Pokud pracujete více s kovy, budete potřebovat pevný a masivní zámečnický ponk a víceúčelový svěrák. Ten využijete na upevnění materiálu. Hoblici jakožto pracovní plochu oceníte při truhlařině. Domácí dílna by nebyla kompletní bez sady vrtáků do železa, dřeva i zdiva a samozřejmě vrtačky. Ta příklepová hravě splní každý úkol. Součástí základní výbavy by měla být dále bruska, fréza, pila a samozřejmě akumulátorový šroubovák.

Hotový zrcadlový rám z dřevěných plotovek.
Jak vylepšit zrcadlo? Vyrobte na něj vlastní rám z dřevěných plotovek

„Nejvhodnější je vybírat pracovní desku z kovu nebo z tvrdého masivu s voděodolnou úpravou,“ doporučuje Zlatko Slebodník, odborník z oddělení nářadí a železářství v projektových marketech Hornbach. Při práci je důležité mít nastavenou správnou výšku stolu, ta by měla být taková, abyste při vrtání nebo broušení v lokti svírali pravý úhel. Výhodou je, že budete mít po ruce nářadí, protože takový pracovní stůl mívá šuplíky z lisovaných plechových profilů a vestavnou skříňku.

Vhodné však je zároveň dokoupit závěsné skříně, pojízdný kabinet, panely pro přehledné uspořádání nářadí, poličky a všechny potřebné držáky i háčky pro zavěšení nářadí.

Titulní strana magazínu HobbyTitulní strana magazínu HobbyZdroj: Archiv DeníkuPonk se neobejde bez svěráku, do něho budete upínat obrobky. Při nákupu budete vybírat podle šířky čelisti, některé jsou vybaveny otočnou, případně vyklápěcí podložkou, která vám může pomoci při pilování nebo vrtání.

Jestli jste si oblíbili voňavou truhlařinu, stane se vaší společnicí hoblice. Podpěrné kozy, které bývají součástí příslušenství, zároveň využijete třeba jako podstavce při lakování vámi vyrobených poliček.

Není vrtačka jako vrtačka

Každý kutil ocení základní sestavu v podobě vrtačky, akumulátorového šroubováku, brusky a pily. Silná ruční příklepová vrtačka, nejlépe s dvourychlostní převodovkou, se hodí na vrtání do kovu i kamene, míchání nebo jako pohon různých nástavců.

Celý článek čtěte ve čtvrtečním magazínu Hobby, který je součástí regionálních Deníků

Předplaťte si Deník s pravidelnými čtvrtečními přílohami již od 76 Kč měsíčně. (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.