Prvotním plánem bylo ukazovat Šumavu, život v ní a její přírodu. „Před několika lety, když se začaly používat hashtagy, tak jsem své fotky začal označovat právě hashtagem #welovesumava, abych si je vždy na Instagramu a sociálních sítích mohl najít,“ popisuje začátky Richard. „Pak jsem si tohle spojení nechal vyšít na mikinu a začal jsem pozorovat, že fotky s tímto označením přibývají i od jiných lidí. Líbilo se jim, že tak vyjadřují Šumavě svou přízeň.“

Ilustrační foto.
Zonaci Šumavy může řešit až Ústavní soud. Kraj se nevzdává

Richard udělal facebookovou stránku, kde sdílí fotky ze Šumavy, které lidé zašlou. „Také nám píší, že sem právě jedou, a ptají se, jaké má být počasí, kam se můžou vydat na výlet a podobně. Takže už jsme i takové malé infocentrum,“ vysvětluje. Se vším mu pomáhá bratr Filip, který se připojil, když začal zájem o projekt vzrůstat.

Za prodané triko zasadí strom

Postupem času ale jen profil nestačil, fanoušci chtěli i něco dalšího, čím by mohli Šumavu propagovat. Tak vznikla trika WeLoveŠumava, která jsou spojená s pomocí lesům. „Nechtěli jsme jen vyrábět a prodávat. Chtěli jsme to nějakým způsobem Šumavě vracet. A tak vzniklo Tričko s příběhem. Lidé si je mohou na jaře a na podzim objednat u nás na webu, za každé prodané zasadíme strom,“ popisuje Richard.

Bratři s Lesy ČR vyberou vhodné místo a stanoví termín, majitelé triček si pak mohou přijít stromek vlastnoručně zasadit. „Prvotně jsme to chtěli dělat sami, ale kupující psali, že se chtějí účastnit, a tak jsme udělali sázení veřejné. Pokud majitel nedorazí, tak stromek samozřejmě zasadíme za něj, na e-mail mu pak přijdou informace s GPS souřadnicemi,“ říká Richard.

Snímky z obou videí. Na jednom z nich autor natočil i sám sebe, asi pro případ, že by ho policie stíhala pro šíření poplašné zprávy.
Vlk trhající srnu? Naaranžované video má vyvolat obavy, soudí odborníci

Na sázení se schází čím dál více lidí, jezdí na něj zájemci z celé České republiky, i ze Slovenska. Některé stromky jsou rodinné, jiní je darují svým přátelům k jubileu. Svůj strom tu chtěly mít i známé osobnosti, jako jsou Bára Strýcová, Vojta Kotek, Roman Holý, Zorka a Míra Hejdovi či zpěvák Marek Ztracený, který s rodinou bydlí v Železné Rudě. Nyní je díky projektu na Šumavě zasazeno již 3200 jedliček a buků. „Stromečky ve většině případů krásně rostou, i díky poctivému sázení a někdy až uměleckým výkonům – lidé si místo různě zdobí klacíky, kameny nebo šiškami. Navíc si stromek mohou označit visačkou,“ popisuje Richard.

Eko boxy ukazují, co nepatří do lesa

Sázením stromků ale aktivita WeLoveŠumava nekončí. Bratři dělají také malované smaltované šumavské plecháčky. A i výdělek z tohoto prodeje pomáhá. „Naše kamarádka Eva Martinásková na plecháčky ručně maluje krásné obrázky. Z prvních dvou edic jsme za vydělané peníze nakoupili hračky pro dětské oddělení Klatovské nemocnice, z další edice putovaly peníze pro slečnu, která kvůli těžké nemoci přišla o obě nohy,“ říká milovník Šumavy.

Miloslav Sláma je "sběratelem" výhledů.
OBRAZEM: Miloslav Sláma fotil Sněžku z Křemešníku i z Pasecké skály

Bratři provozují i tzv. Eko Boxy. Jde o dřevěné vitríny, ve kterých je deset okýnek s produkty, které do lesa rozhodně nepatří, ale lidé se tam s nimi bohužel běžně setkávají. U každého je napsáno, jak dlouho trvá, než se daný výrobek rozloží. Jeden takový box je k vidění například při cestě k Černému jezeru. Organizovali i úklid Šumavy, do kterého se zapojili všichni milovníci přírody. Měli v lese posbírat odpadky, vyfotit se s nimi a zaslat foto na WeLoveŠumava. Odměnou jim pak byl koncert Marka Ztraceného přímo v přírodě na Pancíři.