HC VCES HRADEC KRÁLOVÉ

Hradec Králové - Tenhle nákup se povedl. LUKÁŠ CHMELÍŘ po letním příchodu z Vrchlabí hraje v hradecké obraně první housle.

Je nejproduktivnějším zadákem Mičkova týmu s třinácti body (3+10). Platný při přesilovkách, pozorný v oslabení. Prostě je na něho spolehnutí.
Dnes se vrátí do vrchlabské Elektromont Arény. Ovšem v roli „nepřítele“. „Ve Vrchlabí jsem prožil rok své kariéry, v kádru znám většinu kluků. Z tohoto pohledu to bude zajímavé,“ tvrdí sedmadvacetiletá opora královéhradeckých hokejistů.
Lukáši, co pro vás znamená derby?
Asi to nebude běžný zápas, i když se budu snažit k tomu tak přistupovat. Ve Vrchlabí jsem prožil rok své kariéry, v kádru znám většinu kluků. Z tohoto pohledu to bude zajímavé.
Proč by měl uspět zrovna váš tým?
Jsme lepší v útoku. A v derby má Hradec výbornou bilanci.
Na koho si budete muset dávat v dresu soupeře největší pozor?
V poslední době jsem se nedíval, v jakém hrají složení. Ale co si vzpomínám, tak lajna s Hubáčkem a Kubešem byla pokaždé velmi nebezpečná. Zakládají si na bruslení. I zdánlivě ztracené puky dokážou vybojovat, což je styl, který je nepříjemný v jakékoliv soutěži. Obzvlášť pro beky. A pak na Filipovy kličky.
Jak ubránit Martina Filipa?
Filda je hrozně šikovný na puku, s rukama dovede divy. Jediná protizbraň je nekoukat na puk a hrát mu do těla. Silově ho přetlačit. Jakmile se zaměříte na puk, máte smůlu a přehraje vás.
Očekáváte další z řady extrémně vypjatých derby?
Nezažil jsem play off, které se hrálo před dvěma lety. To prý byla pěkná divočina. Vyhecované na maximální míru, rvačky. Co si vzpomínám, tak v minulé sezoně to proběhlo v klidu. I letošní vzájemný byl v normě. Každý chce vyhrát, obzvlášť v derby. Emoce tedy asi budou, ale myslím, že to nepřesáhne potřebnou hranici. Uvidíme, jestli to horší nebude v hledišti. (usměje se)
Máte svému bývalému zaměstnavateli co vracet?
(dlouze přemýšlí a pak se rozesměje) Já to řeknu asi tak: Chci vyhrát!
Jaký je váš tip na výsledek?
Tipovat nechci, ale budu rád za tři body. Máme jistou osmičku, ale to nehraje roli. Chceme dál vyhrávat a v derby dvojnásob. Do play off nás čeká ještě sedmnáct kol. To je hodně. Tabulka se může dost změnit. Vzhledem k tomu, že chceme mít dobrou výchozí pozici, tak potřebujeme získávat body.

RADEK ŠPRYŇAR

Chrudimští zamíří na led posledního Písku

Chrudim – Další klíčový zápas čeká chrudimské hokejisty v jejich snaze odpoutat se ze spodních vod tabulky. Dnes jedou na led posledního týmu tabulky, do Písku, který doma zdolali 2:0 a rádi by si tříbodové vítězství zopakovali i tentokrát. Navýšili by tak svoji sérii vítězných zápasů na číslo pět a hlavně by se odpoutali od svého příštího soupeře již na rozdíl nadějných deseti bodů. V minulém kole Písek prohrál v Olomouci 1:4, zatímco Chrudim přestřílela Benátky nad Jizerou 7:6 sn. Trenér Pavel Rohlík bude řešit dilema, jestli postaví do branky Landsmana nebo posilu z Plzně Halmošiho, který jej střídal v minulém zápase a pomohl k výhře i při nájezdech.

I. hokejová liga – 28. kolo, dnes 17.30:
Jihlava – Kadaň, Chomutov – Havlíčkův Brod, Znojmo – Třebíč, Benátky nad Jizerou – Litoměřice, 18.00: Vrchlabí – Hradec Králové, Ústí nad Labem – Beroun, Písek – Chrudim, Tábor – Olomouc.

HC VRCHLABÍ

Vrchlabí - Pro hokejisty z Krkonoš má dnešní východočeská bitva hned dvojí význam. Každému je jasné, že jde o derby velkých rivalů. K tomu ještě domácí parta dobře ví, že pokud chce myslet na postupovou osmou příčku, musí večer důležitý souboj vyhrát a věřit, že největší konkurent o osmičku, Kadaň, zakolísá v Jihlavě.

Teprve za těchto okolností by svěřenci Josefa Řeháčka dostali svůj osud v základní části první ligy zpět do svých rukou. Nic lehkého je ale nečeká. Hradec patří mezi top týmy soutěže a k zápasu navíc dorazí s klidnou atmosférou v týmu. Své má totiž jisté a psychicky hůř na tom budou domácí. Před nimi je totiž pro spotovce nepříjemné slůvko: „Musíme“. Ví to i útočník MARTIN FILIP.
Martine, co pro vás znamená derby?
Tak pro mě osobně je to příjemný zápas s nádechem play off. Jde o derby, což každý ví, co znamená. Zrovna vztahy těchto dvou týmů jsou snad ještě vyhrocenější než bývá zvykem. Berou to tak i fanoušci a posledně v Hradci byly k vidění i nějaké potyčky, což se mně osobně moc nelíbí. K těmhle zápasům to ale asi patří.
Proč by měl uspět zrovna váš tým?
Hlavně proto, že to moc potřebujeme. Věřím, že v utkání budeme my tím týmem, který bude víc chtít, prolomíme smůlu, co nás trápí, a vyhrajeme.
Na koho si budete dávat v dresu soupeře největší pozor?
Jmenovitě mě asi nikdo nenapadne. Hradec má v kádru velké individuality, ale my si budeme muset poradit spíš s taktikou Hradce, kde se soupeř asi bude snažit zodpovědně bránit a čekat na naše chyby a následné brejky.
Jak přejít přes Lukáše Chmelíře?
(smích) Tak na Lukáše asi stejně jako přes kteréhokoliv jiného beka. Pokud budu hrát na něho, musím vymyslet něco takového, aby to neubránil. Snad se něco povede.
Očekáváte další z řady extrémně vypjatých derby?
Nevím, jestli se hodí říct přímo extrémně vypjaté derby. Ony ty zápasy jsou stále čím dál víc vypjatější v okolí ledu než přímo na ledě. Zatím nejzajímavější z tohoto pohledu byl zápas, kdy jsme se střetli v play off a ve Vrchlabí se to i popralo. Jinak jsou vzájemné souboje jiskřivé, ale že by byly nějak extrémně vypjaté na ledě nebo až zákeřné, to nejsou.
Máte svému někdejšímu zaměstnavateli co vracet?
Nevím, proč bych měl někomu co vracet. Já hraju, kde hraju a chci pokaždé vyhrát. Takhle to určitě nevidím.
Jaký je váš tip na výsledek?
Bylo by moc pěkné, kdybychom vyhráli a osobně by se mi líbil výsledek 4:1.