Skvělá věc. Vstřícné gesto směrem k zástupcům města, které posílá do klubu nemalé finanční prostředky, sponzorům, bez kterých by to rovněž nešlo, veřejnosti, zástupcům médií, ale i samotným hráčům.

Jiskra vstupuje do jarní části s velkou vážností. Nechce zahodit, co si vybudovala na podzim.

Předseda oddílu Roman Langer zkraje zabrousil do nedávné historie, kdy Ústečtí slavili postup do třetí nejvyšší soutěže. „Postoupili jsme z divize poměrně suverénním způsobem, když už tři kola před koncem jsme měli jistotu,“ ohlédl se zpětně nad tím, že vyhrát divizní skupinu C, jež je považována za nejtěžší, bylo výborným počinem.

Pohárový aplaus

Ještě než se Jiskra vydala k prvnímu mistrovskému zápasu do Chrudimi, čekalo hráče první kolo MOL Cupu. Porazili Kolín, s napětím čekali, jakého soupeře jim přisoudí los k dalšímu utkání. Přáli si ligový celek, dostali Slovácko. A byli blízko senzaci. „Chtěl bych znovu poděkovat všem hráčům, protože jsem neviděl tady v Ústí, aby deset minut po konci utkání stáli lidé na tribuně a tleskali. Atmosféra byla skvělá. I když jsme prohráli smolně na pokutové kopy, výsledek je vynikající,“ vrátil se k utkání Roman Langer.

Poté se šlo do ostrých utkání. První dvě kola, dvě porážky, žádný vstřelený gól. „Po druhém kole jsem si říkal, kam jsme to vlezli. Říkal jsem si, že jestli skončíme s pěti body, bude to ostuda,“ řekl s úsměvem předseda klubu.

Jeho myšlenky zůstaly hluboko. Ústí začalo body sbírat. Má jich na kontě po sedmnácti kolech 24. Mít o tři více, mohlo to být ještě veselejší. „S podzimem musíme být spokojení. Škoda posledního utkání doma s Převýšovem. Porážka nás všechny mrzela. Mít sedmadvacet bodů, museli bychom být navýsost spokojeni,“ dodal Langer. „Hrajeme jako parta, bojujeme, a svoje ovoce to přináší,“ uzavřel své vystoupení.

Goliáš proti obrům

Ústí se svým rozpočtem nemůže rovnat klubům, jež mají ve svém středu borce s mnohaletými zkušenostmi z ligových soutěží. Jenže zaujetí pro hru, ochota se během utkání „vyšťavit“, odevzdat maximum, to jsou devíza ústeckých fotbalistů.

Vědí, že jaro bude těžké, že vyhráno ani zdaleka nemají. „Předpokládám, že budeme pokračovat v nasazeném trendu. Tým bude bojovat a dokáže podobný bodový zisk do Ústí přivést,“ přeje si před zahájením jarní části ČFL Roman Langer. „Chtěl bych hrozně poděkovat městu, které je velkým přispěvatelem. Bez těchto peněz, které dostáváme, bychom nemohli takovou soutěž vůbec hrát.“

Lahůdka a zimní dřina

Nový rok se pomalu ani nerozjel a hráči už museli nastoupit do přípravy. Nešlo zprvu o žádný dril, že by chodili z tréninků jako „zmlácení“. Zkrátka potřebovali k noze balón, protože je čekal prozatím největší zážitek jejich fotbalové kariéry. Odjeli k přípravnému duelu do Plzně. „Musím konstatovat, že se všechno povedlo, jak jsme si představovali. Nikdo nečekal, že bychom mohli remizovat nebo dokonce vyhrát, ale udělali jsme tam našemu klubu i městu čest. Je to pro nás velký úspěch,“ těšilo Langera.

Ostrá zimní příprava následovala. Přesto se trenér Vladimír Chudý také vrátil k zápasu v Plzni a přidal velmi zajímavý dodatek. „Poprvé mi lidé gratulovali k porážce, což je taková perlička.“

Od té doby na hráče čekal ostrý dril. Nikdo to nemá rád. Je to nepříjemné pro ně i pro trenéry. Vyhnout se tomu nedá. Ústí odjelo i na soustředění, které splnilo všechno, s čím mužstvo do Vrchlabí odjelo. „Ještě nekončíme. Příprava stále pokračuje. V sobotu nás čeká poslední přípravné utkání proti Mohelnici, což je generálka na jarní sezonu. Doufám, že nám vyjde mnohem lépe než dosavadní odehraná utkání, i když výsledek není úplně nejdůležitější. Stěžejní je, co hráči předvádějí,“ přemítá si trenér Chudý.

Nasadí tedy proti Mohelnici jedenáctku, která vyběhne v prvním kole proti Chrudimi? „Sestava ještě není jistá, ale určitě by se to mělo blížit té, která začne proti Chrudimi,“ odpověděl ústecký kouč. „Otazníky stále máme,“ dodal.

K týmu se připojili po návratu z České Třebové Skalický s Kopeckým, z přípravy v Pardubicích se vrátil do Ústí také Jan Nikodém, který zde hrál už v podzimní části. Největší posilou je ovšem stoper Jakub Chleboun. „Věřím, že jsou to hráči, kteří budou nastupovat. Ještě o jedné posile jednáme. Doufám, že se nám to podaří dotáhnout do úspěšného konce,“ vysvětluje Chudý. Řeč je o Vojtěchu Pazderovi z Poličky.

Z hlediska cílů je to jasné, udržet ČFL. „Stoprocentně bychom chtěli soutěž udržet. Nebude to úplně jednoduché, protože jaro je vždy jiná soutěž. Naše vylosování není lehké. Se silnějšími soupeři budeme hrát doma, venku nás čekají soupeři, kteří jsou pod námi a bojují o záchranu. Věřím, že třetí ligu v Ústí nad Orlicí zachováme,“ říká odhodlaně Vladimír Chudý.