Poznáte jejich aktivity i významné počiny, které se jejich záslužné práce týkají. Sami pak budete moci prostřednictvím novin i webových stránek hlasovat o počinu roku. V desátém dílu představuje Orlický deník Sbor dobrovolných hasičů Ústí nad Orlicí I.

Že jsou hasiči potřeba, se obyvatelé Ústí přesvědčili po několika požárech v roce 1871. Když v říjnu toho roku začaly hořet stodoly na tehdejším Jánském náměstí a hrozilo, že se oheň rozšíří na celé město, bylo rozhodnuto. Návrh na zřízení hasičského spolku podaný notářem Viktorem Faltysem a doktorem Josefem Matouškem byl přijat. Ustavující valná hromada se konala o měsíc později v tehdejším Šponarově hostinci. Dobrovolníků se tenkrát přihlásily téměř tři stovky a velitelem sboru byl zvolen městský notář Faltys. Za dva roky tak současný sbor Ústí nad Orlicí I. bude moci oslavit stočtyřicáté výročí svého vzniku.

Dnes tvoří jeho základnu dvanáct hasiček a šestatřicet hasičů. Mladé hasiče sbor nemá. Jedním z důvodů je podle velitele sboru Lukáše Nováka to, že sbor nemá dopravní vozidlo na převoz mládeže po soutěžích a dalších aktivitách. „Dle zákona bychom takové vozidlo měli mít. Tato situace trvá několik let a město tím vlastně porušuje zákon,“ tvrdí Novák.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE

Na soutěžích sbor reprezentuje družstvo mužské a v současnosti se členky sboru chystají založit i družstvo hasiček. Vítězství, kterého si nejvíce cení zejména pamětníci, dosáhl sbor v roce 1971. V domácím městě při příležitosti svého stého výročí vyhrálo mužské družstvo Štít města Ústí nad Orlicí při obvodovém kole sportovní soutěže. V posledních letech se pak několik členů ústeckého sboru účastní celosvětové soutěže požárníků Toughest Firefighter Alive. Jeden ze závodů, který pod ni na republikové úrovni spadá, se každým rokem koná právě v Ústí. Poměrně drsné disciplíny, jako například běh ve dvacetikilové výstroji s hadicí, výstup na lešení s dvacetikilovým břemenem, tažení osmdesátikilové figuríny na čtyřicet metrů, to vše v krátkém časovém limitu, vysloužily účastníkům závodů přezdívku „železní hasiči“. Dvojnásobným mistrem Evropy se stal v uplynulých dvou letech právě velitel ústeckého sboru Lukáš Novák. K letošnímu titulu ale na závodech v kanadském Vencouveru přidal i titul nejvyšší. Stal se v této soutěži mistrem světa. U sboru působí od svých patnácti let. „Jako profesionální hasič jsem skládal přísahu, že budu pomáhat lidem, a toto ctím i v době svého volna jako hasič dobrovolný,“ říká.

V rámci sboru funguje osmnáctičlenná zásahová jednotka zařazená v kategorii JPO III. V posledních měsících si ústečtí hasiči museli nejčastěji poradit s následky větrných smrští a přívalových dešťů. V průběhu tohoto roku zasahovala jednotka zatím patnáctkrát, třeba i při likvidaci bodavého hmyzu.
Většina členů sboru se podílí na přípravě několika akcí v průběhu roku. V lednu je to hasičský ples, v rámci Města v pohybu a Staročeské pouti pak Hasičská hospoda. Při akcích v kulturním domě a Roškotově divadle zajišťuje sbor pro změnu preventivní požární hlídky.

LADA KLIMOVOVÁ