Jednak jsou na prvních místech zástupci z našeho regionu a mohou se tak poprat v boji o vyšší soutěž, ovšem také jsou týmy, které mají před výkopem zcela jiné starosti a jejich myšlenky logicky směřují k záchraně soutěže. Jsou však dva týmy, které se nikterak neschovávají za otřepané fráze, ale zřetelně vyhlásily útok na postup.

skupina A

Favoritem číslo jedna je Dobříkov, jehož ambice logicky nemohou být po výborné podzimní části ani jiné. „Co jsme si uvařili, to si sníme," mohou si říkat hráči v kabině. Kádr se nezměnil, trenér Šmarda bude sázet na ty, které dobře zná, a dobře dělá. Poskládal mančaft výborně. Hned první mač napoví, jak na tom mužstvo bude, protože jej otestuje Proseč, jež je momentálně třetí. Pokud chce Dobříkov myslet na postup, měl by první jarní zkoušku zvládnout. „Už jsem to říkal na začátku soutěžního ročníku a nic se na tom nemění. Výsledky během podzimu nás ujistily, že jdeme správnou cestou. Utvrdilo nás to v tom, že bychom měli pokračovat v nastoleném trendu a soutěž vyhrát," neskrývá svou touhu trenér Milan Šmarda.
Prakticky na mapě sousední Sruby mají skromnější cíle. Nebudou se hnát bezhlavě do popředí, ale chtějí si udržet pozice, na kterých se nacházejí. Motat se někde v sestupových vodách rovněž nechtějí. Na podzim mělo mužstvo určité problémy, kdy nebyl mančaft stabilní, ale trenér Kopecký věří, že tomu bude jinak, ale za předpokladu, že hráči budou zdravotně v pořádku. Kvality na to mají. Zejména v ofenzivě jsou Sruby nebezpečné. Generálkou pro ně bylo utkání s Jablonným nad Orlicí. Valnou úroveň zápas neměl, přírodní trávník dělal problémy. Osmý celek tabulky zvítězil 4:2. O velikonočním víkendu zamíří do Hlinska, které je v tabulce A skupiny poslední. Tři body jsou nutností.

