Poznáte jejich aktivity i významné počiny, které se jejich záslužné práce týkají. Sami pak budete moci prostřednictvím novin i webových stránek hlasovat o počinu roku. V patnáctém dílu představuje Orlický deník Sbor dobrovolných hasičů Dolní Dobrouč.

Sbor byl založen v roce 1881. Hasiči mají v Dolní Dobrouči velkou tradici, proto se mohou pochlubit širokou členskou základnou: 97 dospělých členů, z toho 21 žen, dále 46 mladých hasičů a 11 dorostenců. „Čísla hovoří za vše,“ podotýká Lukáš Havlíček, člen zásahové jednotky SDH. „Za veliký úspěch považujeme vysoký počet dětí a mládeže, které k nám chodí. Pokaždé se také najde dost lidí, kteří neváhají pro sbor něco udělat či pomoct, když je právě potřeba.“ Kroužek mladých hasičů vznikl v obci v roce 1973, po pár letech jeho družstvo dokonce získalo druhé místo ve finále (tehdy československém) celonárod〜ní hry Plamen. Po „sametové revoluci“ však hodně dětí odešlo do skautu a kroužek se na tři roky odmlčel. Děti se však postupně vracely a dostavily se první soutěžní úspěchy. Dnes jich má hasičská mládež na svém kontě hezkou řádku. Jen namátkou: v roce 2002 se dobroučské děti probojovaly ve hře Plamen z okresního a krajského kola na mistrovství ČR, kde byly páté. V roce 2005 a 2006 byly v krajském kole třetí, v roce 2006 vyhrály okresní ligu mládeže v požárním útoku.

„Letos jsme zvítězili v okresní lize a v okresním kole hry Plamen,“ doplnil vedoucí mladých hasičů Rudolf Rajnet. „Podařilo se nám vyhrát mnoho soutěží v našem okrese, ale i v sousedních. Nepodařilo se nám ale ještě vyhrát soutěž, kterou pořádáme již sedm let u nás na domácí půdě.“ Jde o „O pohár starosty obce“ v požárním útoku a štafetě dvojic, kterého se zúčastňují družstva z okolních obcí, ale i Šumperska, Hlinecka či Pardubicka. Hasičská mládež se schází pravidelně. „Každý týden jsou to dvě hodiny, při nichž se hrají různé hry a hlavně se připravujeme na závody,“ dodává Rudolf Rajnet. „Závodní sezona je pro nás takový vrchol, každý rok se účastníme přibližně patnácti soutěží. O letních prázdninách pořádáme tábory. Na týden strávený ve stanech v přírodě se děti vždy těší.“ V posledních letech se schází i dorostenci. V krajském kole hry Plamen byli loni sedmí. Za nemalý úspěch je považováno také to, že z mladých hasičů vyrostli „profíci“. V současné době pracuje mezi profesionálními hasiči sedm mužů a jedna žena z Dobrouče.
„Zásahovka“, zařazená mezi JPO III., se skládá z velitele, čtyř velitelů družstev, šesti strojníků a dvaceti čtyř hasičů. „Jednotka vyjíždí během roku zhruba ke třiceti událostem,“ říká jednatel sboru Pavel Matějíček. „Za rok 2008 to byly čtyři požáry, sedm výjezdů k dopravním nehodám a dále převažují technické výjezdy, jako odstraňování překážek, čištění kanalizací nebo čerpání vody ze zatopených objektů. Letos máme již dvaadvacet výjezdů, z toho osm dopravních nehod a dva požáry.“ Nejzávažnějším letošním výjezdem byla dopravní nehoda ze 17. května, která se stala kousek od železniční stanice v Dobrouči. Rychle jedoucí Fiat Bravo při předjíždění cyklisty nezvládl ostrou zatáčkou, vylétl ze silnice, přerazil strom a skončil na střeše. Nehoda si vyžádala dvě těžká a dvě lehká zranění.

Zázemí mají hasiči ve zbrojnici postavené v sedmdesátých letech v Akci Z. K zásahům využívají čtyři výjezdová vozidla: CAS25 Škoda 706 RTHP, TA1 Fiat Scudo, DA12 Avia A30 a DA Volkswagen Transporter. „Náš nejmladší přírůstek je Fiat Scudo,“ doplnil Lukáš Havlíček. „Slouží od roku 2007. Dostali jsme ho darem od přátel z italského Rovereta a poté vlastními silami vybavili, mimo jiné hydraulickým vyprošťovacím zařízením, motorovou pilou, osvětlovací rampou, dýchací technikou… Díky štědrosti italských přátel a obětavé práci našich členů jsme získali kvalitní technický automobil, který nás ve vybavenosti jednotky posunul o významný krok dál.“

DANA POKORNÁ