Již nebylo kam couvnout. Třetí čtvrtfinále hokejové krajské ligy už zkrátka muselo rozhodnout o jménu postupujícího. Po šedesáti dramatických minutách propukla v jásot domácí většina ve vroucím kotli stadionu.

Moravská Třebová – Choceň 4:3 (0:2, 3:0, 1:1). Domácí začali zápas špatně (nebo hosté velmi dobře), dá se to nazvat tak nebo tak. Efekt to však mělo jediný, zkraje se hra pohybovala převážně před Burešem a ze souvislého náporu vytěžila Choceň po zásluze vedení, když se po Dobrého přihrávce odrazil kotouč do sítě od Jurákovy brusle – 0:1.

Slovan se postupně oklepal a vytrhl Vyčítala z nečinnosti, gólman si ale se všemi pokusy poradil, navíc ho po Husárkově bombě zachránila horní tyčka. V 17. minutě se hráči odebrali do kabin, bylo nutné upravit led a první třetina se tak dohrávala po přestávce.
A právě v této „dohrávce“ udeřili hosté podruhé zásluhou Juráka. Jeho gól byl z kategorie laciných, střela nevypadala jako nebezpečná – 0:2. Ale ve všech zápasech série platilo, že kdo vede 2:0, tak prohraje, a času zbývalo hodně.

Možná si za tohoto stavu už hosté podvědomě mysleli, že o vítězství nepřijdou, ale brzy pochopili, že tomu tak nebude. Ve 24. minutě projel mezi beky Cik, byl u puku dříve než vyjíždějící Vyčítal, objel ho a skóroval do opuštěné klece (1:2). Kontaktní gól vlil domácím hráčům do žil novou mízu.
Další klíčový okamžik strhující bitvy nastal v její polovině. Ve hře čtyři na čtyři hosté na červené čáře darovali puk Kobzovi, který jim pěkně poděkoval a samostatný nájezd zakončil přesnou střelou – 2:2.

Srovnání zase probralo hosty, kteří chvílemi roztáčeli v útočném pásmu kolotoč, až z něj šla hlava kolem, ale Bureš za pomoci obránců odolával. Osudná chvíle pro Choceň nadešla po trestu za hru v šesti ve 38. minutě. Koláček našel v jasné pozici volného Řehulku, jenž nedal Vyčítalovi šanci.
Ze třetí třetiny bylo odehráno 22 sekund a po vyhraném bully a Königově rychlé střele vedla Třebová už 4:2. Ani Choceň se však nenechala srazit do kolen a zakrátko ji vrátil do hry zblízka Procházka – 4:3.

Fakta – branky a asistence: 25. Cik (Parolek), 31. Kobza, 38. Řehulka (Koláček, Cik), 41. A. König (Havlík) – 8. Jurák (Dobrý), 18. Jurák (Stříteský), 43. Procházka (Krejza, Pochobradský). Rozhodčí: Chlaň – Čížek, Ježek. Vyloučení: 6:6, navíc Rybníkář (MT) 10 minut OT, Dobrý (CH) 10 minut OT + 5 minut + OK + TH. Využití: 2:0. Diváci: 750. Konečný stav série: 2:1. HC Choceň: Vyčítal - Stříteský, Voříšek, Janoušek, Drbal, Luňák, V. Škorpil - L. Vích, Jurák, Dobrý, Král, Zavřel, Držmíšek, Procházka, Pochobradský, Krejza, Schejbal
Hvězdy zápasu
Libor Kobza (M. Třeb.): Moravskotřebovský matador, jeden z nejzkušenějších hráčů týmů, hrál „jako za mlada“, jak také zaznělo v hledišti. Jeho gól na 2:2, když nemilosrdně potrestal kiks soupeře, byl ukázkový.
Milan Jurák (Choc.): Neustálé nebezpečí znamená elitní choceňská řada pro defenzivu Slovanu. Díky tomuto střelci vedli hosté 2:0 a už se pomalu viděli v semifinále.
Petr Bureš (M. Třeb.): Jeho styl se ne každému líbí, ale v klíčových momentech svůj tým skvěle podržel.

Domácí kouč si nato vybral time out a jeho svěřenci pak úspěšně odráželi rostoucí nápor hostů. Proti největší šanci soupeře vytáhl gólman Bureš „tygří skok“, pomohla mu také konstrukce, ale odolával. V 57. minutě byl za podražení vyloučen Dobrý, jeho následné extempore skončilo trestem ve hře, jenže vzápětí faulovali i domácí a v čase 58:28 odvolali hosté Vyčítala z branky.

Ihned se usadili v útočném pásmu, několikrát se dostali i k zakončení, jenomže domácí obranný val v čele s Burešem nedokázali prolomit. Poslední siréna odpálila gejzír třebovských oslav. Slovan byl v sérii šťastnějím týmem a může se tak těšit na semifinále proti soupeři ze Světlé nad Sázavou.

Jaroslav Kutílek, trenér Chocně: „Vedení 2:0 bylo v sérii asi fakt nějaké prokletí. Nám stačilo k tomu, abychom se uspokojili. Věřím tomu, že stačilo dát třetí gól a zápas by byl náš. Prohráli jsme proto, že jsme udělali hrubé chyby a soupeř je trestal, což mi neumíme. Také jsme se dostali do šancí, jenže v jejich proměňování jsme byli horší než domácí. Navíc byl rozdíl v přesilovkách, domácí dokázali využít dvě, my žádnou, ale ven jsme chodili za hloupé věci, třeba i za špatné střídání. Chyběla nám taky trocha štěstí. Je pro nás strašné zklamání, že jsme skončili tak brzo a jdeme znovu na Litomyšl.“

(ry, rh)