skupina B

Tady bude živo hned od prvního jarního kola. Počasí je přívětivé, takže hned sobota 26. března nabízí magnet Libchavy – Jablonné nad Orlicí. Celek Libchav vede po podzimní části s náskokem dvou bodů. Během přípravy měl ovšem velké trable se zdravím hráčů a je otázkou, jak na tom budou svěřenci trenéra Dostála. Podobně jako v Dobříkově, ani v Libchavách ke škatulatům v kabině nedošlo. „Chceme minimálně zopakovat výkony z podzimní části a stále platí to, že soutěž chceme vyhrát," odtajnil libchavské plány Ivan Dostál. Jak to bude reálné, možná napoví hned sobotní mač.
Se zimní přípravou v Jablonném nad Orlicí neotáleli a k nabírání fyzické kondice se pustili hned první lednový víkend. Hráči se v tomto směru jeví dobře. Ani herně to nebylo špatné na umělém povrchu. Ve dvou utkáních ani jednou neinkasovali a nasázeli jedenáct branek, jenže ve Srubech se hrálo na přírodní trávě, což bylo znát. Týmu se nevyhnula ani zranění, což trenéru Horskému ke spokojenosti nepřidalo. Koho tedy pošle do zápasu, se uvidí na pátečním tréninku. Jisté je, že Jablonští budou sázet na mladé hráče, kterých je v kádru nemalé množství, mladší mužstvo bychom hledali marně. „Budeme se snažit stabilizovat výkonnost našich mladých hráčů a budeme bojovat o třetí příčku v tabulce," vyřkl trenér Daniel Horský.
Béčko Svitav vyhlásilo smrtelně vážně postupové ambice a není ve špatné pozici. Sice je „až" třetí, nicméně na druhé Jablonné ztrácí jediný bod a na první Libchavy tři, což není nic neřešitelného. Ostatně mnoho může naznačit hned velikonoční kolo, kdy se hraje magnet Libchavy – Jablonné a svitavská rezerva tudíž může tento vedoucí dvojblok rozbít.
„Pryč s alibismem – jednoznačným cílem je návrat do I.A třídy," hlásí před sezonou trenér Pavel Brandejs. Oprávněnost těchto plánů prověří až samotná soutěž, ale už vzhledem k podmínkám, jaké měl jeho tým v zimní přípravě, by do souboje o první místo promluvit měl. V úvodním kole hostí v okresním derby Kunčinu a bude plnit úlohu zřejmého favorita.
Páté místo po podzimu patří Semanínu. Jako nováček si nevedl vůbec špatně a pochopitelně vládla spokojenost, která však před ostrým startem půjde stranou. V zimní přestávce nedošlo k posílení kádru a jelikož ani ten stávající není široký, žádné přehnané výkřiky z tábora nepřicházejí. Semanín by se rád vyhnul sestupovým příčkám, cokoliv jiného bude považováno za splněné pro tuto sezonu.
Hráči Lanškrouna B trénovali společně s A týmem. Ale s účastí to příliš nepřeháněli. Byť podmínky mají k dispozici takřka ideální. Hřiště s umělým povrchem u nosu. Tým sehrál dva zápasy. Porazil Žichlínek 2:0, jenže v generálce dostal doma pět branek od Opatovce, což je sice lídr okresního přeboru Svitavska, ale takový výkon si trenér Růžička nepředstavoval. Rezerva bude hájit první pětku.
Přesně v polovině je Jiskra 2008. Podle vyjádření kouče Romana Valčíka to ovšem nemusí být konečná pozice. I když by s ní spokojenost panovala, posun kupředu není nereálný. „Pokud se bude dařit, tak bychom to chtěli zkusit i výš. Snažíme se v týmu držet své hráče, kteří tady už hrají delší dobu, doplnili jsme to hráči z dorostu," doplnil. Vše bude závislé na výsledcích. Jiskra zahajuje doma s Horním Újezdem. Pokud se jí podaří zvítězit, na svého soupeře se dotáhne na rozdíl jednoho bodu.
Blížíme se k pozicím, kde už se bude dřít naplno od prvního kola, protože Sloupnice, která je devátá, nemá velký náskok od sestupových příček. Sympatické je vyjádření Josefa Vondry, ten bere situaci takovou, jaká je. Nechodí kolem horké kaše. Chce hrát hlavně fotbal, který bude bavit. „Cíle si před sebe velké neklademe. Chceme hrát fotbal, který nás bude bavit. Rádi bychom se vyhnuli bojům o záchranu, ale když to nevyjde, tak si z toho těžkou hlavu dělat nebudeme," uvedl Vondra, jenž v lednu letošního roku získal Cenu Josefa Masopusta v rámci ankety Nejúspěšnější sportovec Orlickoústecka.
Verměřovice už jsou namočené. Tradiční mužstvo v krajské soutěži je v problémech. Po podzimu až 11. místo, na to zvyklé není. Jenže se to dalo čekat. Kádr je velmi úzký a když není kam sáhnout, nic by s tím nevymyslel ani renomovaný kouč z anglické Premier League. Navíc se v zimní přestávce řešila otázka, jak to s klubem bude dál. Půjde hlavně o to zachránit se, nic jiného v plánu není.
Posledním dílkem do skládačky je Řetová. Takřka v každé sezoně bojují Řetovští o záchranu v I. B třídě a sezona 2015/16 nebude výjimkou. Zimní příprava byla zaměřena pouze na to, aby se tým pokusil o záchranu. Devět bodů je zoufale málo. Ve hře je nových 39 a hned vstupní duel proti béčku Poličky bude pro fotbalisty Řetové možností, jak se dotáhnout na soupeře, které má před sebou.