Hokejový gólman RUDOLF BERNART (23) má ohromné štěstí. Dostal nabídku na zhruba měsíční trenérskou stáž.
Pecka jako hrom. Ještě než kývnul, zeptal se manažera Chocně.
 Jeho reakce byla rychlá a nikterak překvapující.
Jeď.
Trenér malých brankářů v Hradci Králové bude vyučovat malé Číňany. „Pro mě to je absolutně hokejová neznámá. Vůbec nemám potuchy, jak to tam funguje. Jsem na to opravdu zvědavý," odpověděl Rudolf Bernart.

Choceňský dres měníte za letenku do Číny. Jak se takový transfer vymyslí?
Dostal jsem v půlce prosince nabídku jet na trenérskou stáž, protože trénuji v Hradci Králové malé gólmany. Takže se nyní na necelý měsíc přestěhuji do Číny do Šanghaje, kde v tamějším klubu budu trénovat malé začínající gólmany.

Jeví se to jako velmi zajímavá zkušenost.
Rozhodně. Je to zajímavé z toho důvodu, že v roce 2022 je v korejském Pchjongjangu zimní olympiáda. A já jsem se někde dočetl, že Čína tam v zimních sportech nechce hrát úplně druhé housle a že s různými českými organizacemi v biatlonu a hokeji podepsali dohodu o spolupráci. Podepsali dohodu rovněž s hokejovým kempem, kam já jezdím v létě trénovat, a proto jsem se k tomu dostal. Možná i do budoucna by se tam mohla objevit i nějaká další spolupráce. Je to stoprocentně zajímavá zkušenost, i kdyby to mělo být jen to, že se zkrátka podívám do Šanghaje.

Prvotní nabídka tedy přišla přes hokejový kemp?
Přesně tak. Díky tomu jsem byl osloven.

Ale také jste tím trochu přidělal starosti vedení hokejového klubu v Chocni. Přijdou před play off o kvalitního gólmana?
Hned, jak jsem tu nabídku dostal, tak ještě než jsem ji odsouhlasil, konzultoval jsem to s Pavlem Prachařem, protože sezona v Chocni mě hrozně bavila. Řekl jsem, jaká nabídka se ke mně dostala a že bych musel den po konci základní části odletět, čímž bych přišel o celé play off. Což jsem samozřejmě nechtěl. Na druhou stranu se taková šance nemusí už nikdy opakovat. On sám mi doporučil, ať jedu, že on na mém místě by jel také. Že nejsem takový profesionál, abych odmítal takové příležitosti. Dokonce mi říkal, že play off si můžu v Chocni zahrát i za rok.

„Je to stoprocentně zajímavá zkušenost, i kdyby to mělo být jen to, že se zkrátka podívám do Šanghaje."

Tudíž můžete odjet s čistou hlavou a navíc se rozchytal Martin Zelený. Na dálku mu budete přát, aby dostal žluté dresy co nejdále?
Je to tak. Je dobře vidět, že Martin nabral před play off dobrou formu. Chytá velmi dobře, což je pro každý tým potřebné. Pokud chce mužstvo pomýšlet na úspěch, potřebuje kvalitní výkony od gólmana, a Martin je teď odvádí. Myslím, že s ním v brance bude Choceň černým koněm play off. Samozřejmě mu budu držet palce a přát mu co nejlepší výsledky, což platí vlastně o celém týmu. Budu jej sledovat.

Nemrzí vás trochu, že opustíte i posádku auta, která se ve složení Křečan, Vondráček, Šejba, Řezníček a Bernart velmi dobře baví cestou na tréninky a zápasy? Kdo tomu komandu šéfuje?
Ne že by tomu někdo šéfoval, ale tak nějak jsme se všichni sešli. Nejdříve jsme jezdili pouze čtyři – já, Martin Šejba, David Vondráček a Michal Křečan. Poté jsme to doplnili i o Jakuba Řezníčka. Fakt se sešly podobné typy lidí, co se týče humoru. Vždycky to nějak vyplyne, že občas jedeme po vítězném zápase v dobré náladě. Každá cesta je nový zážitek. Kolikrát mi přijde, že to našemu věku nepřísluší, co se tam děje (směje se). Ale jsme kluci, přidá se dobrá nálada a neděláme nic špatného. Když z auta pokřikujeme na choceňské fanoušky, tak nám vždycky odpovídají.

