Poznáte jejich aktivity i významné počiny, které se jejich záslužné práce týkají. Sami pak budete moci prostřednictvím novin i webových stránek hlasovat o počinu roku. V šestnáctém dílu představuje Orlický deník SDH Vysoké Mýto.

Ve Vysokém Mýtě byla v roce 1871 založena „Sokolsko-hasičská jednota“, samostatný hasičský spolek pak vznikl při valné hromadě 26. června 1881 s počtem 69 členů. V současnosti má sbor 91 členů, 55 dospělých (14 žen a 41 mužů) a 36 dětí (mladší a starší žáci a dorost).

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE

Práce s mládeží je silnou stránkou vysokomýtského sboru. Žáci se už minimálně pětadvacet let zúčastňují celoroční hry Plamen. Probíhá ve dvou kolech: na podzim a na jaře. Vítězové postupují z okresů do krajského kola a z něho pak do republikového finále. Vysokomýtští se mohou pochlubit tím, že se jejich starší žáci stali v roce 1998 mistry ČR. Celoroční soutěž dorosteneckých družstev probíhá také dvoukolově a ti nejlepší se utkají v republikovém finále. „Naši dorostenci se v roce 1997 stali mistry ČR a v následujících letech se ještě dvakrát probojovali na mistrovství republiky,“ vypočítává úspěchy Aleš Lipavský z SDH Vysoké Mýto. „V roce 2008 jsme obsadili v krajském kole třetí místo, vloni druhé místo.“ S mládeží se ve Vysokém Mýtě pracuje po krátké odmlce nepřetržitě od roku 1985, přitáhnout dnes mladé k hasičině však není jednoduché. „Ve městech je mnoho sportovních i kulturních možností a je stále těžší získat a zaujmout děti a mládež pro naši činnost,“ potvrzuje Aleš Lipavský.

Mýtské reprezentují na různých hasičských soutěžích všechny kategorie: žáci, dorostenci, muži, ženy i veteráni. Sbor také několik soutěží pořádá (mj. žákovskou soutěž Májové štafety a Vysokomýtský pohár v požárním útoku mužů a žen zařazený do Velké ceny Ústeckoorlicka). Za přispění města se hasičům podařilo vybudovat hasičský stadion, který slouží pro pořádání soutěží a kulturních akcí. K seznamu sportovních úspěchů přiřadil další na začátku září Petr Jokeš, který v závodě Iron Fireman 2009 v Praze obsadil skvělé desáté místo. V nejtěžší soutěži v TFA (nejtvrdší hasič přežije) v Evropě startovalo víc než sedmdesát hlavně profesionálních hasičů a prošli tak náročnými disciplínami, jakou je třeba běh do schodů mrakodrapu se zapnutým dýchacím přístrojem.

Zásahová jednotka má 17 členů, čtyři z nich jsou zároveň příslušníky HZS Vysoké Mýto. Zařazena je do kategorie JPO II a ročně má kolem čtyřiceti výjezdů. Letos nejnáročnějším byl výjezd 23. dubna k likvidaci kyseliny chlorovodíkové uniklé ve firmě Iveco. Zásah trval více než pět hodin a hasiči museli mít dýchací přístroje a ochranné protichemické oděvy. Z podniku bylo evakuováno přes 70 lidí. „Jednotka je dislokována na stanici HZS Vysoké Mýto a zvláštností je, že k zásahové a výcvikové činnosti používá techniku této stanice,“ upozornil Aleš Lipavský. „Řada členů jednotky má tak oprávnění a dělá výcvik mimo jiné i se speciální technikou, jako je například automobilový jeřáb a výsuvný automobilový žebřík.“

Veřejností jsou dobrovolní hasiči vnímáni jako jeden ze spolků, který pracuje s mládeží a historicky má své pevné místo v kulturním i společenském životě ve městě. „V některých případech však doplácíme na to, že je zde pracoviště profesionálních hasičů. Avšak spolupráce s nimi je naprosto bezproblémová díky zdravému rozumu všech profesionálních hasičů, kteří pracují na stanici v Mýtě,“ dodal Lipavský.

DANA POKORNÁ