Psal se rok 1998 a tehdy mužstvo Letohradu slavilo postup z Východočeského přeboru do divizní skupiny C. Od té doby hrálo tuto soutěž nepřetržitě s přestávkami, kdy Letohrad postoupil do ČFL, nebo si práva v ní nastupovat odkoupil v roce 2007 od Ovčár. Vše běželo správným směrem až do osudné letošní sezony. Na jejíž konec si Letohrad připravil oslavy sta let fotbalu. „Pád prostě přišel v roce, kdy slavíme 100 let existence, a tak to prostě je,“ nevykrucoval se trenér František Dvořák.

Za načasování nikdo nemůže, se sestupem už je to horší. Po více než dvaceti letech v českých soutěžích se A tým stěhuje do krajského přeboru. Na roky, kdy přivítal v poháru pražskou Spartu, na vítězné postupové oslavy do třetí ligy, si teď nikdo jen tak nevzpomene.

Proč došlo k pádu?

Kde se stala chyba?

Fakta jsou jasná. Letohrad „zpackal“ celý podzim, z venku nepřivezl takřka vůbec nic za celou sezonu. Doma vyhrát nestačí. Vyústění není nikomu příjemné, hráčům, trenérům, vedení klubu, v neposlední řadě ani fanouškům. I když na tohle téma by se dalo mluvit dlouho. Doby, kdy se letohradským stánkem nesl hluk z bubnů, jsou dávno zapomenuty. „Našvihané“ tribuny pamatují už jen kronikáři.

Fotbalisté potřebovali pomoci, ale zatleskat jim jen když dávali gól, je málo. Takhle to teď v Letohradu během utkání vypadá. A teď budou diváci chodit na krajský přebor…

Chybějící kvalita kádru

Nečekaně? „Nevím jestli úplně nečekaně, ale je to prostě fakt. Musím ovšem zmínit, že sestupujeme se vztyčenými hlavami. Pro záchranu jsme udělali vše, co bylo v našich silách. Ať už vedení, my trenéři, tak samotní hráči se do posledního dechu snažili zachránit divizní příslušnost. Ale proto, že se nám naše snažení nepodařilo zvládnout, nikdo z nás nepůjde k lesu s lanem. Je to jenom sport a právě v tom je jeho kouzlo, že přináší na jedné straně radost a na druhé smutek. My právě prožíváme smutek,“ řekl ten, který chtěl mužstvo vytáhnout z bláta, trenér František Dvořák.
Chytil laso v průběhu sezony, které nahodil předseda klubu Stanislav Beneš. Jak mohl jejich telefonát vypadat? Je to jednoduché. Potřebujeme pomoci.

Z lavičky zmizel trenér Valta a Dvořák přišel do prostředí, které dobře zná. V zimní přestávce přivedl hráče (Volšík, Jeníček, Jedlička), kteří rovněž v Letohradu, kromě Petra Jeníčka, působili. Spoléhal na to, že to bude ten správný recept. Zprvu to vycházelo, tým se nadechl, bohaté obíral, jenže na druhé straně chudým dával. Jediná příčina to není.
„Těch příčin je samozřejmě celá řada. Hlavní příčinou byl samozřejmě mizerný podzim a s ním zoufalých jedenáct bodů. Tam lze hledat příčiny našeho sestupu. V letním období se jednoznačně podcenila kvalita kádru, zejména v zadních řadách,“ má jasno Dvořák.

Naopak vyvrátil spekulace o tom, že za pád může i utažený, respektive zcela ucpaný kohoutek, kterým tekly do klubu finance z OEZ, což byl řadu let hlavní sponzor. „Vyrojilo se o našem klubu mnoho zaručených zpráv o finančním zajištění klubu nezakládajících se na pravdě. Klub je zabezpečený, stabilizovaný do dalších sezon a nehrozí mu žádná finanční krize,“ uvedl směrem k otázce ohledně financí Dvořák.

To by mohlo znamenat, že se Letohrad nebude chtít dlouho ohřívat na krajské úrovni.

Upřímně? Zázemím patří klub minimálně do divize, ne-li výše. „Záležet bude na mnoha faktorech. Jsem přesvědčen, že při zachování osy stávajícího týmu je v silách se do divize opět po roce vrátit,“ uvažuje letohradský kouč.

Kabina potřebuje nový impuls

Jeho kontrakt po sezoně vyprší. V klubu František Dvořák pokračovat nebude. Vedení musí najít náhradu. Muže, který se pokusí tým nastartovat, nalít do hráčů vítěznou morálku. Případně jej okysličit a vhodně doplnit. Obě strany si ale musí padnou do noty. „Jisté je to, že kádr určitě okysličit potřebuje a změny v něm se dají očekávat,“ předesílá Dvořák fakt, jež je nevyhnutelný.

Jak si s tím v Letohradu poradí, ukáže podzimní část příští sezony bohužel jen v krajském přeboru.