Poznáte jejich aktivity i významné počiny, které se jejich záslužné práce týkají. Sami pak budete moci prostřednictvím novin i webových stránek hlasovat o počinu roku. V jedenáctém dílu představuje Orlický deník Sbor dobrovolných hasičů Žamberk.

Z historie sboru


Ve starých městských kronikách můžeme podle almanachu žamberského sboru najít různé zmínky o ničivých požárech ve městě. Zaznamenán je i rok 1859, kdy shořela převážná část města i s kostelem. Snahy o obranu ze strany obyvatel se ale objevovaly stejně tak jako nebezpečný živel. Z roku 1820 byla kupříkladu k dispozici čtyřkolová hasičská stříkačka, kterou zakoupil majitel okolního panství John Parish. Ustavení spolku dobrovolných hasičů se Žamberk dočkal v září 1873. Uznání za svou práci získali tito hasiči už o dva měsíce později, od městské rady tehdejšího Kyšperku (dnes Letohrad), když tam pomohli hasit požár. První hasičský ples se v Žamberku podle dochované pozvánky konal v lednu 1876. V srpnu následujícího roku žamberští hasiči slavnostně vysvětili svůj prapor, který má sbor dodnes. V květnu minulého roku oslavili stopětatřicáté výročí svého založení.

Dnes má Žamberk ve svých řadách osmnáct hasiček, dvaasedmdesát hasičů i dvanáct hasičů a hasiček mladých. Hasičský ples pořádají už tradičně. Na podzim sbor chystá country bál, na kterém vystoupí čtyři kapely. Dále společně s městskými policisty a dalšími složkami Integrovaného záchranného systému organizují každoročně dětské dopoledne Žamberecký maják.


Různorodé aktivity připravují i pro své mladé hasiče. Ti si mohou užít třeba letní tábor v Klášterci nad Orlicí s rozmanitými aktivitami nebo společné návštěvy bazénu. Na podzim vyjíždějí na jednodenní Branný závod, v květnu pak na závod dvoudenní, který zahrnuje disciplíny jako je štafeta nebo požární útok. „Je škoda, že děti přestávají mít o tento sport zájem a tím pádem děti, které chtějí závodit, jezdí na méně soutěží,“ komentuje práci s mládeží vedoucí Michaela Červová a Pavel Dlabka na webových stránkách sboru.

Úspěchy v soutěžích

Na soutěžích žamberský sbor reprezentují samozřejmě také družstva dospělých hasičů a hasiček. Úspěchem, kterého si sbor cení, jsou podle jeho starosty Pavla Dlabky dvě druhá místa z Mistrovství České republiky v požárním sportu, která si žamberské hasičky přivezly v letech 1997 a 1998 z Havlíčkova Brodu. Za zmínku stojí i místo třetí získané o rok dříve.

V rámci žamberského sboru dobrovolných hasičů funguje výjezdová jednotka. Má jednadvacet členů a je zařazena do kategorie JPO II, čili poloprofesionální s výjezdem do pěti minut od vyhlášení poplachu. Podle starosty sboru Dlabky mívá jednotka ročně deset až dvacet výjezdů, převážně k požárům. Letošním největším zásahem byl zatím požár hotelu Modrá hvězda na náměstí v Žamberku. Neobvyklým zásahem pak byla technická pomoc u nehody na místním kruhovém objezdu, při které se na silnici vysypaly bedny s pivem.

LADA KLIMOVOVÁ