroji a zaskórovat. Téměř metrák masa ukrytý pod výstrojí dovede udělat před brankou pořádnou paseku. Dorážky, motání se u tyček, to umí dokonale. Tajný trumf pro přesilovky.

Ondřej Palát (Tampa Bay/NHL)
22 let, 183 cm, 82 kg: Na Floridě jsou z něj paf. Nenápadný klouček se měl otrkat ve čtvrté řadě a pak si sbalit švestky a zmizet na farmu. Místo toho hraje stabilně první lajnu vedle ikony Martina St. Louise. Ve středu se trefil  ve Winnipegu do klece Ondřeje Pavelce. Bodoval posedmé v řadě!

Tomáš Plekanec (Montreal/NHL)
31 let, 180 cm, 89 kg: Pod helmou má ukryté stohy nápadů jak oblafnout soupeře. Tu lišácky nahraje, tu překvapivě vystřelí. Famózní na buly. Jeden z nejlepších obousměrných hráčů na světě. V Soči bude mít na dresu vyšité kapitánským céčko a Jaromíra Jágra po pravé ruce. Těšte se, bude to pořádná jízda.

Vladimír Sobotka (St. Louis/NHL)
26 let, 178 cm, 89 kg: Frajer, co umí všechno. Dávat góly, připravovat je, rozdávat rány i poprat se. Univerzál, to je jeho druhé příjmení. Další vynikající hráč na vhazování.

Jakub Voráček (Philadeplhia/NHL)
24 let, 189 cm, 89 kg: Poznávací znamení? Zrzavé vlasy čouhají mu z pod helmy a on si to rychlostí  a silou tajfunu valí na branku. Ve „Philly" chytil v prosinci druhý dech. Od té doby hraje famózně.

Roman Červenka (Petrohrad/KHL)
28 let, 182 cm, 89 kg: Kdo ví, co s ním Hadamczik zamýšlí. Jestli ho šoupne k Jágrovi, nebo posadí na tribunu. Tihle dva si do noty moc nekápli, což se ukázalo na MS v Bratislavě. Červenka v Petrohradu moc bodů nedělá, ale pořád platí: hokejista je od Pána Boha. Proto ho kouč vzal.

Petr Nedvěd (Liberec)
42 let, 192 cm, 93 kg: V Kanadě mají z jeho nominace prču. Jenže tohle žádná švanda není. Ani náhodou. Nedvěd pořád válí, jeho zápěstí stále dokáže vypustit smrtící střelu. Hadamczikovi je za nominaci vděčný a v Soči se přetrhne, aby ukázal, že není jen maskotem. Je jediným sportovcem, který se pod pěti kruhy vrací po dvaceti letech. Vítej zpátky Méďo!

Jiří Novotný (Lev Praha)
30 let, 189 cm, 97 kg: Zavrtá se vám do kožichu a štípe, kouše, dloube… Takový týpek se hodí do každému týmu.  Otravovat největší hvězdy soupeře, to bude v Soči jeho džob. Porci času dostane při oslabení, které zvládá nadpozemsky. Pane trenére, tohle je skvělá volba!