Když jsem si 2.dubna přečetl v Orlickém deníku článek pana Zdeňka Rota o pohledu rozhodčího na fotbalová utkání, nezbývalo mi než souhlasit. Avšak s tím rozdílem, že ne všichni arbitři jsou asi stejného názoru jako pan Rot. Velikonoční fotbalový víkend mě ,,nakopnul“ k sepsání tohoto článku. Někdo se mnou bude souhlasit, někdo mi bude oponovat, ale jisté je jedno a sice, že chci, aby to, co se dělo 12.4.2009 při utkání okresního přeboru II. třídy, se již neopakovalo.

V sobotu 11. dubna jsem sledoval utkání D. Čermná - Lanškroun B. Shodou okolností ho řídil p. Rot. V duchu svého článku zápas řídil s nadhledem, hráči se s ním nehádali (neměli důvod), zápas měl spád, byl dramatický. Dalo by se říct, že rozhodčího nebylo ani vidět, protože všichni přítomní se soustředili na fotbal.

V neděli 12.4 jsem byl přítomen na utkání Rybník - Jablonné, které pískal (než mu došel dech) pan Zuzík. První poločas byl ještě relativně slušný jak z hlediska fotbalového, tak i přes drobné přehmaty z pozice sudího. I když už bylo vidět, že něco není v pořádku. Pak přišel poločasový hvizd. Rozhodčí se s hráči ukryli před slunečními paprsky do stínu kabin. Po zhruba 12 minutách vyšli hráči obou týmů na hřiště, provedli pár protahovacích cviků a byli připraveni na druhý poločas. Rozhodčí ale nikde. Z ochozů se ozývaly poznámky typu „ty mají nějakej dlouhej párek“ nebo ,,ten čtvrtej rum už jste jim neměli dávat“. Vše v rovině humoru. Po 20 minutách rozhodčí přišli na hřiště. No přišli, asistenti ano, to se ale nedá říct o hlavním. Těžký krok, zakopnutí na rovině, neustálé sledování hodinek z cca 10 centimetrů.

Klobouk dolů pane Zuzíku, já bych v tomto stavu nevylezl z domu, natož na hřiště, máte odvahu, jen co je pravda. Druhý poločas vlastně odřídil z lajny asistent rozhodčího, nebýt jeho, tak se hraje ještě dnes, protože hlavní nebyl schopen žádného rozhodnutí. Možná ještě ani dnes neví. že dva hráči skončili v ústecké nemocnici. Kdo dával branky? Odpověď našel u kapitánů.

A jsem zpět u článku pana Rota. Rozhodčí to mají těžké, ale někteří si to dělají sami. Je černá a je bílá - čtenář nechť si vybere, kam zařadit pana Zuzíka. Že je málo mladých rozhodčích? Já se ani nedivím, když mladý kluk, plný ambicí, vidí svého daleko zkušenějšího kolegu, jak je zcela mimo, slyší všechny ty poznámky, že to vzdá dřív, než chtěl. A zmíněná komunikace s hráči? Pan Rot to v sobotu v D. Čermné dokázal, dokonce i s diváky si na dálku v žertu popovídal, bylo to takové přirozené, lidské. Pan Zuzík v neděli měl potíže oddělit vrchní ret od spodního, takže komunikace nebyla možná. Kdo by pochyboval o mých slovech, nechť se zeptá kohokoliv, kdo byl v Rybníku na fotbale. Pokud bude soudný a nebude mít tendenci tuto špinavost krýt, měl by vám potvrdit, že vše, co je zde napsáno, je pravda. Ano vím, že nemám pro svá tvrzení žádné důkazy, potvrdit mi to mohou opravdu jen upřímní lidé, kterým na fotbale záleží stejně jako mě.

Nechci, nemohu nikomu říkat, jak se má chovat, ale v tomto případě jsou fotbalisté skutečně obětí. A kde je oběť, tam je i zločin. Když je v utkání vyloučen hráč, dostane po zásluze trest. Hráč udělá chybu, rozhodčí ji potrestá a „fotbalový soud“ vyřkne ortel. Jak to je v případě chyby rozhodčího? Kdo ho potrestá, kdo vyřkne ortel? Pokud by to mělo pokračovat v tomto trendu, tak to s okresním fotbalem skončí špatně. Byl někdo ze čtenářů na fotbale a viděl něco podobného? Úsudek si každý udělá sám, já jsem jen chtěl, aby se tyto věci nepřešly jen tak mávnutím ruky. Aby se vědělo, že se dějí i špatné věci, že ne vždy jsou na vině hráči. Kde jsou hranice, opravdu jsou rozhodčí pány na hřišti za každé situace, mohou si opravdu dělat, co chtějí? Trocha optimismu na závěr, věřím, že těchto sudích je menšina, rozhodčí v okrese většinou znám. Každý někdy udělá chybu, ale toto už je opravdu silná káva.
Autor je bývalým fotbalistou, nyní trenérem mládeže. (MARTIN ŠTUSÁK)