Choceň má totiž jako jediná z účastníků krajských soutěží všechna svá mužstva ve finálových bojích. To se nikomu jinému nepovedlo. Junioři a dorost se shodně přes play off dostali až do finále krajské ligy juniorů, respektive dorostu. V žákovské lize se podařilo choceňským žákům jako jediným ze čtyř týmů Pardubického kraje kvalifikovat do finálové skupiny ligy žáků, kde statečně měří síly s prvními čtyřmi mužstvy kraje Vysočina. Liga žáků končí 18. března. Jak si vedli choceňští junioři a dorostenci ve finálových zápasech o přeborníka Pardubického kraje, kde jim v obou případech byla soupeřem Chrudim?

Jako první do bojů vstoupili junioři, kteří hráli svůj první finálový zápas v pátek 25. února na ledě Chrudimi. Choceňští mladíci svého soupeře, který do tohoto zápasu nepoznal v letošní sezoně hořkost porážky, dokonale zaskočili. Po disciplinovaném a taktickém výkonu porazili Chrudim 2:0. K zisku titulu jim tak zbývala „maličkost“. Porazit svého soupeře i v odvetě na domácím stadionu. Ta se hrála tento pátek a ukázala, že hokej je v Chocni sport číslo jedna. Na utkání choceňských juniorů dorazilo přes tři sta diváků a jejich přání bylo jediné – oslava titulu. Nemoci a zranění ovšem nechodí jen po horách a někteří hráči Chocně k zápasu nastoupili v ne zrovna ideálním stavu.

Přes tři stovky fanoušků přišly pomoci choceňským juniorům v druhém finálovém utkání krajské ligy juniorů proti Chrudimi. Bohužel domácím hráčům se nedařilo v koncovce, jak by si představovali, a oslava titulu se tak nekonala. Hostům se podařilo vrátit finálou sérii do Chrudimi.

HC Choceň – HC Chrudim 2:3 ( 0:1, 2:2, 0:0 )

Začátek zápasu byl z obou stran opatrný, přesto měli domácí ve čtvrté minutě obrovskou šanci, která je mohla posadit na koně. Jakub Knytl, který v prvním semifinálovém utkání proti Chotěboři proměnil všechny svoje tři samostatné nájezdy, tentokrát neuspěl. Choceňský kapitán si to mašíroval od poloviny hřiště sám na branku Chrudimi, Chalupu se mu však ani nadvakrát nepodařilo překonat. Pak své kvality musel ukázat i Filip Sajdl v brance Chocně při šanci Poláka. Dalším důležitým okamžikem první třetiny byly dvě po sobě jdoucí přesilové hry domácích. Za celé čtyři minuty šla na chrudimskou branku jedna nebezpečná střela a přišel trest. Z trestné lavice naskočil Brychta, který se spolu s Havlíkem dostal do přečíslení dva na jednoho a poslal hosty do vedení. Choceň mohla oplatit stejnou mincí v závěru třetiny. Po návratu Knytla z trestné lavice jeli dva na jednoho domácí, v závěru akce bohužel Martinu Beránkovi utekl puk.

Začátek druhé třetiny nezačal pro Choceň vůbec dobře. Chrudim využila Seidlerem přesilovou hru a už to bylo o dvě branky. Pak Chrudimští v rozmezí 30 sekund dvakrát faulovali a domácí měli výhodu dvojnásobné přesilové hry. Tu využil Tomáš Teplý po spolupráci s Knytlem. Choceň pokračovala v klasické přesilové hře, Chrudim si 15 sekund před jejím skončením pomohla opět faulem a přišly důležité okamžiky této třetiny, jak se později ukázalo, i celého zápasu. Nejprve před odkrytou brankou Chrudimi netrefil prudkou Kopsovu přihrávku Knytl a následovala studená sprcha. V oslabení překonal Sajdla Holub a bylo to znovu o dvě branky.  Domácím se nakonec zásluhou Martina Nováka a Martina Šplíchala povedlo ještě v té stejné přesilové hře překonat Chalupu a soupeř byl zase na dostřel. V závěru třetiny vezli Choceňští vyrovnávací branku, když jeli tři na jednoho. Kuba Knytl měl snad celou noc namočenou hokejku ve smůle a do šaten se šlo za stavu 2:3.

Na začátku třetí třetiny měli tentokrát výhodu přesilové hry domácí. V té se do slibné šance dostal David Vitouš, ale ani jemu v koncovce štěstí nepřálo. Chrudimští si už vítězství pohlídali a nic na tom nezměnila ani závěrečná power play Chocně.

Třetí rozhodující zápas se hrál následující den od 19:30 na zimním stadionu v Chrudimi a choceňské juniory tam nečekalo nic lehkého. Bohužel se potvrdilo, že rozdíl ve velikosti kádru obou soupeřů bude mít hlavní slovo. Unavení choceňští mladíci v tomto zápase na domácí nestačili a prohráli 0:5. Přesto jim za výborné druhé místo patří obrovská gratulace.

HC Choceň: Sajdl – Adámek, Bednář, Beránek, Bezdíček, Brandýský, Jehlička, Ja. Jetmar, Ji Jetmar, Knytl, Kopsa, Novák, Svoboda, Šplíchal, Teplý, Vítek, Vitouš.

HC Chrudim: Chalupa – Brožek, Brychta, Cvrček, Havlík, Havel, Hudec, Karásek, Kašpar, Kleprlík, Kněžour, Kohoutek, Pecina, Polák, Seidler, Škop, Švadlenka, Tesner, Tichý, Holub, Langr.

Branky a asistence: 27:35 Teplý (Knytl), 29:57 Šplíchal (Novák) – 12:16 Brychta (Havlík), 25:45 Seidler (Cvrček), 29:25 Holub (Polák). Rozhodčí: Přichystal – Veverka, Souček  Vyloučení: 5:8. Využití: 2:1. Oslabení: 0:1. Diváci: 324.

A jak si vedl dorost?

Choceňští dorostenci byli v základní části krajské ligy dorostu jediní, kteří dokázali Chrudim porazit. Věřili si i do finálových bojů. Bohužel tento tým postihla marodka ještě před začátkem série a navíc se museli dělit o své nejlepší hráče s týmem juniorů.

První zápas odehráli v sobotu 26. února v Chrudimi a po dvou třetinách to nevypadalo vůbec špatně – choceňští chlapci vedli 3:2. V závěrečné třetině však dvakrát početnější kádr domácích dokázal čtyřmi brankami zápas otočit.
Odveta se hrála tuto sobotu na zimním stadionu v Chocni. I tento zápas se pro Choceňské zpočátku vyvíjel dobře. Ještě čtrnáct sekund před koncem první třetiny vedli 2:1, přesto šli do šaten za stavu 2:3. Po třiceti sekundách druhé části navíc inkasovali čtvrtou branku, a to byla velká rána. Oproti soupeři výrazně mladší tým Chocně už nenašel psychické ani fyzické síly k pokusu o obrat a celý zápas prohrál 4:10. Vzhledem k nízkému věku hráčů dorostu je tento úspěch – stříbro – možno považovat přímo za fantastický.  Pokud se tento tým udrží pohromadě a bude ochoten na sobě dál pracovat, vítězství v krajské lize ho někdy v budoucnu určitě nemine. To ostatně platí i pro tým juniorů. 

(hli)