Závěrečný finálový duel měl rozhodnout o tom, zda si pohár Vladimíra Martince převezme domácí mužstvo ZH Pardubice, nebo soupeř Orli Lanškroun. Hosté měli o dva hráče méně než soupeř. Chyběli zranění Jiří Kollert, Tomáš Pachl a David Kocián. Poslední dva jmenovaní se přijeli na zápas alespoň podívat.

ZH Pardubice –  TJ Orli Lanškroun  2:3 SN (0:0, 1:1, 1:1 – 0:0)

V úvodu bylo patrné, že ačkoliv v zápase mohla rozhodnout sebemenší chyba, soupeři se do sebe pustili natvrdo. Zcela dle očekávání se tak i brzy vylučovalo. Za hákování odjel na trestnou lavici ve 3. minutě lanškrounský Ondřej Patsch. V oslabení mohl paradoxně udeřit Lanškroun, jenže Rostislav Pilavka v samostatném úniku svou střelou nepřekvapil pardubickou jedničku Marka Čaladiho. Lanškroun se sice oslabení ubránil, zanedlouho však následovalo další, o které se krosčekem postaral Ondřej Šula. V tomto oslabení si mohl Rostislav Pilavka spravit chuť z předchozího nepodařeného úniku, ale i když  svou střelou překonal gólmana, kotouč se odrazil od horní tyče daleko od brány Pardubic. Domácí tak místo tlaku museli bránit soupeře, jenž hrozil ze svých brejků. Další vyloženou šanci si Orli, respektive Jiří Güttler, ponechali do 14. minuty, kdy Lanškroun hrál přesilovou hru po faulu na Davida Bednáře. Hosty však trápila nepřesná koncovka, proto ani povedená teč Michala Kilčického o pár chvil později neskončila gólem. První třetinu byli Orli mírně lepší. Ke konci ale měli navrch domácí, neboť dostali příležitost přesilové hry 5 na 3. Nejprve se provinil Michal Kilčický držením, o minutu a dvacet vteřin později pro změnu Kamil Janků sekáním. Přesilovou hru však přerušila přestávka, tresty se tedy přenesly do druhé části.

Ačkoliv si mohly Pardubice o přestávce promyslet rychlý úder v dvojnásobné početní výhodě, Lanškroun se veškerým šancím ubránil i za podpory skvělého Kamila Nimmerrichtera v brance. Ve 25. a 26. minutě se dvakrát provinili domácí a přesilovku 5 na 3 si mohl zahrát pro změnu Lanš-kroun. Orli ji sehráli dokonale a v čase 25:27 byla pardubická Závodní poprvé překonána. Za asistence Ondřeje Patsche a Kamila Janků si gólovou střelu připsal Rostislav Pilavka. Ačkoliv se na gól čekalo až do druhé třetiny, ani v nejmenším se nedá říct, že by hra byla obzvláště opatrná. O to víc hnal inkasovaný gól domácí Pardubice dopředu za vyrovnávacím gólem. V cestě většině projektilů však stál jistý Nimmerrichter, který svými zákroky lapačkou bavil diváky. Ve 39. minutě po jednom z útoků na lanškrounskou bránu došlo k drobné potyčce mezi hráči, kterou hlavní sudí ohodnotil dvěma minutami za hrubost pro oba týmy. Šestapadesát  vteřin před koncem druhé třetiny vyslal Karel Sodomka ideální střelu mezi ruku a tělo lanškrounského gólmana a klasický „teploměr“ skončil až v brance – 1:1. Vyrovnávající gól těsně před odchodem do šaten byl nepříjemnou sprchou pro Lanškroun.

