Začátek extraligy hokejistům Pardubic vyšel fantasticky. Dvakrát vyhráli, a utlumili tím prognózy o mistrovské kocovině.
„Nevím, jestli to byl od nás přímo famózní start, to bych zase asi netvrdil,“ brzdil úvodní nadšení trenér Eatonu Josef Jandač. „Slyšel jsem, že jsme porazili silné soupeře. Ale v extralize žádný slabý není. Největším soupeřem jsme sobě my sami,“ pokračoval Jandač.

Pardubice po prvních kolech konkurenci nejspíš trochu vyděsily gólmanem Martinem Růžičkou. Ve dvou zápasech inkasoval pokaždé jenom jednou a vládne extraligovým statistikám.

A navíc na něm byla patrná velká změna. Kromě chytání se často zapojoval do rozehrávky. „Chtěl jsem být aktivnější, takže jsem se o to pokoušel. Brankář je součástí hry, musím se do ní zapojovat,“ líčil Růžička.

Teď přichází další výzva. Dotáhnout do konce dobře rozjetý „trip“, kdy se kvůli plné domácí aréně muselo odložit úterní utkání s Karlovými Vary a Pardubice si třináct dní nezahrají doma. V Třinci vyhrály, dnes je čeká litvínovská a v neděli Liberecká mise.

Na lavičku Litvínova se letos postavil Robert Reichel, ale jeho Benzina od přípravy zatím tápe. Hledá střelce.
Za tři kola dal Litvínov pět branek a pokaždé se radoval jiný hráč. „To jsou hlavně názory novinářů. Někdo dvakrát prohraje a už se trápí. Já si to nemyslím. Litvínov třeba naposledy v Brně nehrál špatně a měl ve třetí třetině několik šancí na vstřelení rozdílového gólu,“ nepodceňuje Reichlův soubor Jandač.

„Chemici“ v Brně inkasovali devět menších trestů, téměř celou třetinu tak trávili v oslabení. Možná i proto ztratil vedení 1:0 a prohrál 1:3. „Také bych řekl, že mu asi trochu došly síly. Černý, Lukeš, Hübl jsou hráči, kteří góly dávat umějí, skutečně bych netvrdil, že má Litvínov špatné mužstvo,“ upozorňoval pardubický trenér.

Třetí díl pardubické exkurze po stadionech soupeřů se bude jmenovat Liberec. Bílí Tygři našlapali přes léto útok a teď si mnou ruce. Z posil sestavili celý útok a „pardubická“ lajna Kudrna, Vak, Hořava září. „Všichni tři jsou velice kvalitní hráči a údernost v útoku hodně zvedli,“ oceňoval pardubický Josef Jandač.

Těžkou hlavu působila trenérovi Eatonu od začátku soutěže obrana, kde nadělala pořádnou paseku zranění .
Aleš Píša se přípravy na ledě už účastnil. „Lehce trénuje, ale jeho potíže stále přetrvávají, uvidíme, jak se bude jeho zranění vyvíjet dál. Další problémy měl Kolář,“ prozradil Jandač.

Proto Pardubice přivedly na časově limitovaný transfer Tomáše Kudělku, který poslední sezony trávil v zámoří a teď čeká, jestli mu dopadne zahraniční angažmá. „Potřebovali jsme navýšit počet obránců, do prvního zápasu jsme šli jenom se šesti. Potřebujeme mít širší kádr, soutěž teď nabere rychlé tempo. Kdybychom nezískali dalšího obránce, hrozilo by, že bychom hráče zbytečně přetěžovali,“ vysvětloval důvody příchodu třiadvacetiletého beka Jandač.

Za pět let v Americe si sice Kudělka místo v kádru Ottawy Senators nevybojoval, přesto na farmě ani v juniorce nepaběrkoval. Vždy patřil k nejproduktivnějším zadákům. „Čekáme od něho nekompromisní tvrdou hru a dobrou defenzivní práci. Pokud přidá něco dopředu, určitě se zlobit nebudeme,“ naznačuje plány s novou posilou pardubický trenér.