Ve třetím dílu představuje Orlický deník sbor působící v Hylvátech, okrajové části Ústí nad Orlicí.

Oficiálně vznikl český hylvátský sbor dobrovolných hasičů v březnu 1946. Jeho starostou se stal Karel Šípek a členskou základnu tvořilo čtyřiadvacet mužů. Sbor ale postrádal ženy. Napravit se to rozhodl tehdejší velitel František Dušek a náborem získal pro společnou myšlenku devět žen. Členská základna hylvátského sboru se dál rozrůstala a původní zbrojnice, zbylá ještě po německých hasičích, přestala stačit. Základní kámen nové zbrojnice, která dodnes hylvátským hasičům poskytuje zázemí, byl položen v říjnu roku 1956. Hasiči ji svépomoci i za pomoci místních obyvatel stavěli dalších sedm let. Než byla dokončena, odpracovali na ní členové sboru přes dvanáct tisíc hodin.

Dnes tvoří kolektiv hylvátských hasičů čtyřiadvacet mužů a tři ženy. Nesmí se opomenout ani desítka hasičů mladých. Sbor, který od počátku své existence na mladou generaci pamatoval, musel svou práci s ní na nějakou dobu přerušit. Na podzim roku 2003 ale na předchozí praxi znovu navázal. Od roku následujícího pořádali po tři léta hylvátští hasiči spolu s černovírskými každoroční tábor, na kterém mladí hasiči trénovali na podzimní kolo celoroční hry Plamen, které se pravidelně účastní.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE

Hylvátský sbor má v současné době i dvanáctičlennou zásahovou jednotku. Právě pro ni se podařilo v říjnu minulého roku prosadit nákup nového automobilu. Sbor nejprve na jaře loňského roku podal na radnici žádost, která byla zamítnuta. Nakonec po delších jednáních a podání druhé žádosti rada města odsouhlasila nákup nového Fordu Transit, který je v současné době upravován pro hasičské účely. „Dospěli jsme k souhlasu, protože se všechny čtyři ústecké sbory dohodly, že chtějí peníze, které jim normálně rozdělujeme namířit právě na vybavení hylvátského sboru. Nyní se chystá slavnostní předání,“ uvedl k tomu místostarosta Ústí nad Orlicí Luboš Bäuchel. Nové auto bude podle slov velitele sboru Daniela Kašpara sloužit především k technickým zásahům. Avia A30, kterou Ford nahradí, používali po úpravě Hylvátští od roku 1982, kdy byla vyřazena národním podnikem Zelenina.

Práci hylvátského sboru mohou obyvatelé Ústí nad Orlicí ocenit při dvou každoročně pořádaných akcích. Pro akci Město v pohybu zajišťují hylvátští hasiči na celý týden technickou četu, která kupříkladu staví pódium a poskytuje technickou podporu pořadatelům i účinkujícím. Tříčlenné skupiny členů zajišťují každodenně obdobnou pomoc při Ústeckých Vánocích, které trvají celý měsíc. Podle místostarosty Ústí nad Orlicí jsou na tyto činnosti dobrovolní hasiči dobře vybaveni a město je s jejich prací maximálně spokojeno.

(ldk)