VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Saňák: Můj sen je trénovat v Barceloně

ÚSTÍ NAD ORLICÍ - V pondělí 9. července nastoupil Jiří Saňák jako fotbalový trenér ligového dorostu ve Slavii Praha.

13.7.2007
SDÍLEJ:

Jiří SaňákFoto: archiv

Na začátku července vedl s Janem Mačátem 5. ročník fotbalové školy v Dolní Čermné, kde se starali o více než šedesát dětí. 9. července nastoupil v pražské Slavii jako trenér tamního ligového dorostu. O tom, jak se k trénování dostal, i o slávistickém angažmá, jsme si povídali s Jiřím SAŇÁKEM.

Kdy přišla nabídka a kdo vás kontaktoval, abyste šel trénovat dorost do pražské Slavie?

Nabídka přišla na konci ledna, kdy mě oslovil sportovní ředitel Slavie Praha Michal Šrámek s tím, že by měli zájem, abych šel trénovat slávistický dorost.

Věděl jste o tom, že by o vás jako o trenérovi uvažovali. Hodnotili třeba vaše působení v Olomouci?

Během půl roku, kdy probíhala jednání, jsem se ptal pana Šrámka, jak na mě přišli. Říkal mi, že mě sledoval, jak si vedu v Olomouci a jak studuji profesionální trenérskou licenci UEFA, kde jsou mými spolužáky Luboš Kozel a Daniel Šmejkal, což jsou nebo byli trenéři právě v pražské Slavii.

Je to pro vás ve vaší dosavadní trenérské kariéře vrchol?

Určitě to je pro mě posun dál. Je to zatím nejslavnější klub v Čechách, ve kterém budu trénovat, a pro mě to bylo potěšující a hlavně motivující, když o mě Slavie projevila zájem.

Jste bývalý fotbalista, kdy vás poprvé napadlo, že byste se po skončení aktivní kariéry stal trenérem, nebo je to ve sportu přirozeným vývojem?

U mě to nebylo přirozené. V sedmnácti letech jsem prodělal rakovinu a rok jsem bojoval o přežití. V tu chvíli bylo jasné, že dál na vrcholové úrovni sportovat nebudu. Věděl jsem ale, že chci u fotbalu zůstat a že chci trénovat. Proto jsem si udělal také trenérské školení, které se konalo v Dolní Čermné a kde mě tehdy vedl Vlastimil Skočdopole, jenž mě utvrdil v tom, že jdu správnou cestou.

V jakém klubu bylo vaše první působiště?

Začínal jsem v Ústí nad Orlicí, kde jsem dva roky vedl starší a mladší dorost s bratrem Vojtou.

Trénoval jste i jiné kategorie než dorost, protože vaše jméno je spjaté převážně s touto věkovou kategorií?

Po angažmá v Ústí jsem odešel do Chocně, kde jsem panu Novákovi dělal asistenta u mužů. Pak moje trenérská kariéra pokračovala v Olomouci, kde jsem začal studovat vysokou školu a začal trénovat v Hodolanech starší žáky, což je dneska klub spojený s HFK Olomouc. Po roce v žácích jsem dostal nabídku ze Sigmy Olomouc, abych tam trénoval mladší dorost. Nejprve jsem tedy působil jako asistent u mladšího ligového dorostu a poté dělal hlavního trenéra. Dva roky jsem pak působil opět v Ústí nad Orlicí, rok a půl u mužů v divizi a půl roku u dorostu. Poté jsem opět odešel do Sigmy Olomouc, kde jsem tři roky trénoval mladší ligový dorost.

Ke koučování patří i vzdělání, kde jste získal trenérskou kvalifikaci?

Po začátcích v Dolní Čermné, jak už jsem říkal a kde jsem získal trenérskou licenci C, což je dnes trenérská licence okresního fotbalového svazu, jsem absolvoval v Hlušicích B licenci. Mezi získáním jednotlivých licencí musí být určitá praxe. Pak jsem studoval v Olomouci licenci A a před rokem a půl jsem se přihlásil ke studiu profesionální trenérské licence UEFA. Za půl roku bych měl studium ukončit.

