„Před druhou hodinou jsem očekával 40% účast, teď, když to vidím, to odhaduji tak na 50%,“ řekl komisař Miroslav Hakl, když pozoroval davy lidí, mířící k volebním urnám. K těm na „Bratrancích“ zamířili i ti, kteří v prvním kole nevolili, a to z různých důvodů.

„V prvním kole jsem nevolila, protože jsem byla v Anglii, kde žiju, a nestihla jsem si vyřídit, abych mohla volit na velvyslanectví. Teď jsem v Česku a náhodou mi to vyšlo tak, že mohu volit v druhém kole. Ale na druhé kolo bych si už možnost volit v zahraničí zařídila, kdybych nebyla tady,“ uvedla mladá žena, která nechtěla sdělit své jméno ani svou volbu. „Ale kandidát, kterého bych byla volila v prvním kole, se do druhého nedostal,“ dodala volička.

Poprvé šel k volbám i Tomáš Čížek, který nejprve nemohl najít správnou místnost. „V prvním kole jsem volit nebyl. Byl jsem přesvědčen, že pan prezident postoupí do dalšího kola společně s mým favoritem panem Drahošem, takže jsem první kolo vynechal a jsem tu až dnes. U voleb jsem poprvé, jsem tedy vlastně prvovolič, ačkoli už jsem pracující. Proto se vás vlastně ptám, protože vůbec nevím, kam mám jít,“ obrátil se Čížek na zpravodaje Deníku, který mu ochotně ukázal na mapu rozdělení volebních okrsků. Někteří však chodí volit vždy bez výjimky, mezi nimi i legendární hokejový hráč, dnes trenér Vladimír Martinec.

„K volbám chodím vždy, u voleb vyjádřím svůj názor. Jestli to k něčemu bude, to je otázka delšího času. Volil jsem tentokrát stejného kandidáta jako v prvním kole, ale koho, to si nechám pro sebe,“ řekl Deníku hokejový trenér Vladimír Martinec, který před dvaceti lety přivedl společně s Ivanem Hlinkou a Slavomírem Lenerem české hokejisty k zlatým olympijským medailím v Naganu.

Jak ukazovaly předvolební výzkumy, síly obou kandidátů jsou vyrovnané, což potvrdily i samotní voliči.

„Nebylo pro mě vůbec složité vybrat si, koho volit. Volil jsem v prvním i v druhém kole Miloše Zemana, protože to je nechytřejší člověk. Má svoje zásady, když jsem slyšel toho druhého, ten se mi nelíbí, ten sem chce tahat všechnu verbež,“ sdělil Deníku Karel Bláha.

„Kandidát, jejž jsem volil v prvním kole, se bohužel do druhého kola nedostal. Teď jsem se tedy rozhodoval podle slušnosti a věcnosti a toho, kdo nerozděluje národ, má vychování a není hulvát. Volil jsem tudíž Jiřího Drahoše,“ prozradil Petr Vondrášek.

„Měl jsem jasno. Volil jsem Zemana v prvním i v druhém kole, protože drží vládu, drží Babiše,“ stručně vysvětlil svoji volbu Stanislav Kocourek. Jaroslav Praisler