Fotbalisté Ústí to se záchranou v divizi myslí vážně. Příchod trenérského odborníka Jiřího Saňáka nabíjí fanoušky sebevědomím.
Tento chlapík neumí prohrávat, ví jak přechytračit soupeře, dokáže hráče pořádně nažhavit. V dobrém ho určitě poznamenala i spolupráce u reprezentační osmnáctky, kterou vedl společně s Jaroslavem Hřebíkem.

„Z přístupu hráčů jsem nadšený. Vidím na hráčích, že se chtějí zlepšovat, a to je důvod, proč člověk vymýšlí i něco nového. To je cíl každého trenéra. Ne aby hráči přežívali, ale aby se zlepšovali,“ prozrazuje svoji vizi.

Hned po svém zimním příchodu z Baníku Ostrava začal společně s vedením pracovat na zkvalitnění kádru. Vedle stávající dvojice brankářů Novák, Krátký přibyli k mužstvu mladí Jan Saňák a dvacetiletý Lukáš Toman ze Zábřehu.

„Byli bychom asi hlupáci, kdybychom si drželi čtyři brankáře. Na to, kdo ale bude chytat, je ještě dost času,“ bránil se Saňák označit dva týdny před začátkem soutěže jedničku.

Události zimy

Výměna trenérů
V Ústí skončil Ivan Kopecký, který šel dělat asistenta do druhé ligy. Místo něho přišel bývalý asistent reprezentace do 18 let, hlavní trenér dorostu ve Slavii a v Baníku Ostrava Jiří Saňák.

Příchod Josefa Vondry

Zdálo se, že veterán po odchodu z Chocně dává velkému fotbalu sbohem. Omyl. Rychlonohý útočník, který nevypustí jediný souboj, je připraven dávat na jaře góly v divizi za Ústí.

Situaci mu navíc komplikuje fakt, že Jakub Krátký má ruku v sádře, což u brankáře je vcelku problém. Novák o minulém víkendu odchytal teprve první přípravný zápas.

Na podzim ho totiž stíhala jedna zdravotní patálie za druhou. Snad by měl být ale už v pořádku. Po odchodu nejistého Lankaše tak tým hledá novou oporu mezi třemi tyčemi.

Zajímavé je, že nejstarší z kvarteta gólmanů je Krátký, kterému teprve bude pětadvacet.
Dělit zbytek Saňákovy sestavy podle postů může být celkem problém. Mladý kouč je známý tím, že má rád, když se řady prolínají.
Třeba Rostislav Borek. Pod bývalým trenérem Kopeckým útočné tykadlo a nanejvýš si před rokem měnil post s Michalem Richtrem, takže se stahoval na kraj zálohy.
V základním rozestavení bude hrát pod Saňákem klidně stopera.

„Občas se tam v sestavě objevoval, to je pravda. Se Zdendou Vaňousem je Rosťa motorem týmu. Jsem jenom rád, že je schopen hrát na více postech, především ve středu. Nám to skýtá větší možnosti variability sestavy,“ libuje si staronový ústecký lodivod. A kde tedy našel pro Borka místo? „Neříkám, že bude hrát tam, nebo tam. Také díky jemu budeme méně čitelní pro soupeře, proto bych jeho konkrétní úlohu rozebírat zatím moc nechtěl,“ usmíval se Saňák.

V zadní linii by se mohla objevit ještě dvě další jména. Rychlý kraj získal Saňák v Petru Šedovi, který se pokouší o fotbalový comeback. „To sedí, je to rychlý a hlavně pro každého soupeře nepříjemný hráč,“ souhlasí jeho trenér.

Z rezervy si Saňák přivedl dvacetiletého Martina Šebrleho. „Je to pro něho velký skok, otloukává se, získává zkušenosti,“ komentuje jeho působení Saňák.
Záložní řadu by mohl vyztužit Jiří Čejka, jenž zkoušel na podzim štěstí v Letohradě a za sebou má už několik divizních zápasů v Chocni. Trenéru Saňákovi se kreativní záložník celkem líbí: „Do mužstva zapadl, s jeho působením jsme spokojeni, ale stále je ještě do začátku sezony dost času,“ nechává si otevřená vrátka.

Ústí po podzimu

– patří mu třinácté místo se ziskem sedmnácti bodů

– na šestý Hradec Králové B ztrácí pouze šest bodů, ovšem náskok na předposlední Převýšov jsou jenom čtyři body

– z osmi pokusů dokázalo doma vyhrát jenom třikrát

– na hřištích soupeřů prohrálo pouze dvakrát, ale čtyřikrát si body dělilo

S přesunem Borka blíž k vlastní bráně tak týmu chyběl jeden útočník. Na podzim už tak nedostatkové zboží.
Kanonýr Zdeněk Dostál k sobě parťáka potřeboval jako sůl.

Saňákův výběr mnohé šokoval. V Ústí se znovu objevil třicátník Josef Vondra. Ten Vondra, na kterého před lety v Chocni pokřikovali, že na divizi už nemá. Možná by mohl následovat odchovance srubské kopané Josefa Matouška. Tomu se také smáli, že je starý a v divizi je jenom do počtu.
Ve dvaačtyřiceti však kope divizi v Jirnách, které patří ke špičce skupiny B.

„Pepu Vondru beru jako velkou posilu. To, co od něho očekávám, tak splňuje a ještě převyšuje. Také jsem zaslechl, že na to v Ústí nemá. Ale jednoznačně do týmu patří,“ stojí za novou posilou Saňák.

A na Vondrovu adresu ještě dodal: „Nevypustí jediný souboj, stáhne na sebe víc soupeřů. Takových hráčů je u nás málo. Jsem rád, že u nás bude.“
Na testech se v Ústí objevil ještě i třetiligový útočník z Břeclavi Marek Čermák, který však trenéra Jiskry nenadchnul. Spíš naopak: „Byl to jeho omyl. Způsob jeho komunikace byl strašný. Nedal po přípravném zápase o sobě vůbec vědět. Jsem rád, že z jeho angažmá nakonec sešlo. Do mužstva by nezapadl,“ nebral si Saňák servítek.

Vedle Dostála na podzim zářil i šikovný Jan Javůrek, jenže se zranil. „Za týden ale jde na kontrolu. Trénuje individuálně, kondičně připraven určitě bude. Za dva nebo tři týdny bude podle mého připraven,“ těší se Jiří Saňák na to, že bude mít v ruce další nebezpečnou zbraň.

Navíc upozorňuje, že by veřejnost neměla zapomínat ani na maličkého, o to však mrštěnějšího dorostence Michala Kuklu: „Jeho beru také jako posilu. Vybojoval si místo v týmu.“

Ústí čekají hned od začátku sezony záchranářské boje. Podaří se Saňákovi a jeho družině vybřednout ze spodních pater tabulky?
Klíčem k tomu jistě budou lépe zvládnuté domácí duely. Na podzim Ústí doma bralo tři body jenom třikrát. A na svém hřišti bylo třetí nejhorší.