Před startem fotbalové divize uspořádal klub Jiskra Ústí nad Orlicí ve středu první tiskovou konferenci.
Pokud si tým bude vést jako v sále nového Sport hotelu Tichá Orlice, není se čeho bát.

Předseda klubu Roman Langer veřejnosti oficiálně představil šéftrenéra Jiřího Saňáka, který bude mít pod patronátem všechna mužstva od elévů až po muže: „Musíme ho pořádně využít. Jeho přítomnost je pro náš klub mimořádná věc. Slibujeme si, že s Jiřím Saňákem se posuneme výš. Chceme, aby nám tady nastartoval koncepci, aby na sebe věkové kategorie navazovaly.“

První úkol nového trenéra je jasný – zachránit pro Ústí, které za podzim získalo sedmnáct bodů, divizi. „Máme sílu se v divizi zachránit. Záležet bude především na přístupu. Ve válce nás teď čeká patnáct bitev a věřím, že naše práce se projeví ve výsledcích,“ věří Saňák v úspěch svojí mise. A pak má ještě jednu touhu: „Chtěl bych dostat na stadion diváky. Před šesti lety přišlo na Český Brod osm set fanoušků.“

V Ústí také věří, že od prvního domácího zápasu si nebudete užívat jenom dobrý obraz, ale i zvuk. Těšit se můžete na nové ozvučení. „Nedávno jsem koukal na film Farářův konec, kde Jan Libíček říkal – ´on nás ten rozhlas nějak stmelí´. Je mi jasné, že nás to nestmelí, ale určitě přispěje ke kultuře na stadionu,“ byl dobře naladěn oddílový sekretář Jan Skácel.

Osobnosti k mládeži

Trenér Saňák zkouší novinku, ústeckým mládežnickým celkům přidělí zkušeného hráče, který bude fotbalistům sloužit jako pomocník a vzor.
Jiří Saňák: „Chceme zapojit ikony klubu – Jardu Davida, Vláďu Chudého a Zdendu Dostála. Budou to garanti jednotlivých týmů. Rozjeli jsme i brankářské tréninky, které vedou gólmani z áčka. Konalo se jich už asi šestnáct.“

Leckoho nejspíš napadne, že renomovaného kouče může klidně zlákat lepší nabídka. Ostatně úspěšný mládežnický trenér Slavie, Olomouce, Baníku, asistent u reprezentační osmnáctky a bývalý asistent Karla Havlíčka v druholigovém Sokolově by měl mít ty nejvyšší ambice.

„Slyšel jsem o sobě všechno možné. Spousta lidí mluví i za mě. Stejně tady budeš půl roku a pak půjdeš pryč. To jsem slyšel docela často,“ říká trenér.
Má ale úplně jiný plán. Chce v Ústí zůstat. A hlavně jsou jenom tři nabídky, o kterých by Saňák smýšlel: „Barcelona, Anglie a práce s Jaroslavem Hřebíkem,“ usmíval se.

Podle spekulací měl však právě Hřebík nakročeno do jednoho pražského klubu. „O tom nic nevím. On má ale nabídek hodně, jenže jen tak nějakou nepřijme. Ale určitě bych o nabídce od něho přemýšlel,“ vysvětlil ústecký trenér, jenž dělal Hřebíkovi asistenta u reprezentační osmnáctky a oba dva si sedli lidsky i profesně.

„Momentálně nemůžu v Česku dostat lepší nabídku, než mám. Nechci, aby to znělo nabubřele, ale důležité je, když máte důvěru vedení, když za vámi stojí a máte prostor na práci. Ten v Ústí mám. V Česku není moc týmů, které mají nějakou dlouhodobější vizi,“ uchvátilo Jiřího Saňáka jeho staronové působiště. Nejspíš tak v dohledné době nehrozí, že by Saňák Ústí opustil.

