Začínal v Pardubicích, kde se učil brankářskému řemeslu. Pravda, jeho anabáze nevedla ke kýženému cíli, ale podle jeho slov toho nelituje.
Naopak nasbírané zkušenosti prodává dál ve Spartaku Choceň.
Gólman FILIP SAJDL (20) nabral v základní části krajské ligy formu jako hrom. Tým mu jako jedničce hodně věří.
Sám o sobě říká, že je psychicky mnohem vyrovnanější a neustále na sobě tvrdě pracuje, protože si chce vyzkoušet vyšší soutěž.

Filip SajdlFilipe, hokejově jste vyrůstal v Pardubicích. Můžete nám tu dobu přiblížit, jaké to byly začátky?
Začínal jsem v Pardubicích někdy ve čtvrté, páté třídě. Tehdy jsem tam jezdil na turnaje, kde si mě prohlíželi. Po nějaké době, kdy jsem měl za sebou pár těch turnajů, tak si mě vzali. Domluvili jsme se, že tam přestoupím i do školy a od šesté třídy už jsem byl v Pardubicích nastálo. Bojoval jsem tam až do dorostu, a i když to nakonec nevyšlo, vůbec toho nelituji, protože to byl skvěle strávený čas. Procestoval jsem snad všechny zimáky a nabral jsem spoustu zkušeností.

„Oproti minulé sezoně je moje psychika mnohem lepší. Více si věřím. Loni jsem se vychytal, dostal jsem šanci a letos cítím, že je to na dobré cestě."

V dorostu jste hodně soupeřil o místo jedničky s Markem Lang
hamerem, který teď chytá WHL (Western hockey league, pozn. aut.) a byl draftován Phoenixem. Jste spolu v kontaktu a probíráte spolu hokejové dění?
Marek přišel do Pardubic, tuším, někdy v osmé třídě a dostal hned prostor ve vyšších kategoriích, protože si ho přivedl trenér gólmanů Landsman. Chvíli jsme spolu o triko bojovali, ale Marek i díky své výšce dostával mnohem více příležitostí a šel brzo o kategorii výše. V kontaktu spolu jsme, popřáli jsme si hodně štěstí a určitě jeho působení v zámoří sleduji, držím mu palce. Bude ho čekat ještě hodně práce, doufám, že mu to vyjde, protože je to super kluk.

Souboj o post jste tehdy tak trochu prohrál i kvůli vaší výšce. Doma vás nevěšeli za kšandy, abyste se vytáhl dřív než po odchodu z Pardubic?
(Směje se) Asi to byl možná trochu problém. Snažil jsem se všechno dohánět bruslením na brankovišti, protože to jsem od malička trénoval, a handicap s výškou jsem doháněl obratností. Ale určitě to nějakou roli asi hraje…

Myslíte, že kdybyste byl přece jen vyšší, vaše naděje nakouknout třeba do juniorských reprezentací by byla větší?
Byl jsem na reprezentačním výběru šestnáctiletých, kam jsem se podíval, což byla také velmi zajímavá zkušenost. Možná kdybych byl o pár centimetrů vyšší, mohl bych se někam dostat, ale to je těžké říci.

Snil jste o tom?
Samozřejmě jsem o tom snil. Každý hokejista si chce zahrát extraligu nebo NHL.

Letos se hodně čekalo od naší reprezentace do 20 let. Hodně se probíral přístup hráčů k turnaji a zápasům. Předpokládám, že jste jednotlivé duely sledoval. Kde byl největší problém, že to znovu necinklo?
Nevidím do toho, ale myslím, že nějaký problém byl i v trenérovi a přístupu těch hráčů. Velký problém bych viděl, že jsme neměli brankáře, na kterém by se dalo stavět, který by mužstvo podržel v těch nejdůležitějších chvílích. Neříkám, že Vaněček je špatný gólman, kvalitu má, když se dostal na mistrovství světa. Můj názor je takový, že to neustál psychicky, protože jakmile se do branky postavil Svoboda, přišel mi daleko psychicky klidnější, jistější.

Ono se i zdálo, že to vycítili sami hráči?
Je to tak. Vaněček hodně střel vyrážel před sebe, ačkoli to byly lehké střely, kdežto Svoboda moc puků do prostoru před brankou nevyrážel.

Tým byl dobře poskládán, ale dle mého názoru to měli hráči až moc v hlavě. Samozřejmě tlak veřejnosti, médií byl obrovský. Je na to mnohdy ani ne dvacetiletý hokejista psychicky připraven?
Tlak je určitě obrovský. Ovšem hráči jako Vrána a Pastrňák by na to měli být zvyklí. Vrána hraje nejvyšší švédskou soutěž a občas hraje i v elitní formaci a Pastrňák už hraje NHL v Bostonu. Další hráči už tolik zkušeností neměli a na psychice se to mohlo projevit.

To vaše psychika je v letošní sezoně v kondici. Výkony, které podáváte, jsou příjemným překvapením?
Oproti minulé sezoně je moje psychika mnohem lepší. Více si věřím. Loni jsem se vychytal, dostal jsem šanci a letos cítím, že je to na dobré cestě.