Co všechno vaše studium obnáší?

Musíme absolvovat různé specializované předměty zaměřené na fotbal: management, fyzioterapie, regenerace, rozhodčí. Před měsícem jsem skládal velkou zkoušku z fyziologie a psychologie a také praktickou část – tedy vedení tréninku. Věnujeme se i cizím jazykům, protože vedeme tréninky i v cizím jazyce, ať už v angličtině nebo v němčině. Jelikož jsem vystudoval na vysoké škole tělocvik, tak jsem většinou odborných předmětů již prošel. Přesto je to studium náročné, což je dobře, protože dnes musí být trenér komplexní osobnost a je třeba, aby měl všechny znalosti.

Je něco, co byste na tomto studiu označil za obtížné?

Přiznám se, že si studium užívám. Protože jsem fotbalovou kariéru ukončil velmi brzy, tak se snažím načerpat zkušenosti z debat s Lubošem Kozlem, Karlem Havlíčkem, Horstem Sieglem, Petrem Koubou, Petrem Samcem, Radkem Látalem, Radimem Nečasem nebo s dalšími bývalými prvoligovými hráči.

Každý trenér má svůj způsob vedení tréninku, jaké pojetí upřednostňujete vy? Co se snažíte hráčům předat?

Jelikož jsem hrál v Německu v dorostu, tak v tu dobu jsem si oblíbil útočně aktivní fotbal, který se od té doby snažím prosadit. Je to proto, že chci lidem ukázat, že i v Čechách lze hrát výborný fotbal. Nechci se schovávat za věty typu: ´Na to nemáme hráče´, nebo ´Odcházejí nám fotbalisti pryč, jsou v zahraničí.´. Chci, aby se lidi bavili a oni chtějí zase vidět tempo hry, nasazení, bojovnost a aby hráči do fotbalu dali opravdu vše. Chtěl bych, aby se vůbec zlepšila kulturní úroveň fotbalu.

Fotbalisté mívají často své vzory, máte i vy trenérský vzor?

Hodně jsem sledoval práci trenérů v zahraničí a velmi mě svou prací, ať už v Ajaxu Amsterodam nebo v Barceloně, ovlivnil Louis van Gaal, který dnes slaví s útočným fotbalem úspěchy v holandském Alkmaaru. Svou osobností mě zaujal český trenér působící v Itálii Zdeněk Zeman a dnes obdivuji práci arsenalského trenéra Arséna Wengera, který z fotbalu dělá kulturní drama, což se mi opravdu líbí. Pro všechny jsou samozřejmě důležité výsledky, ale myslím si, že právě výsledky musejí být podpořeny kvalitní hrou. V Čechách mě nejvíce nejen ve fotbale ovlivnil Josef Vondra ml., u kterého si velice vážím jeho upřímnosti a vztahu k fotbalu, je to opravdový kamarád. Honza Mačát s Alešem Bosákem mně ukázali cestu profesionálního přístupu k všemu, co člověk dělá.

Zmínil jste řadu jmen ze zahraničí. Neuvažoval jste o tom, že byste odešel trénovat do ciziny?

K trénování v zahraničí je třeba nejprve získat nejvyšší licenci uznávanou v cizině, což je právě profi licence UEFA. Dřív než tuto školu dokončím, jsem nemohl o odchodu za hranice ani uvažovat. Můj sen je jednou trénovat v Barceloně, za tím si půjdu, chtěl bych to dokázat a věřím, že to zvládnu.

Jak se těšíte na angažmá ve Slavii? Znáte hráče, byl jste se tam již podívat?

Protože jsem se pro to angažmá rozhodl v průběhu sezony, tak jsem už Slávii navštívil několikrát a mluvil jsem i s bývalým trenérem dorostu. Viděl jsem hráče, podíval jsem se na některá DVD. Myslím si, že to bude pro mě určitá výzva, ale pokud se klukům nabídne dobrý profesionální a kvalitní přístup a dobrá hra, tak budou udávat tón moderního mládežnického fotbalu v Čechách.

