Poznáte jejich aktivity i významné počiny, které se jejich záslužné práce týkají. Sami pak budete moci prostřednictvím novin i webových stránek hlasovat o počinu roku. Ve dvacátém dílu představujeme SDH Brandýs nad Orlicí.

Sbor byl založen v roce 1872, tehdy se jej rozhodla zřídit městská rada inspirovaná příklady z jiných měst. Těžké časy přišly s první a druhou světovou válkou, kdy řada členů sboru přišla o život a jeho činnost byla ochromena. V novodobé historii je důležitým datem například rok 1972, kdy SDH důstojným způsobem oslavil sté výročí svého založení. Po změně politického systému v roce 1989 logicky došlo i k novému pojetí a organizování práce dobrovolných hasičů a do funkcí ve výboru se postupně dostávala nová generace. Při ohlédnutí zpátky nelze opomenout ani rok 1997, kdy Brandýs postihla rozsáhlá povodeň. Hasiči pod vedením velitele Romana Paukerta a starosty Oldřicha Štanglera doslova na hranici svých sil bojovali s vodním živlem, zatímco jim velká voda ničila hasičskou zbrojnici a likvidovala vše, co v ní zůstalo. Dalším důležitým bodem byl rok 1997, kdy si sbor pořídil vůz CAS 32 T 815. Ve výbavě má také dopravní automobil DVS-12 A-30, který bude letos vyměněn za nový vůz značky Iveco.

Členskou základnu v současné době tvoří 58 mužů, 27 žen a 21 mladých hasičů. Zásahová jednotka je zařazena do kategorie JPO III a má osmnáct členů. „V průběhu roku 2008 měla jednotka čtrnáct výjezdů, z toho jedenáctkrát k požárům,“ uvedl Oldřich Štangler a upřesnil: „Největší byl čtvrtého června požár zemědělské usedlosti v obci Svatý Jiří, vloni byly také tři výjezdy k živelným pohromám.“

Sbor dobrovolných hasičů je důležitým činitelem nejen v oblasti záchrany životů a majetku, ale i na poli kulturním a společenském. „Plesy pořádáme pravidelně každý rok, ale jelikož Brandýs nad Orlicí nemá potřebný sál, konají se v kulturním domě v Mostku,“ uvedl starosta sboru. „Dále pořádáme pálení čarodějnic, oslavu svatého Floriána, dětský den a během měsíců květen až září provozujeme brandýské tábořiště a přilehlý stánek s občerstvením.“

Zdejší hasiči už řadu let pořádají Brandýský pohár. „Letos se konal jednadvacátý ročník,“ upřesnil Oldřich Štangler. „Jedná se o soutěž v požárním útoku, při které družstva soutěží vyřazovacím způsobem až do finále. V současné době máme družstvo mužů, které letos obsadilo v okresním kole druhé místo a vybojovalo si postup do kraje. Z historických úspěchů je třeba připomenout třetí místo na mistrovství republiky v roce 1984.“ Co se týče sportovních úspěchů hasičské mládeže, daří se dorostencům, jejich družstvo už několikrát postoupilo do krajské soutěže.

(daf)