Na skvělý vstup do sezony, kdy ze tří zápasů získali divizní fotbalisté Letohradu plný počet bodů, se navázat nepodařilo. Plány na rychlý návrat do třetí ligy se tak začaly pozvolna hroutit. Trenér Letohradu JAROSLAV VESELÝ dává po půlsezoně v divizi zapravdu hlasům, že soutěž je především o vůli a bojovnosti: „Je to tak. Sice je to už stokrát omílané, ale soupeři se to snaží tlačit silou. Rozdíl také vidím v kvalitě rozhodčích.“

Je to skutečně tak katastrofální?
Katastrofální… Je to prostě tak. V divizi jsou o něco horší hráči a jsou tam i o něco horší rozhodčí.
Letohrad do podzimu vstupoval se silným kádrem, téměř všichni hráči si minimálně zahráli třetí ligu. Proč se vám nepodařilo hrát o špičku?
S tím si také docela lámu hlavu. Hlavní příčinu určitě vidím v tom, že jsme nezvládli domácí zápasy. To mi vadí nejvíc.
Všem asi teď naskočí remízový zápas s Převýšovem…
Ano, vedli jsme 2:0 a trestuhodně jsme ho nechali po našich hrubých chybách vyrovnat. Je také hrozná škoda remíz s Pakou a s Turnovem. Inkasovali jsme góly v posledních minutách. To také byly vyhrané zápasy. Šest bodů nám teď chybí.
Na vedoucí Pardubice ztrácíte třináct bodů. Jak moc reálný vám nyní přijde postup do třetí ligy?
Musím být realista. I když ve fotbale se může stát všechno, nic rozhodně nebalíme. Pardubice mají ale velký náskok.
Útočník Josef Semerák říkal, že chce hrát v ambiciozním týmu, který se bude prát o třetí ligu. Nebojíte se, že teď vaše útočné eso ztratíte?
Máme ho podepsaného až do léta, takže v zimě o něho určitě nepřijdeme. Chceme mužstvo nyní trochu přestavět, v zimě na to bude čas. Je pravda, že někteří hráči naše očekávání nesplnili. Dostali poměrně velkou šanci, a nevyužili ji.
Takže v Letohradě nastane nějaký radikální řez?
Tak bych o tom nemluvil, změny ale přijdou. Stačí se podívat na naše skóre a hned je jasné, kde nás tlačí pata. Dostali jsme devatenáct branek, což je hodně. Navíc nás trápí i post středního záložníka. To je podle mého jeden z důvodů, proč výkony nebyly takové. Nepodařilo se nám zacelit díru po odchodu Bíra.
Přitom jste na tomto postu protočili docela dost hráčů, že?
Ano, jenže nikomu se ho nepodařilo nahradit.
S těmito úkoly přišel před sezonou možná i Čejka. V úvodu podzimu hrál, ale také vás nepřesvědčil?
Vyvinulo se to tak, že se mu moc nedařilo. Také asi nedostal tolik šancí, kolik by sám představoval, prostě to tak vyplynulo.
Zdá se tedy, že na jaro zbývají dvě alternativy. Buď se budete snažit budovat tým s ohledem na příští, dejme tomu, postupové sezony, nebo se pokusíte tým ještě posílit a Pardubice se pokusíte prohnat…
Určitě se budeme snažit hrát o špičku divize, i když nějaké změny v Letohradě určitě nastanou. Navíc se může stát, že za určitých okolností bude postupové i druhé místo. Na něj ztrácíme čtyři body. Navíc jsem nebyl spokojen ani s herním projevem, takže máme co pilovat. V žádném případě se ale nestane, že si jaro půjdeme jen tak odkopat. Tlak na výsledky si vytvářet budeme.
Radost vám ale určitě musel dělat útočný tandem Semerák, Brendl. Oba přišli krátce před startem soutěže a počínali si, jako by spolu už měli hezkých pár zápasů odehraných…
Víte, proto jsem je chtěl. Jsou to zkušení fotbalisté a adaptace jim netrvá tak dlouho. Ukázalo se, že jsou silní oba dohromady. Jakmile se zranil Brendl, Pepa Semerák už tolik branek nedával. Dokáží si vyhovět. Semerák je důrazný typ, který vybojuje hodně míčů, Honza Brendl je zase spíš typický koncák a dokáže balón podržet. Stejně bych ale řekl, že je nevyužíváme dostatečně. Myslím, že bychom z nich mohli mít ještě větší prospěch.
Jenže po zranění Brendla jste neměli problémy pouze s obranou, ale i s útokem. Dvacet nastřílených branek za patnáct zápasů, to není nic moc…
To je pravda. Za Semerákem s Brendlem je velká díra. Když byl Semerák nemocný a nemohl jet do Dobrovic ani on, útok jsme doslova látali. Michal Čada byl po těžkém zranění a teprve se dával dohromady, moc alternativ do útoku jsme neměli.
Hodně se mluvilo i o tom, že vám dělá problémy soupeř, který praktikuje hodně zhuštěnou obranu. Z jakého důvodu se Letohradu proti defenzivním týmům nedařilo?
S tím má problémy v lize Sparta, Slavia a natož my. Je to problém. Soupeř přijede s jedním útočníkem, nevyleze, tak musíte jít do zvýšeného rizika. Pokud jednou uteče a dá, nedej bože, gól, je zaděláno na malér. V Ústí to bylo to samé. Udělali blok a hraje se proti tomu hrozně blbě.
Což často vede k nakopávání míčů a to úplně dobře nebude, že ne?
Nebude, to je právě nejhorší, Hráči ztratí trpělivost, posílají míče vzduchem a ony se pak rychle vrací, je to nepříjemné. Musíme si s tím umět poradit. Ideální je, když takovému soupeři dáte brzy gól. Pokud ho nedáte, je takový houževnatý soupeř o to nepříjemnější.
Jaký je rozdíl mezi vámi a vedoucími Pardubicemi? Ty takové zápasy zvládly…
Inkasovaly strašně málo branek. Hrají vzadu na nulu a nějaký gól, třeba ze standardky, se jim podaří většinou dát. Jsou první zaslouženě.