Poznáte jejich aktivity i významné počiny, které se jejich záslužné práce týkají. Sami pak budete moci prostřednictvím novin i webových stránek hlasovat o počinu roku. V pátém dílu představuje Orlický deník Sbor dobrovolných hasičů Bystřec.

Že k sobě hasiči a soutěže musí vždy patřit, se domnívá starosta Sboru dobrovolných hasičů Bystřec Josef Matějka. „Co budu dělat jako dobrovolný hasič, když nemám na to, abych mohl odpovědně provést zásah? Sedět někde v hospodě u piva? To pak nemusím být u hasičů. Když se budeme flákat, nebudou výkony ani výsledky,“ vysvětluje nekompromisně své stanovisko.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE

Hasičské soutěže jsou na internetových stránkách bystřeckého sboru hlavním tématem. Informací o zajímavých výsledcích domácích družstev tu není málo. Podle Matějky si sbor velmi cení například umístění na líšnické zemědělské soutěži o putovní pohár, který sbor v osmdesátých letech získal po pěti vítězstvích v řadě. Mezi letošní úspěchy počítá sbor druhé místo v okresním kole, které vybojovalo sedmičlenné družstvo starších mužů z Bystřece, na jehož členy připadá průměrný věk přes dvaapadesát let. Družstvo mladších bystřeckých mužů si pro změnu včetně toho loňského už odneslo celkem pět prvních míst Velké ceny Ústeckoorlicka.

Příprava na soutěže není ovšem jedinou aktivitou bystřeckých hasičů. Nezapomínají ani na zábavu. Každý rok pořádají hasičský ples pro dospělé a maškarní ples pro děti. Patrona hasičů Svatého Floriána si připomínají oslavou jeho květnového svátku, při které se vydají na společnou mši. Pouťové zábavy koncem července pak pořádají bystřečtí hasiči jednou za tři roky. Mezi další aktivity sboru patří čištění koupaliště nebo sběr starého železa po obci.

Sbor už v Bystřeci funguje téměř sto třicet let. K jeho založení přesvědčilo místní několik větších požárů, které v obci v předchozí dekádě vypukly. Ke členství se tehdy v roce 1881 přihlásilo dvaaosmdesát lidí.
Nepřerušenou činnost sboru ochromila až první světová válka. Z padesátky bystřeckých hasičů tehdy polovina nastoupila vojenskou službu. Devět z nich se z války domů už nevrátilo. I období druhé světové války bylo pro členy sboru zatěžkávací zkouškou. Sbor byl tehdy úředně zrušen, ačkoli jeho členové stále zasahovali při požárech. Na konci obou válek ale bystřečtí hasiči vždy svou aktivitu znovu obnovili.

Z obce čítající tisícovku obyvatel dnes patří do řad sboru dvaadvacet žen a šestašedesát mužů. Jedenáctičlenná zásahová jednotka sboru je zařazena v kategorii JPO V, což v praxi představuje okolo tří zásahů ročně, převážně v podobě odčerpávání vody ze zatopených sklepů.
Členskou základnu doplňuje třicítka mladých hasičů majících vlastní internetové stránky. „Naše děti se umísťovaly na předních místech v okresní soutěži Plamen i v pohárových soutěžích. V posledních třech letech je to ale slabší a jejich výkony stačí jen na umístění ve druhé polovině žebříčků. Je to generační problém dětí schopných ze sebe vydat něco navíc a snažit se být lepší než ten druhý,“ domnívá se starosta sboru. Věří ale ve zlepšení. Práce s dětmi je podle něj pro sbor důležitá.

LADA KLIMOVOVÁ