Trenér Ústí nad Orlicí JIŘÍ SAŇÁK přišel do Ústí z velkého fotbalu. Ve Slavii i v Baníku pracoval s profesionály. Přesto moc změn nevidí: „Abych řekl pravdu, rozdíl není v ničem. Také jsme trénovali odpoledne. I když je pravda, že v Sokolově jsme ve druhé lize mohli trénovat i ráno. Co se týká četnosti tréninků, tak máme asi o jeden týdně méně, víc rozdílů nevidím,“ říká teprve jedenatřicetiletý trenér.

Trenéři z vyšších soutěží se směrem dolů často nedokáží moc adaptovat. Vy jste problém neměl?
Vůbec ne. Nevím, čím to je. Rozdíl v úrovni trénování není nijak velký. V profi týmech může trenér dělat třeba čtrnáctidenní soustředění.

Když jste mluvil na středeční tiskové konferenci, připadalo mi, že jste z „velkého“ fotbalu trochu oškádlený. Je to tak, nebo se pletu?
Nevím, jestli přímo oškádlený. Spíš jsem ponaučený a zkušenější. Pozice trenérů není v Česku ideální. Každý si do nás rád kopne, mám pocit, že trenérská profese by měla být více respektována.

A asi je chyba, když většina majitelů klubů kouká jenom na krátkodobé cíle a chce hlavně výsledky hned teď, viďte?
Přesně tak. Vůbec není daná vize, čeho chtějí v budoucnu dosáhnout. Podle ní by se přeci měli vybírat trenéři. Neříkám, že je nutné mu dávat nějak dlouho čas, ale je potřeba sledovat, zda se pod ním hráči zlepšují.

Pojďme k Ústí. Za zimu jste tým už dostatečně poznal. Chválil jste ho za pracovitost. V čem je ještě síla Ústí?
Myslím si, že ve zdravém duchu a v týmovém pojetí.

Je něco, co vás před začátkem jara ještě trápí?

Trápí mě to, že Lukáš Roušar a Honza Javůrek ještě nejsou nachystaní na začátek soutěže. S tím se ale počítalo, jejich zranění si vyžadovala dlouhodobější léčbu. To je jediný kaz, který mě trochu trápí, jinak nic.

Na podzim měl tým slabinu v brance. Novák s Tomanem ale chytali v přípravě dobře. Je už tedy po problému?
Oba chytají dobře a asi úplně jasnou jedničku mít nebudeme. Jsou schopni odchytat zápasy na velice slušné úrovni.

Většina týmů se snaží mít zkušeného brankáře. Není sázka na mladíky riskantní?
Ale kde vzít jistotu, že zkušenější gólman by znamenal kvalitu? Myslím, že podzim byl pro ústí dostatečným ponaučením. Naši brankáři mají svoje kvality. Každý dělá ale chyby, jenže když ji udělá brankář, je to specifické, skončí situace gólem. Klukům věřím.

Už je to pár let, co ústí začalo hrát na menším hřišti, kde probíhá rekonstrukce tribuny. Nebyl jste vy při vašem prvním angažmá, kdo začal hrát právě tam?
Nebyla to jenom moje touha hrát tam, bylo to rozhodnutí celého týmu. Myslím, že se pro změnu předělávalo to hlavní hřiště, ale přesně si to nepamatuji.

Jiří Saňák o prvním jarním jarním soupeři
Živanice - „Čeká nás zkušený soupeř, který má ve svém středu hodně dobrých hráčů. Pokud ale podáme kvalitní týmový výkon, můžeme se měřit s kýmkoliv. Už se moc těšíme, až soutěž začne. Zima byla dlouhá.“

Celé jaro budete ale muset hrát na velkém hřišti s atletickým oválem, není to čára přes rozpočet?
Ani ne. Je pravda, že druhé hřiště je malé, útulné a uzavřené. Dá se tam hodně nakopávat míč a i kulisa je tam mnohem lepší. Ale vždy jde o to, že na hřišti jsou dva týmy a my musíme záchranu vybojovat na hlavním hřišti, které je také pěkné.

Zase na druhou stranu, plánujete těch osm set lidí do ochozů, tak se kolem velkého hřiště nebudou tak mačkat…
(směje se) Přesně tak a ještě se to budeme snažit pozvednout dál, aby stadion byl zaplněný.

Dá se asi čekat, že budete hrát s pěti záložníky. Bude to takové variabilní rozestavení á la Chelsea, která když hraje dopředu, má tři útočníky, když brání, hraje na jednoho?
Záleží na fázích a na soupeři, co s námi udělá. Vyspělý soupeř nás určitě dokáže zatlačit.