O vyvrcholení regionální hokejové sezony se v neděli postarali finalisté krajské soutěže mužů. Za stavu 1:1 v sérii vyjel domácí Spartak proti soupeřům z Lanškrouna k rozhodujícímu střetnutí, na jehož konci se mohl radovat jenom jeden celek. A po strhující bitvě to byl ten hostující.

Polička – Lanškroun 3:7

Historie z prvního zápasu v Poličce se opakovala a domácí opět brzy prohrávali. V 5. minutě střílel Pilavka a Šauerovi puk propadl mezi betony.
Hosté se tak rázem dostali na koně a ve dvou přesilovkách si vynutili silný tlak, kterému beci i Šauer čelili jen s největšími obtížemi, ale úspěšně.
Pak nastaly okamžiky, jež se nakonec ukázaly jako možná zlomové. Po sérii trestů pro lanškrounské hokejisty hrál Spartak více než dvě minuty ve dvojnásobné početní výhodě, místo srovnání však předvedl etudu na téma: „Jak promrhat přesilovku pět na tři“.

Domácí hráli zbrkle, vinou vlastní ukvapenosti ztráceli puky a nedokázali se ani usadit v útočném pásmu, natož aby ohrozili gólmana Kolka.
To však bylo pořád 0:1, jenže v nástupu do prostřední části udělali Poličští další krok do „propasti“. Po necelé minutě špatně střídali, čehož soupeř využil k přečíslení a Šulovu střelu dorazil Kilčický – 0:2.

No a v čase 21:45 byl Šauer překonán potřetí, tentokrát po brejku Řoutila, před ním couvající obránce upadl a střelec si dojel až před branku – 0:3.
S kritickou situací se domácí trenér pokusil ihned něco udělat jednak oddechovým časem, jednak vystřídáním gólmanů, když mezi tyče poslal V. Macha, a ten záhy předvedl svoji pohotovou lapačku.
Ve 28. minutě hráli domácí znovu proti třem a nyní už V. Vápeník nekompromisně snižoval na 1:3. Do konce třetiny se bojovalo „nahoru – dolů“ ve strhujícím tempu, Spartak se snažil tlačit, Orli číhali na svoje smrtící rychlé protiútoky.

Když se na začátku třetí třetiny po minele brankáře Kolka při rozehrávce prosadil V. Vápeník (2:3), vypadalo to, že domácí svého soupeře doslova zadupou do ledu. Jenomže stačilo 48 sekund, zaváhání na útočné modré čáře, přečíslení, které Hank vyřešil bez váhání „golfákem“, a bylo to 2:4.
Ještě jednou pak dala Polička kontaktní trefu, ještě jednou vykřesala naději, když V. Vápeníkovi „namazal“ obránce a domácí kanonýr procedil puk přes Kolka (3:4). Ale lanškrounská odpověď byla stejná. V 50. minutě pláchl Šula a blafák provedl perfektně.

Polička - Lanškroun 3:7 (0:1, 1:2, 2:4)
Konečný stav série 1:2


Fakta – branky a asistence: 28. V. Vápeník (Švejda), 42. Boháček (M. Mach), 48. V. Vápeník – 5. Pilavka (Řoutil), 21. Kilčický (Šula), 22. Řoutil (Pilavka), 43. Hank (Gremlica), 50. Šula, 53. Šula (Kocián, Kilčický), 57. Kotoulek (Řoutil, Pilavka). Rozhodčí: Rulíček - Hájek, Teplý. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:0. Diváci: 900. Třetiny: 0:1, 1:2, 2:4. Konečný stav série: 1:2.
HC Spartak Polička: Šauer (26. V. Mach) – Drobný, M. Mach, Češka, Veselý, Nespěšný – Musil, V. Vápeník, D. Vápeník, Boháč, Boháček, Švejda, Radiměřský, Šedý, Chmel, Roušar, Soukal. TJ Lanškroun: Kolek – Patsch, Kollert, Pachl, Güttler, Kotoulek, Boruch, Novák – Kilčický, Šula, Kocián, Řoutil, Janků, Pilavka, Gremlica, Štěpař, Hank, Bednář.

Vzápětí mohl opět skórovat V. Vápeník, zůstal sám před Kolkem, ale už jej nepřekonal, a to byl konečný zlom. V 53. minutě se bekhendem prosadil pohotový Šula a v tu chvíli už bylo každému jasné, kam že zamíří vítězný pohár.
Poslední gól sezony si po akci elitního útočného dua Řoutil – Pilavka připsal Kotoulek a pak vypukly lanškrounské oslavy. Zasloužené, neboť třetí finále zvládli hosté přece jen lépe.

Miroslav Vicenec, trenér Lanškrouna:
„Už v páté minutě se nám podařilo dát rychlý gól, což se nám v minulém utkání doma nepodařilo. Druhou půlku první třetiny jsme odehráli snad osm minut v oslabení, dvakrát jsme šli i do tří, ale přežili jsme. Nejdůležitějším momentem zápasu byl asi začátek druhé třetiny, kdy jsme přidali další dva rychlé góly. Podařilo se nám odskočit na 3:0 a soupeř hru musel otevřít.

Chtěli jsme hlavně hrát dobře zezadu a předcházet tomu, aby nás Polička dostala pod tlak a držela nás nějak dlouho v pásmu. Na druhé straně jsme se pokoušeli chodit co nejvíc do brankoviště a tam clonit a tečovat nastřelené puky. Pohybem a důrazem jsme si chtěli vytvořit tlak my.“

(rh, ry)