Jak z jasného zápasu udělat drama? Pardubice by si mohly návod nechat patentovat. Všechno jim dlouho hrálo do karet. V úvodu přečkaly mohutný nápor Markova vojska, pak v oslabení Sýkora pláchl Zíbovi a střelou pod horní tyč nedal Hamerlíkovi žádnou možnost k vyniknutí.

Eaton nevykolejila ani srovnávací trefa Kohna. Naopak. Jejich výkon gradoval. Hned v úvodním střídání připravil Kolář I. palebnou pozici pro Havíře, jenž se trefil parádně k tyči. Pro pardubického beka to byl dokonce první gól v sezoně! Vzápětí trefil Kočí tyč a další bomba Sýkory si znovu našla směr za Hamerlíka. Třinec silně tápal, na obrat to nevypadalo. Jenže Pardubice postavily úplně samy svého rivala zpět na nohy.

Přišlo vážné nedorozumění v obraně a v oslabení snížil Peterek. Pak naprosto zbytečně fauloval Cetkovský a v přesilové hře srovnal dorážkou Bonk.

Uběhlo jen osm (!) vteřin třetí části, Koukal báječně zpoza branky uvolnil parťáka Koláře I. a Sýkorův tým znovu vedl. V závěru se činil Hašek. V 56. minutě famózně ramenem vytáhl střelu Semana z bezprostřední blízkosti. Poté vychytal v čisté šanci Peterka s Malcem. Už to vypadalo, že to budou klíčové momenty večera, ale v poslední protlačil za Haška kotouč Bonk a poslal zápas do nastavení.

Už ve 3. minutě předvedli úžasnou souhru Koukal s Kolářem I., kteří si dvakrát vyměnili kotouč a prvně jmenovaný zasunul do odkryté klece.

Třinec – Pardubice 4:5 pp (1:1, 2:2, 1:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Kohn (Růžička), 34. Peterek (Květoň), 36. Bonk (Kohn, Růžička), 60. Bonk (Balej, Cartelli) – 11. P. Sýkora (Pivko), 21. Havíř (Kolář I.), 28. P. Sýkora (Pineault, Cetkovský), 41. Kolář I. (Koukal), 63. Koukal (Kolář I.). Rozhodčí: Hradil, Šindler – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 9:8, navíc Vosátko a Hašek 10 minut OT. Využití: 1:1. Oslabení: 1:1. Diváci: 4385. Stav série: 1:2.

HC Oceláři Třinec: Hamerlík – Zíb, Hrabal, Platil, Vosátko, Seman, Cartelli, Malec, Lojek – Růžička, Bonk, Kohn – Květoň, Peterek, Martynek – Polanský, Pospíšil, Kanko – Polák, Tomas, Balej. Trenér: Marek.

HC Eaton Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, MacKenzie – Kolář, Koukal, Starý – Pineault, Špirko, Somík – Sýkora, Zohorna, Pivko – Cetkovský, Kousal, Rákos – Nahodil. Trenér: V. Sýkora.

Hlasy trenérů:

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec): „Bylo to velmi důležité utkání a nás moc mrzí, že po tom průběhu, kdy jsme třikrát vyrovnali, nemám bod za výhru. Rozhodly individuální chyby hráčů, které pramenily z toho, že se kluci chtěli doma předvést a tlačit dopředu. V Pardubicích jsme hráli směrem dozadu pozorněji. Po vyrovnání na 3:3 to bylo o jednom gólu, my jsme pak se štěstím v závěru vyrovnali. V prodloužení nás znovu přečíslili, v tomhle jsou silní. Musím ale ocenit vůli hráčů a věřím, že se ještě do série vrátíme.“

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Bylo to nesmírně dramatické utkání, které nabídlo vše, co může zápas play off nabídnout. Bylo k vidění velké nasazení hráčů z obou stran, krásné akce, hodně gólů, dramatický vývoj skóre až do konce. Zejména nás mrzí ta druhá třetina, kdy jsme hodně šancí nevyužili. Pak jsme mohli rozhodnout i při power play, kdy jsme netrefili prázdnou branku a místo toho jsme inkasovali. Oceňuji vekou vůli a ukázku psychické odolnosti, že i v této situaci jsme zápas zlomili na svou stranu.“