Bojovní domácí se statečným výkonem rehabilitovali za předchozí debakl v Litomyšl, sahali dokonce po výhře a favorit zlomil skóre 2:2 teprve v 57. minutě trefou při vlastním oslabení.

Magnetem kola bylo tradičně prestižní derby mezi Moravskou Třebovou a Litomyšlí. Že bude vypjaté a emotivní, to se dalo čekat, nicméně v tomto případě připomínalo místo hokeje spíše válku na ledové hrací ploše. Rozhodčí Kratochvíl rozdal celkem 127 trestných minut, což je na poměry v krajské lize skutečně extrém. Ale co naplat, příliš horké hlavy bylo potřeba zchladit. Kromě toho byl k vidění i výsledkově napínavý zápas. Rozhodující byl nástup hostů do třetí třetiny, když odskočili na 4:6. Slovan chtěl první porážku v sezoně odvrátit za každou cenu, ale v hektickém finiši jenom snížil, ačkoli poslední sekundy se hrály šest na tři. „Byl to hodně bojovný zápas, my jsme jej zvládli pod taktické stránce. Jeho nejlepším hráčem byl bezesporu Michal Skoumal,“ vyzdvihl asistent litomyšlského trenéra Bohumil Jakubec autora hattricku.

„Měli jsme zápas dobře rozehraný, vedli 3:1, ale bohužel když hrajeme více než polovinu utkání v oslabení, tak se to těžko uhrává. Ti kluci, co chodí na oslabení, pak nemají síly, aby dali všechno do útoku. Prohráli jsme, nic se neděje, spíše se z toho musíme poučit a říci si, že ať rozhodčí dělají, co chtějí, my musíme myslet na svoji hru a hrát v pěti. V pěti máme sílu, ale pokud se budeme rozčilovat a nadávat rozhodčím, tak neuhrajeme vůbec nic,“ konstatoval zklamaný kouč Moravské Třebové Igor Čikl.

Rovněž na českotřebovském zimním stadionu se hrál hokej pořádně od podlahy a trestná lavice moc nevychladla. Po dvě třetiny se utkání vyvíjelo ve prospěch hostů z Hlinska, v poslední části však začali úřadovat Kohouti. Během čtyřiačtyřiceti vteřin (!) po návratu z kabiny otočili vývoj z 1:2 na 3:2, ve 49. minutě to bylo už 5:2 a domácí hokejisté výhru nepustili. Třemi asistencemi se v jejich dresu uvedl šestačtyřicetiletý Martin Filip, útočník s bohatými extraligovými zkušenostmi naposledy působící ve druholigovém Dvoře Králové. „Byl to docela šťavnatý zápas. Od začátku jsme hodně chtěli, proto jsme možná první třetinu herně moc nezvládli. Postupem času si naše hra sedla. Rozhodující byl náš výborný nástup do závěrečné třetiny, třemi brankami vstřelenými během čtyř minut jsme soupeře zlomili. Jsem rád, že jsem v České Třebové začal vítězstvím,“ vyjádřil se na klubovém webu ke své premiéře tento ostřílený hráč.

Dva bodově dosud „nulové“ týmy se utkaly ve Skutči a bezgólová první třetina naznačovala, že ani tentokrát se žádná hokejová paráda konat nebude. Postupně se však Choceň rozstřílela a nakonec z toho byl dvouciferný počin. Do prodloužení došlo u Sázavy derby Vysočiny a dva body získali hosté z Chotěboře.

KL Pardubicka, 4. kolo:

Česká Třebová – Hlinsko 6:3 (0:2, 1:0, 5:1). Branky: Fúzik 2, Prachař 2, Hemský, Velínský - Pazourek, Vlček, Zídek. Rozhodčí: Rulíček - Pecina, Kolář. Vyloučení: 10:9, navíc Šejba (ČT) 5 min. + OK. Využití: 3:2. Diváci: 392.

Moravská Třebová - Litomyšl 5:6 (3:2, 1:2, 1:2). Branky: Fibrich, Čikl, Augustin, Faltus, Pavlovský - Skoumal 3, Pilavka 2, Křesťan. Rozhodčí: Kratochvíl - Schaffer, Louda. Vyloučení: 15:16, navíc Kobza (MT) 10 min. OT, Holík 5 min. + OK, Starý (oba LIT) 10 min. OT + OK. Využití: 3:1. Diváci: 328.

Světlá nad Sázavou - Chotěboř 2:3 PP (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1). Branky: Blažek, Dolinský - Dvořák, Krejčí, Suchý. Rozhodčí: Čížek - Veverka, Kukeně. Vyloučení: 5:2. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 250.

Skuteč - Choceň 1:11 (0:0, 1:5, 0:6). Branky: Vágner - Zavřel 3, Skotar 2, Knytl, L. Pilař, Vápeník, Jankovský, Syrovec, Mäki. Rozhodčí: Veselý - Hrabal, Kalus. Vyloučení: 3:2. Využití 1:2. Diváci: 80.

Lanškroun - Chrudim 2:4 (0:2, 2:0, 0:2). Branky: Pejcha 2 - Kišš 2, Koreček, Kubal. Rozhodčí: Kolář - Javůrek, Fila. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení 0:1. Diváci: 75.

Události 4. kola
Fungující spolupráce. Tři branky dal v dresu Litomyšle Michal Skoumal, na všechny tři mu nahrával Aleš Holík. Tahle dvojka se pod výhru v derby výrazně podepsala.

Nové „koště“ zametlo. Martin Filip, to je zvučné jméno, které posílilo už tak silný kádr Kohoutů. A uvedl se náramně, asistoval u prvních tří gólů nového týmu v síti Hlinska.

Probuzení, které stálo za to. Po třech kolech nejhůře střílející celek ligy z Chocně byl do 23. minuty duelu ve Skutči zase na suchu. Pak se rozjel.

10. Lanškroun 4 0 0 0 4 6:38 0

Příští program - 5. kolo, neděle 14. října, 17:00: Litomyšl - Česká Třebová, Chotěboř - Lanškroun, Choceň - Světlá. 17:30: Hlinsko - Skuteč. 18:00: Chrudim - Moravská Třebová.