Dolní Čermná – Prázdniny už se přehouply do druhé poloviny, ale ještě na začátku té první se v Dolní Čermné uskutečnil nesmírně vysoko hodnocený fotbalový kemp.
Kapacita byla naplněna do posledního místa, realizační tým pod vedením trenéra JIŘÍHO SAŇÁKA opět připravil pro všechny program na šest dní, během nichž všichni nasbírali zážitky, ale získali i nové fotbalové zkušenosti. Nechyběly ani mimofotbalové aktivity.

Jméno kempu má každoročně vetší a větší ohlas. Tohle musí trenérský štáb a všechny kolem ohromně těšit?
Ano, je to ta největší odměna za naši práci, kterou pro kemp všichni členové odvádějí. Jsme moc rádi, že děti, rodiče a naši partneři cítí atmosféru kempu a těší se společně s námi z našich zážitků.

Kapacita hráčů byla opět maximálně naplněna. Sjeli se ze všech koutů Pardubického i Královéhradeckého kraje. Zájem je obrovský…
Jsme rádi, zájem je velký, obzvlášť při dnešní konkurenci. Když jsme s Honzou Mačátem začínali před patnácti lety, nabídka podobných akcí byla nulová, dnes je těchto kempů v každém okrese několik, a proto jsme moc rádi, že si neustále držíme kvalitu, naši ojedinělost a že je o nás zájem.

Kemp trvá šest dní. Hráči přijedou s nějakými návyky ze svých klubů. Každý je na tom jinak. Jak se s nimi pracuje?
Jsme si vědomi, že za šest dní nemůže nic změnit, přesto se snažíme kluky inspirovat, motivovat, učit a opakovat, co je fotbal, že to není jen kopání na hřišti, ale že je to i o spolupráci, komunikaci, trpělivosti, podpoře druhých, překonání únavy, posunutí svých hranic, pozitivním myšlení atd. Žijeme s nimi šest dní, povídáme si, zažíváme dobrodružství, radost.

Když to vezmeme z širšího úhlu pohledu, jsou právě tyto kempy cestou, jak kluky i holky udržet u mládežnické kopané?
Jakákoli dobrovolná aktivita vede k motivaci a lásce k fotbalu. O to, si myslím, že musí jít především. To je jeden ze základních principů našeho jednání.

Snažíte se jim „vštípit" své poznatky? Co bývá na kempu vůbec nejdůležitější?
Vytvořit tým lidí, naladit všechny hráče a realizační tým na podobnou notu a skutečné prožívání jednotlivých činností všemi – nejenom dětmi, ale i námi. Klíčová je příprava kempu, je to neviditelná práce, kvanta hodin, touto cestou děkuji Oldovi a Dáše Skalickým, kteří věnují mnoho času právě přípravě kempu.

Co všechno početná skupina mladých hráčů prožila za celý týden?
Odtrénovali jsme mnoho tréninků, odehráli jsme mistrovství Evropy, hráli jsme mnoho týmových her, které rozvíjejí charakter, týmovou spolupráci, osobní rozvoj, tvořivost…

Co je pro vás trenéry vítězstvím na takovém kempu a po něm?
Právě ta atmosféra každé aktivity, atmosféra mezi námi, nadšené děti, spolupracující a radostní hráči. Kemp nám vždycky uteče velmi rychle a to je také známkou pestrého programu, který se snažíme každoročně do detailu vypracovat.

Když se zpětně ohlédneme na celý průběh, jak byste ho zhodnotil?
Letošní kemp hodnotím jako nejlepší za poslední roky, protože kluci byli úžasní, spolupracovali, starší skvěle vedli a pomáhali mladším, mladší se krásně učili a naslouchali starším. Fotbalově kluci makali, pozitivně vnímali naše postřehy. Musím opět poděkovat a pochválit celý realizační tým, který spolupracoval pro mě skoro ideálně, všichni jsme dělali opravdu to nejlepší, co jsme byli v daný týden schopni. Paráda.

Máte ohlasy i z řad hráčů a jejich rodičů na letošní kemp?
Ano, máme ohlasy, které nás potěšily, jsou všechny pozitivní a opět nás motivují a zároveň zavazují do dalších kempů. Příští rok uděláme opět kemp a dáme tomu opět veškeré naše zkušenosti a radost.

Bez partnerů a sponzorů se takové až masové akce dělají těžko. Jim bude patřit rovněž velké díky, souhlasíte?
Jednoznačně, bez podpory těchto lidí a partnerů dnes nejde v podstatě nic, takže děkujeme a věříme v další spolupráci.