Budete i nadále pokračovat ve fotbalových školičkách, které vedete společně s Janem Mačátem?

Ani na okamžik jsem nepřemýšlel o tom, že by to bylo jinak. Jan Mačát přišel s touto krásnou fotbalovou myšlenkou, práce s dětmi mě baví rok od roku víc. Velmi si vážím všech svých kolegů, se kterými připravujeme a vedeme fotbalovou školu, protože jsou to báječní lidé s vynikajícím vztahem k dětem. Jsem šťastný, že jsou mými přáteli a takovéto krásné lidi náš fotbal potřebuje.

13.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 38 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ VNITROSTÁTNÍ A MEZINÁRODNÍ DOPRAVY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 38000 kč, mzda max. 42000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME: , - řidičský průkaz sk. C a sk. E, - platný profesní průkaz, - praxe výhodou. Pracoviště: František krejsa - autodoprava, 561 51 Letohrad. Informace: František Krejsa, +420 602 412 194. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 150 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA - POTRAVINÁŘSKÁ VÝROBA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro provoz velkokapacitní kuchyně v Žamberku přijmeme pracovníka: Kuchař/ka - potravinářská výroba , MÍSTO VÝKONU: Orlická kasárna č.p. 733, 564 01 Žamberk, NÁSTUP MOŽNÝ IHNED, PRACOVNÍ DOBA: Po - Pá, 4.00 - 12.30 hodin , POŽADUJEME:, - pečlivost práce, zájem o práci, - vyučen - nevyučené zapracujeme, - praxe v oboru předností, - pravidelné docházení do zaměstnání, - solidní vystupování při jednání se zákazníky, - zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství, KONTAKT: zaslání životopisu na uvedený email, nebo je možná osobní návštěva každý pracovní den 9.30 - 10.00 hodin. Pracoviště: Imari spol. s r.o., Orlická kasárna, č.p. 733, 564 01 Žamberk. Informace: Petr Kaplan, . Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁSTUP MOŽNÝ IHNED, Místo výkonu práce: Restaurace Družba, 17. listopadu č.p. 680, Litomyšlské Předměstí, 566 01 Vysoké Mýto, Kontakt: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Paleček group s.r.o. - pracovišttě restaurace družba vysoké mýto, 17. listopadu, č.p. 680, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Denisa Mlejnková, +420 775 790 221. Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha šicích a vyšívacích strojů OPERÁTOR/KA ŠICÍCH STROJŮ - ŠIČKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Hradisková č.p. 753, 561 64 Jablonné nad Orlicí, Požadujeme:, - manuální zručnost, - spolehlivost, - bezúhonnost, Nabízíme: pružná pracovní doba, 5 týdnů dovolené, 13. plat, příspěvek na stravné, Kontakt: telefonicky, e-mailem nebo osobně po tel. domluvě. Pracoviště: A.s. buttons s.r.o. - pracoviště jablonné nad orlicí, Hradisková, č.p. 753, 561 64 Jablonné nad Orlicí. Informace: Leona Šedá, +420 733 709 511.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Basketbal - Ilustrační foto

Hladový tým vyráží do bojů

Ilustrační foto

Spása Hvězdy. Jen o půl bodu

-

Pozvánka na fotbal ve východních Čechách

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní akce v regionu:

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 9 8 0 1 22:4 24
2. AC Sparta Praha 9 7 2 0 19:5 23
3. FC Viktoria Plzeň 8 7 0 1 14:6 21
4. FC Fastav Zlín 9 6 1 2 16:7 19
5. FC Baník Ostrava 9 6 1 2 14:5 19
6. FK Mladá Boleslav 9 4 1 4 22:20 13
7. Bohemians Praha 1905 9 3 2 4 10:12 11
8. 1. FK Příbram 9 3 2 4 14:18 11
9. FK Jablonec 8 3 1 4 11:10 10
10. FC Slovan Liberec 9 2 4 3 9:12 10
11. MFK Karviná 9 3 0 6 14:19 9
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT