U Metuje se sešla tisícihlavá návštěva, několik set fanoušků přijelo z České Třebové, zkrátka finále mělo kulisu jako hrom. V úvodní třetině se často vylučovalo, ale branky nepadaly, přestože Kohouti měli i dvojnásobnou početní výhodu. Jak Čáp na jedné, tak Vlk na druhé straně však změnu skóre nepřipustili.

Gólově zápas odpálil po necelých pěti minutách prostřední části povedenou ránou pod horní tyčku Šrenk. A povzbuzení domácí pochopitelně pokračovali v aktivitě, nedlouho po polovině hrací doby se před brankou prosadil důrazný Řezníček a stav 2:0 vypadal z pohledu Novoměstských už hodně zajímavě. V tu chvíli ovšem přišel první z klíčových momentů duelu, jelikož horké kaštany z hokejového ohně vytáhl hostující Pavlovský. Ujel ve vlastním oslabení a perfektním zakončením vrátil svůj tým do utkání.

Tým HC Kohouti Česká Třebová se ujal vedení ve finálové sérii.
Rolbu dokázali nastartovat a Ostřanský potom řídil vítězné představení Kohoutů

I tak to z jeho pohledu pořád nevypadalo dobře, zvláště poté, co ve 47. minutě po šikovné teči Řezníček byl znovu o dva zásahy pozadu a čas rychle kvapil kupředu. Kohouti ovšem s blížícím se závěrem přitápěli stále více pod kotlem, přeskupili a stáhli sestavu a jejích úsilí našlo svoje vyústění po spolupráci, která se osvědčila i v prvním utkání: Pavlovský – Ostřanský – 3:2!

To se časomíra zastavila na údaji 54:09 a času tedy Třebové ještě zůstávalo relativně dost. Obrovskou příležitost dostali hosté po vyloučení Řezníčka a neprováhali ji, kapitán Fúzik se ukázal být mužem na správném místě a málem ztracený zápas nasměroval do prodloužení.

V nastaveném čase hraném tři na tři se nestalo téměř nic, oba soupeři se obávali jakéhokoli, byť sebemenšího zaváhání jako čert kříže a celou pětiminutovku odehráli ve stylu „opatrnost především“…

Takže podruhé v letošním play off, a podruhé na ledě Nového Města, přišli ke slovu nájezdníci. Českotřebovský gólman Vlk se pro domácí hokejisty ukázal být naprosto nepřekonatelnou překážkou. Postupně si na něm vylámali zuby Reichmann, Šrenk, Bureš, Bucek i Řezníček. Za Kohouty se netrefili Ostřanský, Pavlovský i Martinec, ve čtvrté sérii však jako jediný našel správný recept na proměněný samostatný nájezd Semorád.

Robert Kousal rozhodl o vítězství pro Pardubice pět vteřin před závěrečnou sirénou.
Dynamo předvedlo play off mód. Ukázali jsme charakter, říká Robert Kousal

A to byla trefa mající hodnotu druhého vítězného zářezu ve finálové sérii a „mečbolu“, který se budou Kohouti snažit proměnit ve středu večer na domácím kluzišti.

„Byl to náš možná nejtěžší zápas celé sezony. Soupeř začal ve velkým stylu, jeho předností byl výborný pohyb. Do závěrečné třetiny jsme přeskupili složení jednotlivých útoků, v závěru sestavu hodně zredukovali. Se štěstím se nám podařilo vyrovnat, samostatné nájezdy jsou velkou loterií, při níž nás podržel brankář Vlk,“ uvedl českotřebovský kouč Pavel Marek.

„Je to pro nás rána, prohráli jsme na nájezdy. Hosté jsou velmi zkušeným týmem, šli si za tím, my ale neudělali nic špatně. Nájezdy jsou zkrátka vabank, před kluky smekám klobouk, myslím, že jsme si nezasloužili prohrát. Zápas jsme odmakali, odedřeli totálně na krev a byli naprosto rovnocenným soupeřem. Hráče jsem pochválil, byli po utkání v kabině hodně zklamaní. Ale hraje se pořád na tři výhry, my se musíme v Třebové pokusit sérii vrátit domů. Už kvůli skvělým divákům,“ vyjádřil se na klubovém webu trenér Spartaku Tomáš Topol.

Krajská liga, finále:

2. ZÁPAS: TJ Spartak Nové Město nad Metují – HC Kohouti Česká Třebová 3:4 (0:0, 2:1, 1:2 – 0:0, 0:1). Branky: 25. Šrenk (Vanát, Prouza), 32. Řezníček, 47. Řezníček (Dufek, Šťastný) – 36. Pavlovský (Ostřanský), 55. Ostřanský, Pavlovský, Fúzik), 58. Fúzik (Pavlovský, Veverka), rozhodující nájezd Semorád. Rozhodčí: Maštalíř, Veselý – Boček, Pluháček. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1038.
Stav série: 0:2.
Nové Město nad Metují: Čáp – Velinský, Mert, Pohl, Dufek, Kubišta, Šrenk, Burdych – Řezníček, Reichmann, Šťastný – Bucek, Černý, Řehák – Prouza, Bureš, Vanát – Koudelka. Česká Třebová: Vlk – Vašíček, Jelínek, Hradil, Drtina, Leder, Jemelka – Semorád, Martinec, Fúzik – Pavlovský, T. Prachař, Ostřanský - Veverka, Stolín, Plášek.

Další program:

3. zápas: HC Kohouti Česká Třebová – TJ Spartak Nové Město nad Metují (středa 20. března, 19.00).