Slavnostní úvod, česká hymna, první buly v podání starosty Jaroslava Zedníka. Všechno sledoval napěchovaný stadion. Atmosféra prvního finálového utkání v boji o krajský hokejový titul byla taková, jakou si hráči představovali. A to nejen ti s Kohoutem na hrudi. Slovan se totiž cítil velmi dobře a předvedl to. Z České Třebové si odvezl první bod do série, když vyhrál 8:5.

Dostat doma osm branek je strašlivá nálož. Kohouti během utkání vytvořili řadu hrubých chyb, což Slovanisté neponechali bez odezvy. „Nehráli jsme svoji hru. Doma si nechat vstřelit osm branek, to je špatné vysvědčení. Musíme se poučit a ve druhém utkání hrát jinak,“ řekl obránce Kohoutů Tomáš Pražák.

Trefil se přesně. Kohoutům se herně nevedlo jako v semifinále proti Litomyšli. Chyběla lehkost, možná se projevila důležitost zápasu, tlak na hráče. Klub vyhlásil útok na titul a chtě, nechtě, hokejisté to v hlavách mají.

Nicméně soupeř přijel dobře připraven. Na první gól Škvora dokázal rychle odpovědět Kobza a později otočil stav Pavlovský. Kohouti ztráceli půdu pod nohama ve druhé třetině. Slovan zvýšil na 3:1, poté přidal čtvrtý gól Duba a před domácími byl velmi těžký úkol.

Chopili se hozené rukavice tak, jak měli. Úvod závěrečné třetiny jim vyšel. Kohouti předvedli nejlepší pasáž zápasu. Stačilo pět minut a rázem se začínalo od nuly. O rychlé góly Kohoutů se postarali Fúzik, v přesilové hře pálil tvrdě a přesně od modré čáry Vlček, aby kartu otočil Šejba.

Zdánlivě ztracený zápas Českotřebovští vyhnali do fáze, kdy explodovali fanoušci na tribunách. Jenže i sami hráči a to se nemělo stát. Pustili se do bezhlavého útočení, což zkušený protivník potrestal. Faul Vlčka přetavil v klíčový gól duelu Muselík. Ani ne o minutu později se trefil Janošek a Kohouti jen smutně koukali.

Bylo rozhodnuto. Navíc při početní výhodě namazal Šimončič puk Kobzovi, který v oslabení definitivně pohřbil naděje domácích. „Z vedoucí branky jsme se radovali velmi krátce, po dalších chybách jsme pustili velmi dobře bruslícího soupeře do tříbrankového vedení. Souhlasím s názorem, že klíčový byl pátý gól, který jsme dostali v oslabení. Prohráváme 0:1, musíme se připravit na druhý zápas,“ hodnotil zápas trenér Kohoutů Jaromír Jindřich. „Až na zhruba sedm minut ve třetí třetině to bylo z naší strany špatné. Soupeř nás přebruslil a přestřílel. Musíme zvednout hlavy a zabrat ve středu v Moravské Třebové,“ uvedl útočník Jakub Fúzik.

Kohouti si musejí utkání rozebrat, protože už ve středu je čeká druhý duel. V případě dalšího zaváhání už bude jejich situace velmi vážná.

Hokejisté Jičína získali po velkém dramatu titul!
Jičín slaví titul přeborníka

Česká Třebová - Moravská Třebová 5:8

Fakta – branky: 9. Škvor (Šejba, Jar. Moučka), 42. Fúzik (Jindřich, Cik), 45. Vlček (Hemský), 46. Šejba (Jindřich), 58. Jar. Moučka (Hemský, Vlček) – 9. Kobza (Langr), 16. Pavlovský (Augustin, Čikl), 24. Pěcha (Langr), 27. Duba (Janošek), 48. Muselík (Kobza, Langr), 49. Janošek (Kobza), 57. Pavlovský (Kobza), 59. Čikl. Rozhodčí: Čížek, Pilný – Teplý, Kolář. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Oslabení: 0:1. Diváci: 1035. Třetiny: 1:2, 0:2, 4:4. Stav série: 0:1.
HC Kohouti Česká Třebová: Nimmerrichter (27. Sajdl) – Škvor, Verner, Jan Moučka, Cik, Procházka, Pražák – Hemský, Jar. Moučka, Fúzik – T. Prachař, Jindřich, Šejba – Křečan, Vlček, Knytl – Šimončič, Zítka, Pejcha – Pirkl.
HC Slovan Moravská Třebová: Turek – Pokorný, Rajnoha, Bednařík, Muselík, Schneider, Hradil – Augustin, Čikl, Pavlovský – Langr, Kobza, Faltus – Duba, Janošek, Pěcha.   (bed, van)