Tipovat, či netipovat? Stejně jako před několika lety i nyní se rozpoutávají diskuze o tipovací soutěži, která probíhá v našem Deníku – Fortuna liga s Deníkem.
Všechno by ale bylo v pořádku, kdyby se do soutěže, kde se každý týden soutěží o tričko s logem Deníku, hrací kartu Fortuny v hodnotě 100 korun a sadu piv od Rychtáře, nezapojovali rozhodčí, kteří pískají utkání, na která si sami vsadili.

Komise rozhodčích připravuje návrh


Některé oddíly na to reagují s požadavkem, že se tato situace musí řešit. „Komise rozhodčích připravuje návrh, který po svém zasedání předloží Okresnímu fotbalovému svazu Ústí nad Orlicí ke schválení,“ řekl předseda komise Václav Dostál. V současné době se zjišťují situace, jak se tato záležitost řeší na jiných fotbalových svazech.

Člověk, který se ve fotbale pohybuje řadu let, se osobně setkal s rozhodčím, který měl vsazeno na soupeře. „Jak bylo zjištěno, je více rozhodčích, kteří sází na vybraná utkání v okresních soutěžích. Samozřejmě se mezi sebou baví, jak ´vsadili´ na jednotlivé zápasy,“ řekl.

Jak problém s tipováním vyřešit?

Jak ale takový problém vyřešit? Měl by Orlický deník přestat s tipováním na okresní přebory? Nebo by se nad sebou měli zamyslet rozhodčí? Pokud by byli z tipování vyloučeni, kde je jistota, že nezačnou posílat hlasovací kupony pod jmény svých příbuzných nebo známých? V současné době to nemají jednoduché ani v komisi rozhodčích.

Papáček sázel, ale už s tím přestal


Jedním z rozhodčích, který hlasoval, byl Libor Papáček. „Tipligu jsem sázel vždycky. Později jsem začal pískat, žádné sázení nebylo zakázané. Teď jsem ale s tipováním už skončil, protože jsem měl problémové utkání, když byl právě tento oddíl v tipovací soutěži,“ řekl Papáček a pokračoval: „Teď jsem ale sázet přestal, nestojí to za to. Ceny v soutěži nejsou nic moc, je to spíše jen pro zábavu.“ Dále tento rozhodčí vysvětlil, že nedělá na hřišti rozdíl mezi kamarádem a cizím člověkem. „Dobrý rozhodčí nikdy nemůže vypustit z úst, že má vsazeno na soupeře, proto vy nevyhrajete. Tohle musí jít přeci kolem rozhodčího. Já vždycky říkám, že na hřišti je to úplně o něčem jiném. I na kamarády, které znám kupu let, koukám jako na cizí. I když to byli velmi dobří přátele, tak jsem jim ´netlačil´. O tom ten sport není,“ zakončil Papáček.

Co na to komise rozhodčích?

„Až bude stávající stav schválen komisí rozhodčích a Okresním fotbalovým svazem, budeme se snažit o to, aby to bylo ke spokojenosti oddílů i rozhodčích. Samozřejmě jak to člověk slyší, žádný zákaz v současné době nebyl vydán. Před šesti lety bylo OFS rozhodčím doporučeno, aby netipovali. Skutečnost, že někteří rozhodčí budou sázet pod jménem někoho jiného, třeba příbuzného, nemůžeme ale vyloučit. Nemáme žádný nárok na to, abychom jim to zakázali,“ řekl Václav Dostál.