Fotbalový Letohrad v divizním podzimu chvílemi připomínal ufuněného býka.

Silného, to ano, jenže bez šťávy. Soupeře, který dobře bránil, často nedokázal dorazit. Však také trenér Veselý po podzimu prohlašoval: „Chceme mužstvo nyní trochu přestavět, v zimě na to bude čas. Je pravda, že někteří hráči naše očekávání nesplnili.“
A při pohledu na pohyb v kádru loňského třetiligisty vám dojde: Veselý nelhal.
„Snažíme se mančaft stavět i s výhledem do budoucna. Chceme mít co nejvíc kmenových hráčů, abychom neměli tolik hostovaček,“ říká nyní.

A co je tedy nového?
V brance převratné změny nečekejte. Pavel Kykal je jasnou jedničkou a změní se to jenom sotva. Záda mu nadále bude krýt Pěnička a v záloze je ještě připraven nadějný Lux.

Ovšem co se týká obrany, tam už změny proběhly. Velké věci se dají čekat od Josefa Vašaty, který přišel ze Sokolova. „Je to univerzál, může hrát levého beka i stopera. Důležité také je, že je to levák,“ pochvaluje si Veselý.

Stoper, který dokáže gumovat postranní čáru, je cenným úlovkem. „Určitě to dokáže. Nedělá mu problém hrát na víc postech,“ dodává Jaroslav Veselý. Vašata, který prošel dorosty Hradce Králové a pražské Sparty, už jako nadějný mladík v Letohradě působil. To ale ještě současný kouč Veselý hrál…
Navíc se v týmu objeví ještě jedna stará známá a vlastně ještě pořád mladá tvář. Z Ústí se do Letohradu přesouvá obránce Martin Kříž, který zde již v jedné třetiligové sezoně působil. „Prošel si to svoje kolečko a vrátil se k nám,“ usmíval se Veselý.

Největší zimní posila se objeví v záložní řadě. Vzomínáte, jak si trenérský bard Karel Brückner spokojeně mručel pod fousy po zápase na Slovensku: „Libor Sionko, ostrý kraj, ty já rád…“ ?

Tak úplně stejný pocit blaha může zažívat letohradský kouč. Jiří Nadrchal z Vyšehradu, který se také tak trochu podílel na popravě Letohradu ve třetí lize, je právě takovou motorovou myší. „Výborný hráč a skutečně je to ostrý kraj. Dokáže hrát nesmírně konstruktivně a fyzicky je na tom také skvěle. Cením si na něm i toho, že může hrát zleva i zprava,“ vypočítává přínosy letohradský kouč Jaroslav Veselý.

Odškrtnout si můžete i posilu do útoku. Letohrad stáhl z hostování v Jablonci mladého Martina Kopeckého. „Rozhodli jsme ho stáhnout k nám. Neprodloužili jsme mu v Jablonci hostování,“ suše konstatoval Veselý.

Jak to bude vypadat s letohradským útočným klenotem Michalem Čadou, stále není jasné. „Limitují ho zranění. Nějaké zápasy odehrál, ale pořád nemůže být v plné zátěži,“ popisuje jeho stav letohradský trenér.

Ale to může být i dobrá zpráva. Čada chtěl skončit. A i Veselý je spokojený, že se tak nestalo: „Určitě ho ještě využijeme. V zápasech, kdy nastoupil, vypadal vždy velmi dobře. Uvidíme, co mu ale dovolí zdraví.“

Letohradský podzim
– z 15 zápasů v divizi získal 25 bodů, skóre (20:19)
– na první místo ztrácí 13 bodů, na druhé pouze 4
– nejvíce minut odehrál brankář Pavel Kykal (1 350), z hráčů potom Jan Filip (1 345)
– nejlepším střelcem je Josef Semerák (7 branek).
– nejtrestanějším hráčem je Lukáš Gerža (6 ŽK)

Zimní přípravu neabsolvoval ani kanonýr Jan Brendl, takže se nelze divit, že by Veselý o Čadu nerad přišel.
Jeden přesun se potom ještě konal na trase Náchod – Letohrad. Veselý přivítá zkušeného jedenatřicetiletého záložníka Jaroslava Moníka, který prošel Hradcem Králové. „Bereme ho s vizí do budoucna. Je po operaci křížových vazů. V průběhu jara nám určitě pomůže, ale jestli to bude už v prvním kole, to těžko říct,“ poznamenal Veselý. Opačným směrem se vydal Patrik Rompotl.

Co se v Letohradě změnilo

PŘIŠLI

Josef Vašata – obránce, který může hrát jak uprostřed, tak na kraji
Martin Kříž – krajní obránce, nebo záložník, působil v Ústí
Jiří Nadrchal – krajní záložník, letohradský Libor Sionko, letec na kraj
Martin Kopecký – útočník, jenž si prošel mládežnickou akademií Jablonce
Jaroslav Moník – záložník s ligovými zkušenostmi. Musí se ale doléčit

ODEŠLI
Jiří Valta – v posledních letech klubová ikona, zamířil do Svitav
Michal Rompotl – výměnou za Moníka si to namířil do Náchoda
František Lukeš – stoperovi Jablonce skončilo hostování
Jakub Adam – znovu hráč Jablonce, bude nastupovat v divizi za Pardubice


Vládce letohradské střídačky si zimní hemžení pochvaluje: „Sice třeba nepřišlo tolik hráčů, ale myslím, že jsou kvalitní. V posledních letech se tady staví pomalu každý půl rok nové mužstvo. Teď chceme dát tomuto týmu čas. Chceme, aby hrál rok, dva pohromadě a minimálně do něj zasahovat. Byli bychom rádi, kdyby si sedl jak herně, tak lidsky.“

Jaroslav Veselý o…

… věkové skladbě týmu
„Dříve tady chyběla určitá generace. Většinou tady třeba byli mladší hráči. Teď to máme poměrně vyrovnané. Máme mladé talentované hráče i střední generaci, která má být páteří týmu, a také zkušené borce, od kterých se hráči mohou učit.“

… role lídra letohradské kabiny
„Máme dva velké lídry. Uzdraveného Davida Stejskala a potom Pepu Semeráka. I nově příchozí kluci jsou výborní, třeba Moník, ale v týmu budou mít jinou úlohu. S tím, že budete mít vůdčí povahu, se rodíte a u Semeráka se Stejskalem je to právě tento příklad.“

Nejzajímavějším odchodem z Šedivské ulice je sbohem Jiřího Valty. Hrající asistent a v minulosti i trenér B týmu, u něhož to vypadalo, že má budoucnost i v nějaké další roli, odešel do Svitav. „Bylo to po vzájemné dohodě. Jirka projevil přání odejít a rozešli jsme se korektně. V žádném případě to nebyl vyhrocený odchod,“ komentuje ztrátu veterána letohradský trenér.

Na ostro se nový Letohrad představí 14. března v Hradci Králové, kde se pokusí zdolat tamní rezervu.