České hospody se znovu proměnily v trenérské rady. Co štamgast, to většinou úplně jiný názor, jak měl Růžičkův výběr porazit Rusy. V jednom se ale většina z nich shoduje: Pryč s Havlátem. „Nemá tu formu, kterou od něj trenéři očekávali, ale vědu bych z toho nedělal. Teprve teď přijde rozhodující fáze a Havlátovu formu bych rozhodně neřešil,“ odpovídá všem pochybovačům JOSEF AUGUSTA, bývalý úspěšný trenér národního mužstva, který získal tři zlaté medaile na mistrovství světa, dvě jako hlavní trenér a reprezentaci vedl i na olympiádě v Salt Lake City, kde právě Martin Havlát zářil.

Běda, jak před někdejším koučem zmíníte, že někdo hrál mizerně. „Slibte mi, že se budeme bavit o našem týmu, že nebudeme rozebírat, kdo hrál špatně. Věřím, že máme na medaili, mužstvo máme velice dobré,“ říkal po utkání s Ruskem.

Takže rozhodně není proč nad Havlátem lámat hůl?

Víte, veřejnost si vysnila, že Havlát bude v reprezentaci sázet jeden gól za druhým. Tak to ale není. Půjde o to, aby se v nějakém zápase chytil. Výrazný není, ale tragické to také není. Trenéři mu věří.

Trochu podobně je na tom Pavel Kubina, kterému vzadu jeho obvyklá jistota také poněkud chybí…

Buďme také trochu objektivní. Je hrozně těžké hrát proti útočníkům, jaké mají Rusové. Je pravda, že mu rozehrávka déle trvala. Obrana všeobecně pracovala velice dobře. Že se někomu nějaké střídání nepovede, z toho jako trenér neusuzuji, že hraje špatně. Výkon zadáků byl hodně dobrý. Rozhodně bych nepoužíval věty typu, že jsme od nějakého hráče čekali víc. Ve dvou předešlých zápasech hrál velice dobře.

Porážka s Ruskem bolí, ale přišla ve chvíli, kdy ještě nejde o všechno. Mohla trenéru Růžičkovi odhalit aspoň některé nedostatky?

Podívejte se, veřejnost je vámi novináři neskutečně masírována.

Jak to myslíte?
Tým je složený velice dobře. Teď se daří jedněm hráčům, proti Lotyšům se může dařit někomu jinému. Proti Rusku tým ukázal, že je kvalitní. Dokázal jej dostat pod neskutečný tlak. Musíme si všimnout, že ruští obránci byli totálně dezorientovaní.

V závěru třetí třetiny určitě…

A jsou to daleko věhlasnější beci. Tým máme složený dobře. Věřím, že v nadcházejících zápasech, které ho posunou do semifinále, ukáže svoji sílu. Je jedno, komu se daří, důležité je, jak hraje celý tým. A ten hraje dobře, což je pro mě rozhodující.

Je škoda, že tým nepostoupil přímo do čtvrtfinále. Nemůže být ale zápas s Lotyšskem, kde se dá ještě pracovat třeba na přesilovkách, výhodou?

Lotyše jsme už jednou porazili, je potřeba se na ně znovu připravit a postoupit. Je jedno, jestli vyhrajeme 1:0 nebo 8:1. Musíme vyhrát. A potom to zopakovat ve čtvrtfinále. Znovu se budu opakovat, nepouštěl bych se do hodnocení jednotlivců. Hodnoťme výkon týmu. Ten byl vynikající a trenéři mu věří. Lepší hráče nemáme. Věřím, že když vyhrají následující dva zápasy, vyhrají i ten třetí a budeme hrát o medaile. Vy to ale stejně nenapíšete.

Ale napíšu, proč bych to neměl napsat?

Nenapíšete, musíte psát o něčem, co by vám šéfredaktor vzal. Novináři pořád něco hledají. Tenhle tým má na to, aby udělal medaili. Včera nás o tom jednoznačně přesvědčil.

Opusťme český tým. Základní skupiny jsou minulostí, kdo se vám líbil nejvíc?

Amerika. Viděl jsem ji dvakrát. Hrála vynikající hokej a nepřekvapilo mě, že Kanadě dala pět gólů. Je to ambiciózní mužstvo, které hodně bruslí. Nedělali si žádné velké ambice. Zklamáním jsou pro mě naopak Rusové. Nepředvedli nic velkého a jsou to strašní individualisté. Chybělo víc štěstí a mohli jsme uspět. Moc se mi líbili i Švýcaři.