Sami pak budete moci prostřednictvím novin i webových stránek hlasovat o počinu roku. V sedmém dílu představuje Orlický deník Sbor dobrovolných hasičů Rybník.

Členskou základnu rybnického sboru tvoří čtrnáct žen a třináct mužů. „Mohlo by být víc lidí, kteří by o to měli zájem, jenomže ona je to práce a zas práce. Té zábavy je málo,“ povzdechne si přesto starostka sboru Hana Křížová, která dříve působila i jako starostka celého českotřebovského okrsku. U hasičů je přes padesát let, už od dětství. Závodila v ženském družstvu, kterému se v roce 1963 podařilo vyhrát okrskové, okresní i krajské kolo a zúčastnilo se tehdejšího Mistrovství republiky v požárním sportu. „Půl života člověk strávil po soutěžích a různých akcích, ale když je dobrá parta, stojí to za to,“ usmívá se.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE

Dvěma vítězstvími v okresním kole v letech 2003 a 2004 v kategorii nad pětatřicet let se mohou rybnické hasičky pochlubit také. Kromě jejich družstva reprezentuje sbor ještě družstvo mužské. Rybničtí hasiči zamýšlejí obnovit i oddíl mladých hasičů, letos se jim ale nepřihlásil dostatek dětí. Sbor si své následovníky odchovával naposledy v osmdesátých letech. Pět z nich dnes působí u profesionálních hasičů, dětství u sboru tak mohou zúročit.
Jako pravé členky sboru se občas chovají i dvě fenky irského setra, Aeline a Cora. „Jednou se Cori postavila na startovní čáru a běžela s námi. Všimly jsme si toho, až když jsme vyběhly,“ směje se členka sboru a majitelka psů Jana Mantlová.

Zásahová jednotka rybnického sboru je zařazena v kategorii JPO V a čítá osm hasičů. „Od povodní v roce 1997 postihuje naši obec každý rok nějaká mimořádná událost v podobě záplav při prudkém tání, vzniku ledových zátarasů na řece Třebovce, velké sněhové nadílky na střechách, vyvrácených stromů po vichřici a podobných. Při těchto událostech pomáhají hasiči na prvním místě jak obyvatelům, tak i vedení obce,“ komentuje činnost nejen jednotky ale i zbytku sboru starosta obce Libor Zajíček.

Zázemím je rybnickým hasičům a hasičkám klubovna, kterou stavěli svépomocí pět let od roku 1996. Udržovaný areál s domkem, buňkou na prodej občerstvení a plochou cvičiště slouží sboru nejen při cvičeních, ale i při všech pořádaných akcích. Patří mezi ně pálení čarodějnic a tradiční rybnická pouť, na jejíž organizaci se podílí i obecní úřad. „Je docela vyhlášená. Chodí sem lidé ze Semanína, z Kozlova i z Třebovic,“ vyjmenovává Jana Mantlová. „Koupili jsme nový stan a lavice, aby to mělo nějakou úroveň,“ dodává. Když se počasí vydaří, přijde i několik stovek návštěvníků.

Konají se tu také dvě soutěže v požárním útoku. O pohár starosty obce pro muže a O pohár Bedřicha Vytlačila, bývalého dlouholetého velitele, pro ženy. Letos proběhl osmý ročník obou soutěží. Třetím závodem, který uzavírá sezonu, je Poslední klání v netradičním sportu. Účastníci mají na sobě masky a na dráhu se kladou překážky. „Je to takový srandamač,“ vysvětluje starostka sboru.
Na Poslední klání jezdí do Rybníka nejen okolní sbory, ale také němečtí hasiči z lužického Biehainu a jejich kolegové ze slovenského města Svit. Jde o sbory, se kterými ten rybnický navázal družbu a jejich členové se vzájemně navštěvují.

LADA KLIMOVOVÁ