Už následující víkend se rozeběhne divize, další týden propuknou boje v krajském přeboru. Ještě necelý měsíc chybí do startu I. A třídy, I. B třídy a v neposlední řadě okresního přeboru druhé třídy.
Jednotlivá mužstva už jsou v plné přípravě na jarní polovinu soutěže, ale ještě než bude proveden první výkop, pojďme si připomenout, jak to bylo s okresním přeborem v podzimní části.
Před začátkem se tipovalo, kdo by tak mohl po Řetové, která postoupila výše, převzít kormidlo lodi a plout s napnutými plachtami, aniž by je onen tým musel svinout. Mluvilo se o Semanínu, Sloupnici, Sopotnici, Dolní Dobrouči a Srubech.
Jednoznačnou odpověď zaslali všem konkurentům právě fotbalisté Srubů, kteří si počínali skutečně náramně.
Právě vedoucí celek tabulky si hlasitě řekl o postup. Bilance mluví za vše. Sruby za celý podzim prakticky nezaváhaly, co na tom, že mají na kontě jednu remízu a dodatečnou porážku na penalty. Kaňka na skvělých výkonech to rozhodně není. Třináct vyhraných zápasů, jedna zmíněná remíza. Ptáte se, co kolonka s názvem porážky? Hledali byste marně, neboť tu mají Sruby vygumovanou. Navíc Sruby byly nejlepší jak v domácím prostředí, tak i v utkáních na hřištích svých soupeřů. Získaly celkem čtyřicet bodů a mají luxusní náskok před druhou Dolní Dobroučí.
K tomu, aby se mužstvo ocitlo na první příčce, potřebujete nejen bez chyb fungující obranu, ale také produktivní útok. I v těchto faktorech nenašel lídr žádného zdatného „sekundanta". Střílení branek si vzala pod křídla zejména dvojice Michal Jiráský a Jakub Gerčák. Někteří si budou říkat, že ta jména už někde slyšeli. A mají pravdu, jejich služeb využívá i prvoligový futsalový celek Nejzbach V. Mýto. Sruby nastřílely celkem 37 branek, o více jak 50 procent gólů se postarala právě zmíněná dvojice. Přesně jich tito dva střelci zaznamenali 22 – Jiráský 13, Gerčák 9.
Dnes máme zavřeno! To by si s nadsázkou klidně mohla přečíst ostatní mužstva o obraně Srubů, která byla rovněž výtečná. Dokumentuje to počet obdržených branek. Ze čtrnácti odehraných duelů dostal suverén soutěže pouze šest branek.
Všechna jasně daná fakta vystavila pronásledovatelům stopku v cestě za postupem. Těžko budou smazávat tak vysokou ztrátu hráči Dolní Dobrouče, kteří se zlepšenou druhou polovinou dostali na druhé místo. Další mužstva jsou naskládána od třetí Sloupnice po osmou Jiskru 2008 B vždy s bodovým odstupem, a tak jaro jistě nabídne zajímavý boj o co nejlepší umístění.
Tam se jen těžko budou prokousávat hráči Albrechtic a Těchonína. Zejména pak Těchonín je velkým zklamáním podzimu a bude mít velkou honičku, aby si zachránil příslušnost ve „dvojce" i pro další sezonu. Obě mužstva získala pouhých osm bodů.
Řečí několika fotbalových čísel
Můj dům, můj hrad. Výhodu domácího prostředí dokonale využily Sruby. Hrály sedmkrát na svém stadionu, připsaly si sedm vítězství, zapsaly 21 bodů. Bez porážky po devadesáti minutách se mohou ještě pyšnit v Rybníku. Ten získal 18 bodů. Na opačném pólu jsou dva týmy s pouhými sedmi body – Albrechtice a Těchonín.
Venku si nejlépe počínaly Sruby, když po základní hrací době nepoznaly hořkost porážky. Trochu překvapivě si vedla i FC Jiskra B, která za sebou zanechala například Dolní Dobrouč, Sloupnici a Semanín. Jako jediná si zapsala do tabulky více bodů právě venku (13) nežli doma (8). Tristní bilanci mají v tomto směru opět Těchonínští i hráči Albrechtic, neradovali se z výhry za tři body ani jednou. Těchonín navíc rozvlnil síť pouze čtyřikrát.
Střelci ze Srubů. Vedoucí tým vstřelil v podzimní části 37 branek. Naopak nejméně se radovali příznivci Žamberka a Albrechtic se třinácti přesnými zásahy.
Nejlepší „snajpři". Přes metu deseti gólů se dostali pouze Michal Jiráský (Sruby, 13) a Martin Huška (D. Dobrouč, 12). Na hranici jsou Michal Dvořák ze Semanína (10) a David Tareš z Tatenice (10).
Rekordní výsledky. Nejvyšší výhru venku si do statistik zapsali hráči Srubů, když vyhráli v Těchoníně 5:1. Ve třetím kole si doma smlsli Heřmaničtí nad Těchonínem (6:1), ve čtvrtém Rybník rozdrtil Sloupnici (5:0), v sedmém nadělily Sruby „kanára" Rybníku (6:0) a třinácté kolo přineslo Semanínu výhru nad sousedem z Rybníku 6:1. Kanonýr Jiráský vstřelil při výhře Srubů v Žamberku 4:0 všechny čtyři góly. Hattrick si připsala čtveřice J. Chleboun (České Heřmanice), R. Moudrý (Brandýs nad Orlicí), P. Huška (Žamberk B), M. Huška (Dolní Dobrouč).