Domácí Závodní se ve třetí části tlačila do jedné šance za druhou, závary ve svém brankovišti však pohotově hasil Kamil Nimmerrichter. Lanš-krounu se nedařilo vymanit z drtivého tlaku, snahu hostů navíc podpořili svými tresty Ondřej Patsch za podražení, chvíli po něm i Ondřej Šula za krosček (navíc trest do konce utkání za nesportovní chování). Minuta a třináct vteřin, to byla délka dvojnásobné přesilové hry domácích a jak Orlům, tak fanouškům se tato „chvilka“ zdála být věčností. Série povedených zákroků lanškrounského gólmana ani obětavé pády hráčů v poli nezamezily vedoucí brance Pardubic. V čase 54:42 se ve zmatku nejlépe zorientoval domácí Lukáš Procházka a poslal svůj tým do vedení 2:1. Jelikož v tomto zápase nepadalo příliš gólů a domácí byli v poslední třetině lepší, nevypadaly lanškrounské tváře příliš optimisticky. Až Rostislav Pilavka vrátil úsměv na tváře lanš-krounských příznivců, a to když v 56. minutě využil přesnou střelou přesilovou hru,  asistenci si připsal kapitán Michal Kilčický. V 58. minutě dostal Lanškroun výhodu další přesilovky, kterou už ale nezužitkoval. Následně si trenér Orlů vybral oddechový čas. Pardubice se i ke konci držely v útočném pásmu a když se blížilo vhazování po pravé ruce Kamila Nimmerrichtera, využil možnost time-outu i domácí trenér. Podobné okamžiky se v minulosti staly Lanškrounu osudnými, avšak tentokrát Orli buly vyhráli a utkání šlo do prodloužení.

I v prodloužení ale měli navrch pardubičtí, kouskovaná hra, kterou svými zákroky tvořil Kamil Nimmerrichter, nedovolila Závodní možnost utkání rozhodnout. Nakonec přišly na řadu samostatné nájezdy, které musely rozhodnout o tom, kdo bude brát nejen sedmou příčku krajské ligy, ale hlavně skvostný pohár z rukou Vladimíra Martince.

Jako první se ze středového kruhu rozjeli Orli. Povedený blafák Radka Fischera poslal do výhody právě hostující tým. Pardubice si úspěšný nájezd nepřipsaly, a tak se do druhé série mohl rozjet Jiří Güttler. Svou mazáckou fintou doslova vykoupal Marka Čaladiho v brankovišti. Z pardubické střídačky se do druhé série rozjel matador Evžen Musil, jenž musel skórovat, jestliže chtěl pohár třímat ve svých rukou. Jeho pokus ke smůle Lanškrounských skončil úspěšně. Do třetí sady nájezdů naskočil za Orly Ondřej Patsch. Svou krásnou kličku zakončil vítězným gólem.

Drama až do konce, zápas nevhodný pro slabé povahy, jinak by snad utkání ani nešlo nazvat. Sezonu začal Lanškroun právě proti ZH Pardubice, avšak na rozdíl od toho zápasu své nájezdy nyní proměnil a vyhrál. Pochvalu si zaslouží samozřejmě celý tým. V utkání se však blýskl dvěma trefami Rostislav Pilavka a v bráně opět vynikl Kamil Nimmerrichter.

Branky a nahrávky:  39:04 Sodomka (Mlateček), 54:42 Procházka (E. Musil) – 25:27 Pilavka (Janků, Patsch), 55:44 Pilavka (Kilčický, Guttler), 65:00 Guttler. Rozhodčí: Najman – Hájek, Teplý. Vyloučení: 7:8 navíc Šula (Lan.) OT (10 min) + OK (20 min). Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 275. Střely na branku: 47:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:2, 2:3 – po SN.

Sestava Pardubic: Čaladi –  Andrejs, Mlateček  – Havrda, Kršák – Palaščák, Nevečeřal – Čermák, Martinec, Vlasák  – Verner, Sodomka, Šejba  – Ludvík, Kubelka, Procházka – E. Musil, Koblížek.

Sestava Lanškrouna: Nimmerrichter (Šolc) – Janků, Patsch, Boruch, Güttler, Novák – Kilčický, Šula, Fischer, Nastoupil, Piterka, Pilavka, Vejchoda, Bednář, Poles.

(ště, ján)