Česká Třebová může v uvozovkách litovat toho, že se v českých poměrech nehraje od jara do podzimu, jako například v Rusku, Islandu a dalších severských zemích. To by totiž byla blízko k postupu do vyšší soutěže.

Ano ve druhé polovině loňské sezony se z hlavního adepta sestupu stal černý kůň krajského přeboru. Pro připomenutí několik čísel z loňských statistik: Česká Třebová nasbírala po podzimu ubohých jedenáct bodů za tři výhry a dvě remízy. Její fanoušci se slabším srdcem měli od lékařů zakázán rovněž pohled na skóre (17:33).

Jaro však zastihlo Třebovou připravenou porvat se o záchranu. Po několika kolech bylo jasné, že na úřadu „sestupové práce“ pro ní není místo.

„Vedení se podařilo hodně posílit kádr. Hráči si uvědomilo, že bez kvalitní zimní přípravy se nedá v krajském přeboru vyžít. Byla hodně vydařená, a dá se říci, že kluci z ní těží i v letošní sezoně,“ vrací se k jaru českotřebovský trenér Bohuslav Sokol.

A jarní rezultát? Třicet jedna získaných bodů za devět výher a čtyři remízy. K úplné spokojenosti chybělo jenom dostat skóre do plusu. To se o dva góly nepodařilo.

Kvůli historicky krátké letní přestávce mohl rychlík z České Třebové navázat na jarní jízdu po první koleji. Symbolicky se tak děje ve městě, kde je jedna z největších železničních křižovatek v Pardubickém kra­ji.

„Jsem pochopitelně rád, že pokračujeme ve vítězném tažení. Na druhou stranu po herní stránce to není jako na jaře. Už nehrajeme tak líbivý fotbal, ale pro nás je důležité, že děláme body. Chceme však uspokojit i oko diváka. Potleskem se v poslední době rozhodně nešetří. I to je motivace pro hráče,“ popisuje hnací motor Sokol.

Naposledy jeho „beránci“ zahnali hladového vlka z Třemošnice. Po čtyřech trknutích už v první půli, odjel nováček domů pokořen. A Česká Třebová vévodí beze ztráty bodu celé soutěži.

Kromě zmíněného šlágru kola se hrál ještě jeden. V souboji dvou azylantů se Svitavy rozešly smírně se Živanicemi. Rozlučka s malým a hrbolatým hřištěm v Lánech však byla velkolepá. Oba týmy předváděly fotbal nadprůměrné úrovně.

Rušno bylo i ve druhé polovině tabulky. Choceň se na vlastní kůži přesvědčila o nevyzpytatelnosti sousedního derby. Dobříkov ji nasázel tři góly a poprvé vyhrál. Stejný kousek se povedl i Lanškrounu, který nenechal bodovat Poličku. A do třetice první výhra v soutěži. Srch sestřelil novice z Chrudimi.

Potlesk kola

Premiérový hattrick v podání Jana Horníčka z Dobříkova. Za hodinu svého pobytu na hřišti popravil Choceň.

Líbivá produkce fotbalisté Svitav i Živanic si zaslouží aplaus na otevřené scéně za předvedenou hru na malém a nerovném hřišti v Lánech.

Kanonáda České Třebové. V první půli nasypala nováčkovi z Třemošnice čtyři góly.

Pískot kola

Špatný herec David Sokol z SK Chrudim přifilmoval pád ve vápně. Dostal žlutou kartu a jelikož už jednu měl, musel za katr. Jeho spoluhráči v Srchu ještě dvakrát inkasovali.

Hra s ohněm Žamberka. Po poločase vedl 2:0 nad Vysokým Mýtem. Ve druhém se nechali jeho hráči dvakrát vyloučit a do závěrečného hvizdu se strachoval o výhru.

Střelci

1. J. Englich (Holice) 3

 Grepl (Č. Třebová) 3

 Balog (Živanice) 3

  Brůna (Svitavy) 3

 J. Horníček (Dobříkov) 3

 Myšák (Č. Třebová) 3

 Jůn (Hlinsko) 3

 Stloukal (Vys. Mýto) 3