Poznáte jejich aktivity i významné počiny, které se jejich záslužné práce týkají. Sami pak budete moci prostřednictvím novin i webových stránek hlasovat o počinu roku. V šestém dílu představuje Orlický deník Sbor dobrovolných hasičů Dolní Třešňovec.

Když v lednu roku 1880 vyhořelo v německém Dolním Třešňovci stavení jistého Vincence Linharta, rozhodlo se v obci o založení hasičského sboru a pořízení čtyřkolové stříkačky. O pár měsíců později začali v Třešňovci stavět i úložiště na hasičskou techniku. Zbrojnice s tabulkou, na které je letopočet 1880, stojí dodnes a dodnes je také místnímu sboru dobrovolných hasičů zázemím.

Další dobrovolné hasiče naleznete ZDE

V průběhu druhé světové války zbyli v německé obci jen mladí a starci, ze kterých byla sestavena provizorní zásahová jednotka s povinností vyjíždět k požárům. Když pak v roce 1945 byli Němci úplně odsunuti a do Dolního Třešňovce přišli první Češi, navázali na hasičskou činnost a o rok později ustavující valnou hromadou založili sbor dobrovolných hasičů. Svou historii ale nepočítají od poválečných let jako jiné sbory. „Myslím si, že je jedno, jestli je hasič Čech, Němec nebo Ital,“ říká jednatel sboru Jan Borovský. Sbor tak příští rok může oslavit hrdé stotřicáté výročí založení. „My to takhle slavili už v roce 1980. Soudruzi mě za to moc nepochválili, ale ostatním se to líbilo,“ směje se Borovský, který u sboru působí bezmála padesát let. Dobrovolným hasičem byl už jeho děd i otec. Dnes ve stejném sboru působí i jeho syn a vnuk. „Asi to máme v krvi,“ zamýšlí se.

Členskou základnu sboru tvoří v současnosti čtyřiadvacet hasiček a čtyřicítka hasičů. Počítá se i se čtyřmi dorostenkami, osmi dorostenci a šestnácti mladými hasiči. „Loni jsme měli problémy sestavit družstvo mladých hasičů. Bylo málo dětí. Teď ale přišly nové. Nejmladším jsou pouhé čtyři roky,“ říká Eva Faltejsková, která má s dalšími kolegy mladé hasiče na starost. Díky práci s nejmladšími členy v minulé generaci má teď sbor v Dolním Třešňovci podle Borovského úspěšné a nadšené ženské družstvo, které se v ligové soutěži umisťuje na předních příčkách. Sboru se letos možná podaří sestavit ještě jednoženské družstvo. Za Dolní Třešňovec závodí v požárním útoku i dvě mužstva a jedno družstvo veteránů do pětatřiceti let průměrného věku.
Zelený pohár je cenou, o kterou se soutěží přímo v Dolním Třešňovci. Jde o druhý nejstarší závod okresu a od začátku je zařazen do seriálu Velké ceny. V červnu proběhl sedmnáctý ročník, který měl z ostatních soutěží seriálu největší účast. Název soutěže je doslovný. „Oni v Lanškrouně pořádali pár let za sebou rumový pohár. Byla to legrace. Starosta sboru tenkrát řekl, že když Lanškrounští mohou dělat rumový pohár a tady se chlastá zelená, tak my si můžeme udělat pohár zelený,“ vysvětluje se smíchem Borovský.

Akcí, které dolnotřešňovští hasiči pořádají, je víc. Obyvatele zvou každoročně na hasičský bál, maškarní diskobál pro dospělé a karneval pro děti. Nechybí ani posezení na konci sezony pro všechny přátele hasičů.

Pod sborem v Dolním Třešňovci funguje i zásahová jednotka složená z jedné hasičky a deseti hasičů. Spadají do kategorie JPO V., takže k mnoha zásahům ročně nevyjíždějí. Jsou však jednou ze tří jednotek, které byly vybrány, aby se zúčastnily podzimního několikadenního záchranářského výcviku. Hasiči tak budou moci znovu vykonávat samaritánskou činnost, kterou od nich po první republice převzal Československý červený kříž.

LADA KLIMOVOVÁ