Většinou se po semifinálové sérii hovoří o tom, že se její vítěz do soubojů o zlato prodral. V případě Pardubic tomu ta ale není. Z dvojice Litvínov/Brno vyfasovali svěřenci Marka Zadiny tým ze severních Čech. Přestože pohled na jednotlivé výsledky (2:1, 3:0, 3:2 a 6:5) evokuje vyrovnané duely, tak opak je pravdou. Pardubičtí hokejisté, kdykoliv chtěli, tak na hrací ploše dominovali. V případě, kdy prohrávali, nebo na ukazateli skóre svítil remízový stav, přepnuli na takové obrátky, ve kterých protivníka přejeli. Tato slova nejlépe dokumentuje poslední utkání semifinálové série. Po první třetině Východočeši ztráceli dvě branky, když gól na 1:3 z jejich pohledu inkasovali do šatny. S každým druhým by takový průběh zápasu otřásl… A odpověď? Po výměně stran nasázeli do sítě Vervy čtyři góly, čímž definitivně natočili kormidlo k finálovým břehům.

Vůbec v Litvínově byla obě střetnutí výživná. Do historie českého play off a vlastně i českého hokeje vejde první perioda třetího zápasu.Dynamo přestřílelo Vervu v poměru 17:1. Navíc na jejím kluzišti a za situace, kdy Litvínov ztrácel v sérii dva zápasy. Slovo přestřílelo je v tuto chvíli hodně přitažené za vlasy, protože jediný pokus mezi tři tyče je pro každý tým velkou ostudou. Pardubičtí o své obrovské síle přesvědčili hokejovou veřejnost už v domácí části série. A znovu v úvodní části hry tentokrát vstupního duelu, kdy na bránu Chemiků vyslalo dvaadvacet střel. Suma sumárum semifinále mezi kluby, které nikdy v dějinách nesestoupily z nejvyšší soutěže, ať už se jmenovala jakkoliv a hrála se v různém státním zřízení, se místy proměnilo ve hru kočky s myší. I když. Spíše ve hru tygra s myší.

„Super pocit. Jsme rádi, že jsme sérii takhle zvládli. Nikdo asi nepočítal s tím, že to bude 4:0. Můžeme si alespoň před finále více odpočinout a pořádně se připravit na dalšího soupeře,“ promluvil za všechny pardubický kapitán Lukáš Sedlák.

Spokojené mohou být obě strany. Zatímco Litvínov zaknihuje čtvrtou nejlepší sezonu, tak Pardubice po dvanácti letech rozkoply finálovou bránu. O zlato si tak zahrají po dvanácté ve své historii. V československé lize proměnily tři účasti v mistrovský titul a dvě stříbra. V historii české extraligy mají bilanci mistr – vicemistr vyrovnanou. Jen tak pro ochutnávku: na jaře roku 2007 sváděly neúspěšné bitvy s pražskou Spartou…

GLOSA Zdeňka Zamastila: O užovce, co se vyhýbala kobře…

Předčasné semifinále. Ano, vážně nečtete tyto řádky o čtrnáct dní dříve. Běžně se totiž hovoří o předčasném finále. Jenže v případě play off české extraligy není zbytí. Čtvrtfinálová série mezi Pardubicemi a Hradcem Králové se měla odehrát až v dalším kole. A vůbec ne kvůli tomu, že obě města spolu od nepaměti soupeří, že se při vítězství jednoho z nich hovoří o východočeském králi, že někteří fanoušci jsou mezi sebou na nože… Rozdíl mezi Mountfieldem a litvínovskou Vervou byl v tom, že se prvně jmenovaný soupeř svého soka nebál. Svěřenci Tomáše Martince donutili armádu jeho hráčského kolegy z devadesátek Marka Zadiny sáhnout si na dno. Při vší úctě k Chemikům se semifinále stalo pro Pardubice procházkou růžovým sadem. Snad je s výjimkou posledního zápasu, neboť před tím Litvínov připomínal užovku, která se oklikou snažila vyhnout pardubické kobře…