Jak krutě jsme se mýlili. Čekali jsme, že by Mýto mohlo být dravcem krajského fotbalového přeboru. V nejoptimističtějších snech jsme ho viděli jako jednoho z možných aspirantů na postup. A kde po podzimu je? Na třináctém místě.

V. Mýto, 13. místo
A přitom první kolo nám dávalo zapravdu. Mýto doma skolilo Svitavy. „Úvodní kolo nám vyšlo, poté byl ovšem ve Stolanech vyloučen Tomáš Sedlák, před sezonou odešel Jarda Matula a najednou jsme nebyli nebezpeční,“ vypočítával důvody pozvolného pádu až na poslední místo trenér Jiří Podroužek. K tomu došlo po šestém kole. „Atmosféra nebyla zrovna ideální, ale vyšel nám střed soutěže a tabulkou jsme se sunuli nahoru,“ popisoval Podroužek vzestup. Jenže poslední tři zápasy, to byla opět bída. Nula bodů, nula vstřelených gólů, dvanáct inkasovaných.

Přitom první pohled na dobře poskládaný tým ani náhodou nenapovídal, že by mohlo mít Mýto problémy. „Čekala se velice vyrovnaná podzimní část a to se potvrdilo. Na kdyby se nehraje, měli jsme mít o sedm bodů více. Tři kola před koncem jsme byli šestí a závěr podzimu měli ve svých rukou. Takto jsme na chvostu tabulky a jarní část bude velice zajímavá, alespoň z pohledu fanouška,“ hodnotil Podroužek prošustrovaný závěr sezony.
Zklamáním bylo, že vedle zkušeného Sedláka se nenašel útočník, který ho dokázal gólově doplnit. Jeho dvanáct podzimních branek tak působí jako ojedinělý výkřik. „Dvanáct gólů na půl sezony je super výkon,“ chválil letní posilu vysokomýtský trenér.

„Kolem Tomáše se bohužel točilo několik spoluhráčů, kteří se brankově neprosadili,“ dodal Podroužek. Ovšem své mladé forvardy po podzimu nezatracuje: „Štancl, Chadima a Vaníček jsou kvalitní útočníci, musí jim ovšem držet zdraví, to je základ všeho.“
Před závěrem soutěže se ve městě autobusů objevilo jedno velice zajímavé jméno. Na rozchytání přišel z Ústí vysoký brankář Jakub Krátký, který pobýval delší čas v cizině. „Přišel kvůli zvýšení konkurence v brance, naskočil naprosto bez problémů jak do hry, tak mezi kluky,“ lebedil si nad novou brankářskou jedničkou Podroužek.

„Osobně bych měl na jeho dalším pokračování v Mýtě velký zájem, ale vše bude otázkou jednání mezi kluby,“ chtěl by trenér Mýta vidět Krátkého ve svém týmu i na jaře.
Program zimní přípravy Podroužek vyzradit nechtěl: „Zima bude dlouhá a nevím, co bude na začátku jarní části.“ Jasno má ale v jednom: „Pokud se nezlepší přístup k trénování především u mladých hráčů, moc velké změny se očekávat nedají.“

Pět „nej“ trenéra Jiřího Podroužka

NEJlepší zápas: doma Svitavy a Holice, venku Tesla B.
NEJsilnější tým soutěže: FK AS Pardubice, to je jednoznačně nejkvalitnější tým.
NEJhorší zážitek: Jednak výkon rozhodčího v zápase ve Stolanech (hned druhé kolo) a disciplinární řízení s hráčem Krýdou. Ten byl vyloučen v zápase se Žamberkem a dostal stop na 5 zápasů, přestupek viděl pouze asistent rozhodčího a hlavně způsob, jakým běžný zákrok při standardní situaci popsal do zápisu, asi si neuvědomil, že na základě tohoto zápisu disciplinárka vynáší tresty.
NEJvětší slabina: Nedokážeme otáčet zápasy, pokud soupeř vstřelí úvodní branku, tak rezignujeme.
NEJvětší překvapení: Rozdíl mezi FK AS Pardubice a ostatními týmy