Někde mohou být pro jarní část, která startuje o víkendu, v naprostém klidu. Ale jsou i mužstva, které čeká boj o setrvání v soutěži. Ačkoliv není jasné, kolik týmů bude I.B třídu opouštět, je třeba se mít na pozoru a pokud možno se co nejrychleji dostat z ohroženého pásma.
Ve skupině A se to týká Zámrsku. Je pravda, že beznadějně poslední Cerekvice už může věřit jen v zázrak, další pozice jsou otevřené. Zámrsk nasbíral během podzimní části 15 bodů, tedy stejně jako Staré Hradiště. Další konkurenti jsou o bod před nimi.
Největší změnu přes zimu udělali v Zámrsku na trenérském postu, když přišel Zdeněk Bednář, jenž trénoval v Horním Újezdu. „Cílem bude pohybovat se v bezpečných vodách kolem osmého místa tabulky. Nebude to snadné, ale fotbal je fotbal," odtajnil jarní cíle nový kouč. Nejen pro něj bude největším jarním trhákem utkání s rivalem ze Srubů. Ty figurují na šesté příčce. Lepší polovina tabulky, ale ani 20 bodů není nikterak moc ve vyrovnané A skupině. Je otázkou, v jakém stavu je kádr. Už během první poloviny soutěže se v zápisech o utkání neobjevoval počet hráčů, ze kterého by měl trenér radost. „Naší snahou bude udržení postavení v tabulce, které jsme si vybudovali v podzimní části. Bude to pravděpodobně těžké, ale snad se nám to podaří," uvedl s lehkým nádechem skepse trenér Roman Kopecký.

SKUPINA B
„Natřískané" pole ve skupině Orlickoústecko-Svitavsko čítá z našeho pohledu devět dostihových koní, kteří už se pomalu staví do startovního boxu, aby s výstřelem hnali po závodišti, kde na ně čeká třináct překážek.
Pokud to vezmeme tabulkově, s kurzem 3:1 je na tom nejlépe Semanín. Po podzimu třetí a zároveň nejlépe střílející tým (38 gólů). Se zimní přípravou hráči začali 10. ledna, odehráli několik přípravných zápasů. Co však nemohlo trenéra Bohuslava Sokola potěšit, byla účast právě na utkání, kdy ani jednou nehrál tým v kompletním složení. Na trávník vyběhnou jeho svěřenci v sobotu 25. března, přivítají Jablonné. A ambice? S rozvahou. „Co nejdříve bychom chtěli získat pětatřicet bodů v tabulce a poté si fotbal užívat, mít z toho radost," pravil stále ještě hrající trenér Sokol.
Hned v závěsu jsou fotbalisté Řetové. Z jejich pohledu se jednalo o nejpovedenější vystoupení v I.B třídě. „Přestože jsme po podzimní části na pěkném čtvrtém místě, zůstáváme nohama na zemi," jednoznačně řekl trenér Jiroušek. Co tedy čekat od Řetové na jaře? Honit týmy před sebou, za každou cenu zůstat tam, kde je? Kdepak. Priorita je jiná. Logická. „Chceme hrát I.B třídu i v příští sezoně. Samozřejmě, že s ohledem na současné umístění by bylo příjemné zůstat v první polovině tabulky," přidal jarní cíle Jiroušek. Plány se pokusí Řetovští naplňovat nedělním zápasem s Jiskrou 2008.
O den dříve zahájí jarní boje Jablonné. Po zimní přípravě panují v týmu určité rozpaky. Zranění, pracovní povinnosti, studium, ale i jiné těžko vysvětlitelné vlivy se promítly v zimní přípravě. „Nemůžu být spokojen. Někteří hráči pojali zimu jako přestávku, nikoliv jako přípravu na jarní část," podělil se o dojmy trenér Miroslav Bednář. „Někteří se to snaží dohnat nyní. Uvidíme, jak to bude vypadat v mistrovských utkáních," dodal. Jablonští hrají v prvních čtyřech duelech třikrát venku, což může leccos naznačit.
Hraje se o výsledky. Diváci chtějí vidět, že jejich oblíbené mužstvo vítězí. A hlavně touží vidět pohledný fotbal. Na to se zaměří v Libchavách. S příchodem nového trenéra Ondřeje Hlaváčka mění herní systém. Zavelel k útoku. „Výsledky nebudou v tuto chvíli na zcela prvním místě," nastínil Hlaváček. Jde mu především o hru, což fanoušci ocení.
„Na začátku sezony jsme si řekli, že bychom chtěli jít na postup," začal své povídání trenér králické Jiskry 2008 Roman Valčík. Skutečnost? Zcela odlišná. Na to mohou v Králíkách zapomenout. Ztráta před jarním výkopem je velká. Čítá čtrnáct bodů na první Kunčinu. Půjde spíš o to, aby Jiskra udržela pozici, na které je. Znovu se bude opírat hlavně o zápasy na svém hřišti. „Chtěli bychom v tabulce co nejvýše a se ctí soutěž dohrát," uvedl Valčík.
Bez výraznějších změn co se týče mužstva i cílů vstoupí do jara fotbalisté lanškrounské rezervy. Hráči po většinu přípravy trénovali s A týmem. Trenér Růžička tedy nikterak nepotřeboval měnit zaběhlé věci. „Chceme hrát v klidném středu tabulky," zaznělo rychle v telefonickém rozhovoru.

CELKY V OHROŽENÍ
Dostáváme se do pásma, kde se nikomu nikterak nelíbí. Každá ztráta bodů bude mrzet, zaváhání může přinést následky. Proto je klíčové se co nejdříve dostat z příček, které znamenají bezprostřední ohrožení. Moc dobře to vědí v kabině nováčka z Těchonína. „Co nejdříve chceme odskočit od spodku tabulky a zajistit si příslušnost v I.B třídě pro další ročník," řekl zcela zřetelně trenér Roman Filip a dodal: „K tomu potřebujeme stabilizovat kádr a samozřejmě ho vhodně doplnit." Jestli se to v Těchoníně povede, se v jarní části musí prokázat.
Ještě o jednu příčku hůře je na tom Sloupnice. Během podzimu vstávaly trenéru Vondrovy vlasy na hlavě, jak moc musel zasahovat do sestavy. Četnost zranění byla enormní. Sám by si jistě přál, aby tomu bylo na jaře přesně naopak. Pro tým bude důležité, aby se dostal do tempa. „Půjdeme zápas od zápasu, uvidíme, na co to bude v konečném účtování stačit," odpověděl Josef Vondra na dotaz, jaké cíle budou Sloupenští mít.
Vůbec nejhorší pozici mají Verměřovice. Pokud chtějí soutěž udržet, od prvního kola musí hráči makat na sto a více procent. Nečeká je snadný úkol. Na cestě k záchraně je povede nový trenér Roman Nastoupil. „Pokusíme se získat nějaké body a důstojně dohrát sezonu," prozradil kouč, s čím půjdou „Turci" do bitvy. Hned na úvod je čeká zajímavé střetnutí proti Těchonínu.