Sebral jste mi to z úst. Není tedy tajemstvím, že vykřikujete ven z otevřených oken?
Já bych to řekl asi takhle, děláme reklamu choceňskému hokeji po celých východních Čechách (směje se).

To tady rádi slyšíme…
(směje se).

Kluci vám třeba budou posílat nahrávky do Šanghaje, abyste byl v obraze i tam…
Já v to doufám. Předpokládám, že se na tom ještě domluvíme, že mi budou posílat videa. Mohlo by proběhnout i „skajpování" přes telefon do auta. Uvidíme (směje se).

Na oplátku můžete parťákům přiblížit hokejový život Číňanů?
Přesně tak, pokud bude nějakým způsobem zajímavý. To se všechno uvidí.

Určitě částečně poznáte mentalitu tamějších hokejistů..
Pro mě to je absolutně hokejová neznámá. Vůbec nemám potuchy, jak to tam funguje. Jsem na to opravdu zvědavý.

Zdá se, že jedete úplně do neznáma?
Nemám ponětí, co mě čeká. Budu tam dělat svoje věci, co dělám tady u nás, akorát mně to budou z angličtiny překládat do čínštiny. Jsem tedy ale rád, že tam nejedu úplně sám, ale že nás jede pět trenérů z Česka, tudíž budeme moci čas trávit spolu, nebudu úplně odkázaný sám na sebe. I když to by nebylo také úplně špatné, ale tímto způsobem to bude jednodušší.

Aby pak na olympiádě nedělal nějaký Číňan v brance problémy českému týmu…
Nebo abych já neměl nějaké problémy, pokud čínští gólmani vyhoří. Aby někdo nepřijel a nepopravili mě (směje se).

„Chtěl bych poděkovat fanouškům za úžasné rozloučení po zápase s Litomyšlí. Udělali mi pěkný transparent, dali mi balíček první pomoci do Číny. Ohromně si toho vážím. Děkuji."

FANOUŠCI předali Rudolfu Bernartovi balíček první pomoci a vyrobili mu rovněž i transparent.Až vaše mise skončí, bude už takřka po sezoně.
Vracím se 15. února, takže reálná možnost, že bych ještě stihnul konec play off, tam je. I když tedy systém jsem nesledoval, jak to je. Ale pravda je, že jsem nad tím přemýšlel, že vloni tou dobou jsme v Hradeckém kraji ještě hráli. Pokud by Choceň postoupila dál, tak bych se určitě rád přijel podívat, protože nepředpokládám, že bych naskočil do rozběhnutého play off. Ovšem pokud by se hrálo o umístění, což se tady na Pardubicku hraje, tak kdo ví, třeba si ještě letos zachytám.

Fanoušci by vás stoprocentně rádi viděli zpět. Kdyby to už v této sezoně nevyšlo, je šance, že vás uvidí v sezoně příští?
Já musím říci z „voleje", že ano. Co se týče mých osobních hokejových ambicí, jestli jít někam výše a podobně, tak před každou sezonou mám možnosti. Vloni to byl Kolín, předtím Vrchlabí. Jenže za prvé tam člověk přijde a nikdo vám nedá jistotu, že budete pravidelně chytat, za druhé jsou tam tréninky každý den. Já mám v Hradci školu a trénování a nestíhal bych to. Choceň mě za ten půlrok ohromně přirostla k srdci. Kabina, kluci, fanoušci, všechno je fajn a užívám si to. Z mého pohledu tady věci fungují, jak mají, a pokračoval bych tady zcela určitě rád. S vedením už jsme se o tom bavili, zájem je oboustranný, ale budeme to řešit v létě.