Internet je fenomén a pomalu začíná pronikat už i do sportu. I ty nejmenší kluby si vytvářejí vlastní internetové stránky.

„Chtěli jsme prezentovat náš fotbal a také sponzory, kteří nám přispívají na činnost,“ řekl sekretář fotbalového Těchonína Petr Vašata.

„Žádné stránky jsme neměli, tak jsem je založil,“ měl prozaický důvod pro vznik stránek hokejistů Chocně Jan Hlinčík. „Rozhodně jsem nečekal, že budeme mít pravidelně dvě stovky návštěvníků za den,“ byl Hlinčík překvapený hladem po informacích.
Vesnice Těchonín hraje druhou nejnižší fotbalovou soutěž. Co se ale týká stránek, hraje Těchonín první ligu. Stejných šampionů, kteří své weby spravují pravidelně a odívají ho do krásného kabátu by se ale našlo mnoho, hokejisté České Třebové, Dlouhoňovic, fotbalisté Třešňovce, hokejbalisté Letohradu…

V lednu budou stránky Těchonína slavit druhé narozeniny a podle Vašaty si je příznivci nemohou vynachválit: „Je skvělé, když se různě brebentí na diskuzích, fanoušci mohou komunikovat s hráči a náš Bulvár (redaktor stránek – pozn aut.) tam píše referáty ze zápasů.“

Administrátor stránek ale musí počítat s tím, že hodiny prosedí před monitorem. „Teď na začátku sezony to jsou tak tři hodiny za den. Dá to docela dost práce, než se aktualizují soupisky všech týmů,“ prozradil choceňský Jan Hlinčík.
„Času to zabere spousta, ale ani náhodou toho nelitujeme,“ tvrdí Petr Vašata z Těchonína.

Na tamních internetových stránkách funguje i jedna zvláštnost pro milovníky statistik. „Velice pečlivě si tam vedeme historické tabulky. Víme potom, kolik hráčů u nás za X let, co fotbal v Těchoníně je, nastoupilo. Dá se tam najít i kolik odehráli zápasů, kolik dali gólů,“ oprávněně se chlubí Vašata.

Na opačném břehu než jsou fotbalisté Těchonína a hokejisté Chocně se nachází vysokomýtský futsalový Nejzbach. Ač hraje první ligu, web má aktualizovaný naposledy 7. dubna 2006. Z pohledu internetu je to tak už sto let.

„Člověk, který se nám o stránky staral, se odstěhoval a nyní hledáme někoho, kdo se nám bude o web starat,“ řekl prezident klubu Ladislav Popelka.

Hledání ale nevypadá příliš nadějně. Za více než dva roky ani jeden ťuk do klávesnice, ani jedna čárka navíc. „Je to o tom, že tvorba internetových stránek je dobrovolná činnost. A blbců jako jsme my, kteří obětují veškerý volný čas, moc není,“ tvrdí Popelka.
Prezident Nejzbachu by ale stránky přivítal: „Určitě se najde někdo, kdo by se na stránky rád podíval. Kdyby byly pravidelně aktualizované, tak bych byl rád, kdyby se někdo našel.“

Vytáhne tedy někdo futsalisty Nejzbachu, fotbalisty Lanškrouna, Dobříkova a České Třebové, volejbalisty, basketbalisty… z bryndy? Najde se blanický rytíř, který otevře svůj notebook, usrkne kávu a začne tvořit nové internetové stránky? Snad ano, všem sportům to totiž jedině prospěje.