Jsou to taková klišé: Tým dostane impuls, nové koště dobře mete. To se říká vždy, když dojdeke změně trenéra. Pardubicím tato šoková terapie vyšla. Tentokrát se jim vyplatilo, že ve čtvrtek vedení klubu vyhodilo Miloše Holaně a na jeho místo posunulo zkušeného skauta Břetislava Kopřivu.

Ve 13. kole hokejové extraligy Dynamo ovládlo největší zápas sezony, východočeské derby. V Hradci vyhrálo 6:4, to je pro domácí potupný (ale zasloužený) výsledek. „Nehráli jsme dobře, nebyl to náš zápas,“ klopil oči zkušený zadák Mountfieldu Dominik Graňák. „Nic jsme extra neměnili, ani na to nebyl čas. Trenér byl možná víc překvapený než my,“ okomentoval Kopřivův příchod bek Marek Trončinský.

Hradečtí se sice většinu času tlačili do ofenzivy, ale pardubická obrana byla precizní a usilovná. Hostům navíc pomohla přesilovka pět na tři, již v 18. minutě využil rutinér Trončinský. „Konečně jsme něco proměnili,“ glosoval obránce, který se vrátil do hry po čtyřzápasovém trestu.

Zásadní úsek duelu nastal ve druhé části. Dynamo v rozmezí pěti minut třikrát slavilo: V úniku se prosadil Bubela, z trestného střílení Marosz a ranou přes obránce znovu Trončinský, asi nejlepší hráč na ledě. „Jsem rád, že hraju, už to pro mě bylo dlouhý. Chtěli jsme hrát ze zabezpečené obrany a Hradec moc šancí neměl,“ liboval si.

Mountfield se sice stále rval, čtyřikrát snížil, ale na menší než dvougólový odstup se nedostal. „Ze začátku jsem z toho neměl špatný pocit, ale pak se to zlomilo. Chyběla nám jiskra. V takové situaci jsme letos ještě nebyli,“ přiznal Graňák. "Dneska rozhodlo naše velké nasazení. Hradec byl místy lepší, ale jsme dobře bránili a v důležitých momentech dali góly," chválil kouč Břetislav Kopřiva.

Jeho protějšek Tomáš Martinec neskrýval zklamání. "Derby se zlomilo ve druhé třetině, kterou jsme prohráli 1:4. Nemyslím si, že bychom Pardubice podcenili. Měli jsme šance, ale zápas se od začátku pro nás nevyvíjel dobře," řekl hradecký kouč.

Hradec Králové - Pardubice 4:6

Fakta - branky a asistence: 31. Graňák (Chalupa, Vopelka), 42. Bičevskis (F. Pavlík, Chalupa), 48. Paulovič (Cingel), 59. Cingel (Vopelka) – 19. Trončinský (Marosz, Rolinek), 25. Bubela, 27. Marosz (TS), 30. Trončinský (Dušek, Vondráček), 40. Děrvuk, 45. Vondráček (Dušek, Hrabal). Rozhodčí: Kova (Finsko), Hejduk – Brejcha, Jelínek (vš. ČR). Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 6890 (vyprodáno). Třetiny: 0:1, 1:4, 3:1.
Mountfield HK: Maxwell (41. Pavelka) – Zámorský, Linhart, Cibulskis, Graňák, F. Pavlík, Rosandić, Nedomlel – Paulovič, Koukal, Rákos – Vincour, Cingel, R. Pavlík – Vopelka, Bičevskis, Chalupa – Karabáček, Dragoun, Bezúch.
HC Dynamo Pardubice: Kacetl – Holland, Trončinský, Cardwell, Wishart, Hrabal, Děrvuk, Budík – P. Sýkora, Marosz, Rolinek – Skokan, Bubela, Treille – Vondráček, Dušek, Perret – Kusý, Mandát, Poulíček.

Další výsledky 13. kola:
Třinec - Mladá Boleslav 4:1, Olomouc - Chomutov 2:3, Litvínov - Vítkovice 1:0, Karlovy Vary - Plzeň 3:1, Brno - Zlín 3:2 po nájezdech.