Na začátku to vypadlo, že budete krýt záda Ladislavu Kudrnovi. Jenže ejhle, z ničeho nic bylo vše jinak…
Skutečně to tak vypadalo, ale Láďa Kudrna tu byl pouze na několik přípravných zápasů a poté z rodinných důvodů skončil. Přesunul jsem se na post jedničky, vydařily se mi i poslední přípravné zápasy před začátkem ligy, což sehrálo důležitou roli. Vedení sice chtělo sehnat jedničku do branky, ale všichni gólmani už byli rozebraní.

Okamžitě jste zaujal pozici jedničky a ani vás nerozhodil příchod Tomáše Malého. Naopak se zdá, že forma před blížícím se play off šla nahoru.
Vůbec mě to nerozhodilo. S Tomášem jsme dobří kamarádi, diskutujeme o všem a ve všem mi pomáhá. Pomohlo mi i to, že to nemusí stát pouze na mně. Když se mi nebude dařit, tak vím, že mě zastoupí kvalitní gólman.

Cítíte, že mužstvo vám věří?
Každým zápasem cítím větší důvěru. Kluci mi věří. Bohužel trochu doplácíme na nevyrovnanost, protože markantní rozdíl je, když hrajeme doma a venku.

Jak vůbec vnímáte konkurenci, když máte vedle sebe dalšího kvalitního gólmana?
Snažím se to nevnímat. Naopak jsem velmi rád, že mám za sebe plnohodnotnou náhradu, když se něco přihodí. A psychicky mi to hodně pomohlo.

Radíte si s Tomášem mezi sebou? Navíc, když se vlastně oba připravujete bez trenéra brankářů?
Radíme, určitě. Dá se připravit i bez trenéra. Nezačíná to až na ledě, ale je to i o tom, kolik času je tomu hráč schopný věnovat mimo led. Začíná to dobrým protažením, ale třeba i stravou. Všechno se vším souvisí. Na tom jsem hodně zapracoval a je to hodně znát.

„Každý se může zlepšovat. Pozoruji to na sobě. Čím více mám odchytaných minut, tím je to lepší. I v krajské lize se může každý zlepšit. Neustále se snažím na sobě pracovat."

Existuje vůbec nějaký prostor, jak se zlepšit, když jste na to de facto sami?
Každý se může zlepšovat. Pozoruji to na sobě. Čím více mám odchytaných minut, tím je to lepší. I v krajské lize se může každý zlepšit.

Jednu část ligy máte za sebou, ale teď to přijde. Vyřazovací boje jsou vždy specifické, viďte?
Ano, to je pravda. Vyřazovací boje jsou hodně specifické. Narazíme na Litomyšl, která s námi hrát hokej nebude. Bude bránit. Ale začíná se od nuly a bude to na hráčích, kolik bojovnosti a srdce do utkání vloží.

V základní části jste ji dvakrát porazili. Našli jste tedy recept, který jste loni někde zašantročili?
V Litomyšli jsme po dvou třetinách vedli sedm tři, ale ještě jsme z toho dokázali udělat drama. Mají dobré mužstvo, dobré přesilovky a zkušené hráče, jako je třeba Koudelka, který dokáže výtečně rozehrát, a Ondráček od modré čáry tvrdě a přesně vystřelit. Bude to jejich velká zbraň. Navíc mají i výborného Kalouska v brance. V základní části jsme je porazili i proto, že s námi chtěli hrát útočný hokej, hráli dopředu, což se jim moc nevyplatilo.

Nic jiného než postup dál neberete, že?
Nebereme. Loňské vyřazení ve čtvrtfinále nás hodně zklamalo. Hodně jsme chtěli jít dál, ale vůbec nám to nevyšlo.

Na závěr mě zajímá jedna věc. Jak se brankáři podaří vstřelit branku, což vy jste okusil? To přece není jen tak…
To se mi povedlo v minulé sezoně, když jsem nastoupil v útoku v utkání proti Ledči. Dvakrát v týdnu chodím na led i jako hráč do pole, takže hokejku docela ovládám a odehrál jsem několik utkání v dorostu a juniorech. Bylo fajn gól vstřelit, a ne je pouze dostávat (směje se).

Vy jste hokejový obojživelník?
Dá se říct, že ano. Možná i to mi pomáhá, protože se stále udržuji v kondici. Pracuji na sobě neustále.

Máte puk z toho utkání schovaný?
Z toho utkání puk nemám a mrzí mě to, ale všechny puky z důležitých zápasů, i když nejsou s nulou, ale jsou vyhrané, si beru určitě.

Pořád jste hodně mladý gólman. Ve 20 letech to ani nejde jinak říci. Láká vás nakouknout do vyšší soutěže?
Jednoznačně. Uvidíme, jak se vydaří nadcházející play off, jak se bude dařit mně osobně. Chtěl bych zkusit vyšší soutěž nebo se v budoucnu jít podívat někam do zahraničí. Přišel k nám do týmu Míra Fišer, který má hodně kontaktů a i toho bych chtěl využít.

Když by se tedy objevila nabídka, nebudete váhat?
Uvidíme, jak to bude příští rok, jestli budu studovat, nebo mít práci. Nicméně bych něco chtěl zkusit, neboť do Chocně se budu moci vždycky vrátit.