Ale kdyby přeci? Má předseda Langer připravenou bleskovou náhradu?
„Nemáme, řešili bychom to ze dne na den. Se členy výkonného výboru bychom museli sednout do auta, vytipovat volné trenéry a jet někoho oslovit. Nepočítáme ale s tím, že by nás pan Saňák opustil takhle brzy,“ prohlásil předseda klubu..

Sekretář Jiskry Jan Skácel ještě jeho slova doplnil: „Věříme, že si prací u nás vychová třeba i nějakého svého pokračovatele a jeho ztráta nás pak nebude tolik bolet. Kdyby ale jeho odchod nastal teď hned, nikoho v záloze skutečně nemáme.“

Langer se pak i dotknul dalšího cíle Saňákovy mise: „Postup do dorostenecké divize. Je to ale spíš takový náš sen. Po podzimu jsme bod za týmem Svitav.“
Ty prošly fúzí s Moravskou Třebovou. Podobný nápad se dříve zrodil i v Ústí, kde chtěli spolupracovat s Českou Třebovou, ale celý projekt krachl.
„To bylo před sedmi lety. Chtěli jsme založit sportovní klub Orlice. Byli jsme velice blízko realizaci. V České Třebové se měla hrát divize žáků, v Ústí dorostu. Těsně před uzavřením dohod došlo ze strany jednoho pána ve Třebové ke kotrmelci a výboru v Ústí oznámil, že Třebová nemá zájem, Třebové oznámil, že o to nemá zájem Ústí. Ten pán už je pryč,“ zavzpomínal předseda ústecké Jiskry Roman Langer.

A podobná myšlenka ožila i na podzim. „Sešli jsme se se Třebovou a oba týmy jsou spolupráci otevřené. Zastáváme názor, že je potřeba v našem okrese vytvořit nějaké podobné seskupení, abychom mohli konkurovat větším městům. Řekněme si to na rovinu, v našem kraji fotbal moc valnou úroveň nemá. Něco se musí změnit,“ hřímal Langer.

Podobný projekt, o kterém už dříve mluvil trenér Letohradu Jaroslav Veselý, by fotbalu rozhodně jenom prospěl.
„To je bez debat, že hráči, kteří by vyrůstali v dorostenecké divizi, by rozhodně měli daleko snazší přechod do A týmu, který hraje divizi nebo třetí ligu. Z krajského přeboru se adaptují mnohem hůř. Podobné myšlence se rozhodně bránit nebudeme,“ uvažoval Langer.

Osoba Jiřího Saňáka, úspěšného mládežnického trenéra, je zárukou, že se rozhodně v práci s mládeží bude v Ústí něco dít.
„Lákadel pro mladé hráče je spousta. Musíme fotbal pro ně hlavně zatraktivnit. Až přijdete na starší žáky, chci abyste viděli hráče, které to bude bavit, budou se smát a budou po hřišti jezdit,“ je si Saňák moc dobře vědom toho, že mladé fotbalisty musí fotbal především bavit.

A je potřeba do nich nacpat ještě něco: „Základní životní disciplína u mladých lidí chybí. Rodiče ze své dobré vůle se často snaží svým dětem pomoci a ono jim to spíš škodí. Třeba jsem zíral, když na srazu reprezentační osmnáctky osmdesáti procentům kluků nesly tašky rodiče.“

Však se už také v jeho hlavě urodil nápad, na který ho nasměrovaly neúspěchy mládežnických hokejových reprezentací: „V hokejové reprezentační sedmnáctce propadá šestnáct ze dvaceti dvou lidí. Mluvil o tom předseda svazu pan Král, stěžoval si na to, že vychováváme analfabety, kteří nechodí do školy a ve fotbale je to to samé.“

Trenéři často říkají: Nechceme vzorňáky, žákovské na fotbale kontrolovat nebudeme. U Saňáka by však takto nepochodili.
„Chystám projekt, aby v Ústí hráli kluci, kteří nemají ve škole čtyřky a pětky. Aby hráč nezvládl základní školu aspoň s trojkami, tak to nemůžeme akceptovat,“ vysvětluje kouč.