Jak známo, minulá sezona, jež skončila triumfem českotřebovských Kohoutů, se hrála jako společná od začátku do konce. Dlouhou základní část následovalo zkrácené play off, do něhož postoupilo jen osm týmů, čtvrtfinále se hrálo na dvě výhry a celá táto fáze běžela v kvapíkovém rytmu neděle – středa – pátek – neděle, protože na nic lepšího po 34 kolech dlouhodobé fáze nezbyl čas.

Tenhle model však pro další pokračování společné soutěže nenašel mezi kluby dostatečnou podporu, takže se vrací na scénu systém ze sezony 2022/2023.

HC Kohouti Česká Třebová vs. TJ Spartak Nové Město nad Metují (3. finále).
GÓLY NA VIDEU: Ohlédnutí za uplynulou sezonou v krajské hokejové lize mužů

Vítězní Kohouti Česká Třebová po zisku titulu peloton krajské ligy z finančních důvodů opustili, zbylých šestnáct klubů zůstalo, sedm jich je z Pardubického kraje a devět z Královéhradecka.

Základní část se odehraje odděleně v rámci obou krajích dvoukolově každý s každým, na Hradecku bude tedy třeba zvládnout o čtyři kola více.

Následovat bude nadstavba, který bude společná, tedy východočeská. První čtyři týmy z každé základní skupiny vytvoří „horní“ osmičku, zbývající (tři z PK + 5 z HK) spodní skupinu a opět se bude hrát dvoukolově každý s každým.

Kohouti z České Třebové, vítězný tým krajské hokejové ligy 2023/2024. V příštím ročníku se v soutěži nepředstaví.
Hokejový šok z České Třebové! Kohouti po titulu končí a vyklízejí scénu

Výsledné tabulky potom rozhodnou o nasazení do play off, které si na rozdíl od letoška zahrají všechny celky, osmifinále bude složeno v podobě 1-16, 2-15, 3-14 atd. Všechny série, a to je také změna oproti v březnu skončenému ročníku, se budou hrát na tři vítězné zápasy.

Soutěž začne v závěru měsíce září, základní část potrvá do konce listopadu. Nadstavba se bude hrát v prosinci a lednu. Play off začne 2. února a nového mistra poznáme nejpozději 23. března příštího roku.